NASA i Europejska Agencja Kosmiczna przedstawiły nowe szacunki na temat odkrytej niedawno asteroidy 2023 DW. Początkowe informacje zakładały, że obiekt ma szansę uderzyć w ziemię w 2046 roku. Czy tak się stanie?
Czy asteroida 2023 DW uderzy w ziemię?
Biuro Koordynacyjne Obrony Planetarnej NASA poinformowało na początku marca, że asteroida o nazwie 2023 DW może uderzyć w ziemię 14 lutego 2046 roku. Kiedy ogłaszano informację, ryzyko wynosiło 1 do 560. Z kolei prognozy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wskazywały na ryzyko wynoszące 1:625.
Jak poinformowała NASA, według nowych szacunków ryzyko spadło. Prawdopodobieństwo uderzenia 2023 DW w Ziemię wynosi od 1 do 770. Zatem jest 99,87% szans na to, że obiekt ominie Ziemię.
Jak powiedział Richard Mossil z European Space Agency (centrum badającego obiekty NEO - ang. Near-Earth objects) ryzyko "będzie spadać regularnie, aż osiągnie zero najpóźniej za kilka dni". Według obliczeń ESA ryzyko wynosi do 1 na 1584.
Asteroida 2023 DW
Asteroida 2023 DW została odkryta pod koniec lutego i ma około 50 metrów średnicy. Umieszczona została na najwyższej pozycji dotychczas osiągniętej przez ciała niebieskie w skali Torino. Jest to 11-stopniowa rosnąca metryka, według której określana jest możliwość zagrożenia katastrofą.
Już na początku marca, kiedy NASA opublikowała informację w mediach społecznościowych, napisano, że "często, gdy po raz pierwszy zauważamy nowe obiekty, potrzeba kilku tygodni zbierania danych, aby zmniejszyć niepewność i odpowiednio przewidzieć ich orbity w przyszłości".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN Meteo
Zobacz także:
- Czy w Ziemię może uderzyć asteroida? Ekspert wyjaśnia
- Jakiej wielkości asteroida może być groźna dla Ziemi?
- Ogromna asteroida przemknęła obok Ziemi. Zaliczana jest do obiektów potencjalnie niebezpiecznych
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Sciepro/Getty Images