Dwie spore asteroidy przelecą blisko Ziemi. Grozi nam zderzenie?

Dwie spore asteroidy przelecą blisko Ziemi
Źródło: Dzień Dobry TVN
Polak przygotowuje się do misji kosmicznej (napisy)
Polak przygotowuje się do misji kosmicznej (napisy)
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Centrum ds. Badań Obiektów Bliskich Ziemi podało, że w poniedziałek od godziny 15 do 16 blisko naszej planety przelecą dwie spore asteroidy. Są uważane za "potencjalnie niebezpieczne". Dlaczego przypisano je do tej kategorii i czy mamy się czego obawiać?

Czy asteroidy uderzą w Ziemię?

W poniedziałek 15 kwietnia w pobliżu ziemi przelecą dwie asteroidy. Tę informację przekazało Centrum ds. Badań Obiektów Bliskich Ziemi. Planetoidy oznaczono numerami: 517681 (2015 DE198) i 439437 (2013 NK4). Co udało się ustalić badaczom na temat tych obiektów?

Przelot pierwszej asteroidy nastąpi w poniedziałek o godzinie 15:08 (czasu polskiego), a drugiej zaledwie 42 minuty później. Obiekty mają spore rozmiary - minimum 440 i 460 metrów. Tego dnia blisko Ziemi przelecą też jeszcze 3 planetoidy, ale będą one znacznie mniejsze, o średnicy do kilkudziesięciu metrów.

Potencjalnie niebezpieczne asteroidy

Oba ciała należą do kategorii planetoid zwanych potencjalnie niebezpiecznymi - tam umieszczane są obiekty zbliżające się do Ziemi na 0,05 jednostki astronomicznej (19,5 odległości do Księżyca) lub mniej i mają średnicę większa niż 140 metrów.

Naukowcy wiedzą o nich od wielu lat. Tym razem są spokojni o bezpieczeństwo naszej planety, bo planetoidy miną Ziemię w bezpiecznej odległości i nie grozi nam zderzenie. Asteroida 517681 będzie w odległości 18 razy większej niż księżyc a druga 8 razy dalej niż księżyc.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: rmf24.pl

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/buradaki

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes