Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią. Odkryto ją we wtorek rano

Asteroida
Asteroida w pobliżu Ziemi
Źródło: buradaki/Getty Images
Asteroida C0WECP5 została odkryta we wtorek 3 grudnia. Obiekt znalazł się na kursie kolizyjnym z Ziemią i wszedł w atmosferę nad Syberią. Czy ciało niebieskie stanowi dla nas zagrożenie?

Dalsza część tekstu dostępna pod materiałem wideo.

Sławosz Uznański
Polak przygotowuje się do lotu w kosmos
Źródło: Dzień Dobry TVN

Asteroida w pobliżu Ziemi

Asteroida C0WECP5 została odkryta przez naukowców z obserwatorium Kitt Peak Bok National Observatory. Jak przekazały amerykańskie media, obiekt znalazł się bezpośrednio na kursie kolizyjnym z Ziemią. Zgodnie z wyliczeniami dotarł do naszej planety około godziny 17:15 czasu środkowoeuropejskiego

Czy asteroida jest groźna?

Asteroida na szczęście nie stanowiła zagrożenia dla Ziemi. Ciało niebieskie miało niecały metr średnicy i zanim dotarło bliżej naszej planety, spłonęło w atmosferze. Do wejścia w nią miało dojść nad północną Syberią. Choć C0WECP5 nie wpłynęła na bezpieczeństwo naszej planety, obserwacja jej miała kluczowe znaczenie dla nauki. Asteroida jest bowiem już jedenastym obiektem, który udało się udokumentować, zanim uległ zniszczeniu.

Adam Hurcewicz ze strony "O kosmosie i astronautyce" w mediach społecznościowych zaznaczył, iż możliwość obserwacji i wczesnego wykrywania asteroid pozwala na głębsze zbadanie zjawiska.

- Jak widać coraz częściej wykrywamy takie obiekty, co jest dobre. Pozwala nam przygotować się na obserwacje takich deorbitacji i być może szukanie resztek obiektu jeśli dotrą na Ziemię w postaci meteorytów - czytamy na Facebooku.

Warto przypomnieć, że asteroida lub inaczej planetoida, to ciało niebieskie niebędące planetą, o zwykle małych rozmiarach. Ma stałą powierzchnię skalną i lodową, i może mierzyć od kilku metrów do 1000 kilometrów. Trudno oszacować całkowitą liczbę planetoid występujących w Układzie Słonecznym, według popularnych danych wynosi ona zapewne wiele milionów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości