Książka "O pochodzeniu czasu"
Najbliższy współpracownik Stephena Hawkinga przedstawił ostatnie przemyślenia słynnego uczonego na temat kosmosu. Być może najistotniejsze pytanie, na jakie Stephen Hawking próbował odpowiedzieć w trakcie swego niezwykłego życia, brzmiało: w jaki sposób wszechświat mógł stworzyć warunki tak doskonale sprzyjające życiu.
- Gdy badamy ewolucje Wszechświata i tego jak powstały gwiazdy i galaktyki to widać, że cała ewolucja wszechświata jest niezwykła. Wszystko w niej, na każdym poziomie fizyki wydaje się zaprojektowane, żeby mogło powstać życie – powiedział z zachwytem profesor.
Mimo trudnych, naukowych tematów poruszanych w książce, wydawnictwo jest zrozumiałe i lekkie dla czytelnika.
-Tajemnicą sukcesu tej książki jest to, że mówię o Stephenie Hawkingu i o naszej współpracy. Chciałem wprowadzić (czytelnika) do naszego intymnego świata. Zaczęło się, gdy miałem 23 lata i byłem studentem. Przyjechałem z Belgii na Uniwersytet Cambridge w Wielkiej Brytanii. Wszedłem do jego gabinetu i zobaczyłem słynnego człowieka na jego słynnym wózku. Zapanowała cisza, bo komunikował się przez komputer, a ja byłem przestraszony. Ludzie myślą, że on był samotny i bezradny, a było zupełnie inaczej. Bardzo lubił towarzystwo, był imprezowiczem – powiedział Thomas Hertog.
Namacalne dowody Wielkiego Wybuchu
To, co połączyło profesora w wielkim geniuszem to zainteresowanie kosmologią, czyli dziedziną, która zajmuje się badaniem wszechświata i jego ewolucji.
- To badanie tego, jak powstały gwiazdy, planety i galaktyki, oraz jak powstało życie. Kosmolog odkrywa, że kiedyś było zupełnie inaczej, ale zmieniło się, gdy był Wielki Wybuch – powiedział autor książki.
Na pytanie, czy istnieją dowody Wielkiego Wybuchu, odpowiedział twierdząco. Następnie przyznał zaś, że najbardziej namacalnym potwierdzeniem jest to, że kosmos i jego cała przestrzeń są wypełnione niewidzialnym promieniowaniem.
- Ono zostało po wybuchu. Wielki Wybuch był bardzo gorący. Choć temperatura już znikła, to jej resztki zostały i mamy zimne promieniowanie – dodał.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Hawking zmarł w Dzień Liczby Pi i rocznicę urodzin Einsteina
- Radwan poznał tajemnicę fryzury Einsteina Adam Mickiewicz – palacz, kochaś, wieszcz od science fiction. "Był mega kobieciarzem i flirciarzem"
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Marcin Sawicki
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN