Do Ziemi zbliża się "diabelska kometa". Na powierzchni obiektu, który otrzymał oznaczenie 12P/Pons–Brooks, doszło do wybuchu. Eksplozja doprowadziła do oderwania się fragmentu komety. Zdaniem badaczy wygląda, jakby miała rogi. Kiedy będzie widoczna? Czy stanowi dla nas zagrożenie?
"Diabelska" kometa zbliża się do Ziemi
Badacze kriowulkanicznę kometę 12P/Pons-Brooks odkryli jeszcze w XIX wieku. Teraz znowu skierowała na siebie wzrok badaczy. Kilka miesięcy temu na jej powierzchni doszło do tzw. erupcji wulkanicznych. Ostatni wybuch, który miał miejsce 5 października ubiegłego roku, całkowicie odmienił kształt obiektu. Jak podaje serwis Space.com, naukowcy zaobserwowali na komecie charakterystyczne rogi.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
W ocenie specjalistów rogi powstały w wyniku uwalniania się z jądra komety gazu. Najprawdopodobniej jego ujście jest blokowane przez - według serwisu Focus.pl - "jakieś wcięcie w jądrze". Zdaniem naukowców to właśnie ono dzieli strumień gazu na "dwa ogony czy też rogi" - czytamy na stronie portalu.
Kometa zbliża się do Ziemi. Czy będzie można ją zobaczyć?
Kometa będzie widoczna jest na niebie od 21 kwietnia 2024 roku. Można ją jeszcze zobaczyć gołym okiem. Następna taka okazja nadarzy się dopiero w 2095 roku.
- Zależnie od odległości od Słońca widoczność komety mocno się zmienia. Jak podała ESA, najlepszy moment do obserwacji ma nastąpić w nadchodzący weekend, na przełomie marca i kwietnia. Będzie ją można wtedy zobaczyć nisko na horyzoncie na zachodnim niebie. ESA zaleca obserwację przez teleskop, ale niewykluczone, że obiekt będzie widoczny także przez lornetkę lub gołym okiem. Obserwacja będzie możliwa kilka godzin po zmierzchu - podaje TVN Meteo.
Warto dodać, że średnica komety wynosi 30,6 kilometra. To tyle, co małe miasto. Jest też trzykrotnie większa od szczytu Mount Everest.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN Meteo
Zobacz także:
- "Skośne oczy, zielona skóra, długie palce", czyli fakty i mity o UFO. Czy wśród nas są tzw. obcy?
- Ciemne plamy na Neptunie. Pierwsza taka obserwacja z Ziemi. "To fascynujące"
- Noc Perseidów, czyli noc spadających gwiazd już wkrótce. Kiedy i gdzie oglądać to zjawisko?
Autor: Katarzyna Oleksik /Teofila Siewko
Źródło: Radio Zet/TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Arthur Rosch/Getty Images