Był geniuszem, a zainteresowanie świata wzbudzały nie tylko jego inteligencja i odkrycia, ale także to, że z powodu choroby mówił za niego komputer. Stephen Hawking, brytyjski kosmolog zajmował się między innymi teorią Wielkiego Wybuchu, od którego prawie 14 miliardów lat temu zaczął się Wszechświat. Niedawno ukazała się książka "O pochodzeniu czasu" profesora Thomasa Hertoga, który przez ponad 20 lat współpracował z geniuszem. Jak autor wspomina nauczyciela?
Gala Bestsellery Empiku 2022 już 7 lutego na antenie TVN. Podczas ceremonii poznamy nie tylko najpopularniejszych twórców, lecz i Odkrycia Empiku w trzech kategoriach: Literatura, Muzyka, Film. Kto został nominowany? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały jurorki: Sylwia Chutnik i Katarzyna Borowiecka.
Gaspar da Gama to XV-wieczny podróżnik urodziny w Polsce. Choć był wybitnym żeglarzem i nawigatorem, to został praktycznie zapomniany. O tym, kim był i czego dokonał obecnie wiedzą nieliczni. Dlaczego warto poznać tę niezwykłą postać?
Wielki pterozaur, którego szczątki naukowcy znaleźli w Australii, swoim wyglądem przypominał baśniowe smoki. Był wyjątkowych rozmiarów i żył na Ziemi około 110 milionów lat temu.
Grobowce dla zmarłych ludzi powstawały od najdawniejszych czasów. Teraz okazuje się, że wiele tych sprzed tysięcy lat znajduje się w Polsce. Reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki postanowił zobaczyć kilka z nich. Jakie historie opowiedzieli mu archeolodzy?
Pierwszego wejścia na szczyt Ojos del Salado - najwyższy wulkan świata - dokonali Polacy. Jan Alfred Szczepański i Justyn Wojsznis w 1937 weszli na położony w Andach Środkowych, na granicy Argentyny i Chile, wulkan. Śladami polskich pionierów z 1937 roku poszli podróżnik Rafał Król i fotograf Borys Komander. Dlaczego to zrobili? I jak przebiegała ich wyprawa? O tym opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.
Poznajcie ludzi, którzy szukają ekstremalnych doznań, eksplorując jaskinie. Jakie umiejętności i cechy powinien mieć grotołaz? Jak często dokonują okryć? Co daje im eksploracja jaskiń? Sami zobaczcie.
Co kieruje naukowcami, którzy latami potrafią pracować nad swoimi odkryciami? W którym roku został wysłany pierwszy e-mail w Polsce? O wynalazkach, które zmieniły nasze życie, rozmawialiśmy z Wiktorem Niedzickim. Jak myślicie, co może być kolejnym krokiem milowym w dziejach ludzkości?