Niż Katharina - załamanie pogody w Polsce
Wir niżowy Katharina znad Włoch i Bałkanów nadciąga nad Polskę. To za jego sprawą dotrze do nas masa zimnego powietrza, a także opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Miejscami w górach może go spaść nawet 20 centymetrów. Chłód będą potęgować silniejsze porywy wiatru.
- Polska znajduje się w bruździe niskiego ciśnienia, która niczym dolina w atmosferze rozciąga się od północnej Rosji, przez Europę Środkową, po północne wybrzeża Afryki. W tej dolinie rozwinęło się kilka centrów niżowych z frontami atmosferycznymi. Polska dostała się od południa w strefę frontu ciepłego i okluzji, czyli w obszar ścierania się mas chłodnego powietrza polarnego morskiego na północy kraju i ciepłego na południu – tłumaczyła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.
Wiosna
Śniegu może spodziewać się na południu kraju. Od poniedziałku pogodą rządzić ma kolejny wir niżowy, "młody wilk" znad Oceanu Arktycznego i Skandynawii, który zrzuci z północy kolejną porcję zimna. Powrót wiosny nad środkową Europę szacowany jest dopiero około 9 kwietnia.
Pogoda na piątek 1 kwietnia 2022 r.
Piątek 1 kwietnia zapowiada się pochmurny. W centrum i na wschodzie kraju pojawią się opady deszczu ze śniegiem do 10 l/mkw., a na południu śniegu do 5 cm. W górach suma opadów może sięgnąć do 20 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od 2-3 st. C na południowym wschodzie, przez 4 st. C w centrum kraju, do 7 st. C na Pomorzu. Powieje umiarkowany i dość silny wiatr, który w porywach będzie rozpędzał się do 50-70 km/h.
Pogoda na weekend 2-3 kwietnia 2022 r.
Wraz z nadejściem weekendu pogoda nie ulegnie zmianie. Wciąż czeka na nas chłód, duże zachmurzenie i opady śniegu do 1-5 cm. Przejaśnienia mogą pojawić się jedynie na północy kraju. Temperatura maksymalna sięgnie od 2 st. C na Podkarpaciu, przez 4 st. C w centrum kraju, do 6 st. C na Pomorzu. Północno-wschodni wiatr będzie umiarkowany i dość silny - w porywach rozpędzi się do 50 km/h.
Niedziela upłynie pod znakiem pochmurnego nieba z przejaśnieniami. Tylko na Podkarpaciu prognozowany jest słaby śnieg do 3 cm. Termometry pokażą maksymalnie od 3 st. C na południu, przez 5 st. C w centrum kraju, do 6 st. C na Dolny Śląsku. Słaby i umiarkowany wiatr powieje z północnego zachodu – czytamy na stronie TVN Meto.
Warunki w górach - żółty śnieg
Temperatura w górach będzie bardzo niska, zatem prognozowane opady śniegu mają szanse się utrzymać. Jak mówił synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, z każdym kolejnym dniem na terenach podgórskich będzie chłodniej. W nocy z piątku na sobotę temperatura spadnie do -3 st. C, z soboty na niedzielę do -5 st. C, ale w poniedziałek już może być -8 i -10 st. C.
- W górach, szczególnie w Tatrach, cały czas pokrywa śnieżna ma grubość powyżej jednego metra, a nawet 1,4 metra. Kiedy dopada jeszcze kilkadziesiąt centymetrów, to warunki narciarskie się poprawią - powiedział Walijewski.
Amatorzy pieszych wędrówek powinni jednak uważać na wiatr, który w górach osiągnie prędkość od 65 do 70 km/h, wywołując zawieje i zamiecie śnieżne. Możliwe będzie nawet zagrożenie lawinowe. Co więcej, meteorolog zwrócił uwagę, że śnieg w górach może mieć zabawienie lekko żółte.
- To pył z Sahary, który dotrze na południe kraju dziś w nocy - wyjaśnił.
Alert IMGW - ostrzeżenie przed śniegiem
Prognoza #śnieg modelu Alaro na jutro i pierwszy dzień kwietnia. Mieszkańcy centralnej, południowej i południowo wschodniej Polski przypomną sobie co to biały puch.#pogoda #prognoza #IMGWCMM pic.twitter.com/OWhFjUsLJe
— Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB (@IMGW_CMM) March 30, 2022
Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pogoda w czwartek: gdzieniegdzie przydadzą się parasole
- Nauczyciele chcą zarabiać więcej. Prezes ZNP domaga się zmian
- Oferty najmu topnieją, a ceny rosną. Przyczyną "pozytywny szok popytowy"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Andrew Bret Wallis/ Getty Images