Asteroida mknie w stronę Ziemi. Zbliży się 1 kwietnia. Jest potencjalnie niebezpieczna

Asteroida mknie w stronę Ziemi. Zbliży się 1 kwietnia. Jest potencjalnie niebezpieczna
Asteroida mknie w stronę Ziemi. Zbliży się 1 kwietnia. Jest potencjalnie niebezpieczna
Źródło: Maciej Frolow/Getty Images
1 kwietnia asteroida 2007 FF1 zbliży się do Ziemi na najmniejszą od 15 lat odległość. Obiekt porusza się z ekstremalną prędkością. Ze względu na rozmiar uznawany jest za potencjalnie niebezpieczny. Naukowcy oceniają zagrożenie.
DD_20220922_Kosmos_REP
Kosmos bez tajemnic
Źródło: Dzień Dobry TVN

Asteroida zbliża się do Ziemi. Czy coś nam grozi?

Asteroida 2007 FF1 została sklasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna (ang. Potentially Hazardous Asteroid) ze względu na swój rozmiar i bliską odległość od Ziemi. Jej średnica wynosi od 110 do 260 m.

Naukowcy uspokajają, że tym razem nie dojdzie do uderzenia, dlatego nie ma żadnego zagrożenia w związku z bliskim przelotem planetoidy. Jak podaje tvn24.pl, asteroida przemknie obok Ziemi w odległości około 7,4 mln km. Obiekt porusza się z prędkością około 47 950 km/h.

Bliskie spotkanie nastąpi 1 kwietnia, gdy w Polsce będzie godzina 22:35. Średnia odległość dzieląca Ziemię i Księżyc wynosi około 384 400 km. Planetoida znajdzie się więc około 30 razy dalej.

Obiekt 24 marca znajdował się około 11,6 mln km od Ziemi, co widać na zdjęciu udostępnionym przez organizację Virtual Telescope Project, usługę Obserwatorium Astronomicznego Bellatrix we Włoszech. Fotografię można znaleźć na tvn24.pl. Planetoida jest oznaczona strzałką.

Asteroida 2007 FF1 - kiedy znów zbliży się do Ziemi?

W najbliższy piątek 1 kwietnia asteroida 2007 FF1 będzie najbliżej naszej planety od czasu jej odkrycia, do którego doszło 15 lat temu. W sierpniu 2020 roku zbliżyła się na odległość około 17,3 mln km, lecąc z prędkością około 47 950 km/h. Kolejne stosunkowo bliskie spotkanie ma nastąpić 2 kwietnia 2037 roku.

Obiekt jest zaliczany do Grupy Apolla, czyli planetoid krążących blisko naszej planety. Ich orbity przecinają orbitę Ziemi. Jest ich w sumie około 15 tys.

Więcej newsów o podobnej tematyce znajdziesz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości