Newsy

Oferty najmu topnieją, a ceny rosną. Przyczyną "pozytywny szok popytowy"

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
TVN24
Wynajem mieszkania

Liczba ofert mieszkań na wynajem spada, a ceny dostępnych jeszcze lokali stale rosną. Według Analityków PKO BP ta sytuacja szybko nie ulegnie zmianie, ponieważ rosyjska inwazja w Ukrainie wygenerowała "pozytywny szok popytowy" na polskim rynku najmu. Jednak jak podają specjaliści, to nie jedyny czynnik wpływający na aktualne ceny.

Mniej mieszkań, większe ceny

Jak czytamy w TVN24, Zespół Analiz Nieruchomości w Departamencie Analiz Ekonomicznych PKO BP w najnowszym "Pulsie Nieruchomości" zwrócił uwagę na znaczące zmiany na rynku najmu. Przyjazd obywateli Ukrainy do Polski wygenerował pozytywny szok popytowy. Co to oznacza? Dostępność mieszkań spada, a stawki za wynajem wzrosły. Te wnioski wyciągnięto z obserwacji ofert zamieszczanych na portalach z ogłoszeniami.

Jak pomóc uchodźcom?

"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcom
"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcomDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Według dostępnej analizy, w Polsce jest obecnie prawie 1,2 mln mieszkać w wynajmie rynkowym. - Warto jednak zaznaczyć, że zasób ten jest w dużej mierze wynajęty - napisano. Analitycy twierdzą, że wynajmujący wycofali znaczącą część zasoby z rynku, by mogli mieszkać w nim uchodźcy. Ponadto twierdzą, że sami uchodźcy wygenerowali impuls popytowy na rynku najmu.

Mieszkania na wynajem - taniej nie będzie

Zespół Analiz zauważa, że na szok popytowy wpłynęły również inne czynniki, takie jak wzrost stóp procentowych i zmniejszeniem dostępności mieszkań przeznaczonych na sprzedaż. Gdzie mieszkańcy mogą odczuć te skutki najmocniej? Liczba ofert na wynajem zmniejszyła się aż o 70% w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Lublinie, a w stolicy polski aż o 50%.

Z danych wynika także, że za mieszkania zapłacimy więcej. Jak czytamy w TVN24 w Krakowie i Wrocławiu za wynajem mieszkania w nowym budownictwie w marcu obecnie będzie trzeba wydać o około 30 proc. więcej niż w lutym.

Jak długo utrzyma się "szok popytowy"? - Możliwe, że stawki najmu nieco spadną po wygaśnięciu rządowego programu wsparcia finansowego związanego z pomocą uchodźcom - informują analitycy. Jednak według nich nie powinniśmy liczyć na powrót cen z 2021 roku, ponieważ stopy procentowe urosły i nie wszyscy Ukraińcy deklarują powrót do kraju po ustabilizowaniu się sytuacji w ich kraju.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Nazar Abbas Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości