Newsy

"Symbol walki o wolność". Andrzej Pągowski o kulisach powstania wyjątkowego muralu

Newsy

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Katarzyna Chętnik
Pągowski składa hołd kobietom
Pągowski składa hołd kobietomDzień Dobry TVN
wideo 2/17

Na warszawskim Targówku powstał mural autorstwa Andrzeja Pągowskiego. Dzieło "Panna Wolna" to hołd znanego artysty złożony kobietom. Nawiązuje do ich siły w tych trudnych, wojennych czasach, a także jest symbolem walki o wolność.

Mural Andrzeja Pągowskiego

Przy ulicy Radzimińskiej 140 w Warszawie odsłonięto mural, który zaprojektował Andrzej Pągowski, artysta, grafik. Przedstawia głowę kobiety w niebiesko-żółtych barwach, nawiązujący do kryzysowej sytuacji w Ukrainie. Autor w Dzień Dobry TVN opowiedział o tym, co go zainspirowało do stworzenia tego dzieła.

- Ten tłum kobiet, który zobaczyłem na przejściu granicznym, zrobił na mnie takie wrażenie, że chciałem w jakiś sposób i zostawić ślad, i pomóc. Od wielu lat robię taką serię panien. Zaprojektowałem dziewczynę, na początku chciałem ją nazwać "Panna Ukraina", ale pomyślałem, że może nie. Bo tak naprawdę widząc kobiety, widząc matki z Ukrainy, które przychodziły przez przejście graniczne, pomyślałem, że to powinno być bardziej ogólne. "Panna Wolna", czyli kobieta, która w tych konfliktach męskich, tak naprawdę ponosi największą odpowiedzialność za utrzymanie rodziny i dzieci. To będzie hołd dla niej - powiedział Pągowski.

"Panna Wolna" - symboliczny mural

Andrzejowi Pągowskiemu udało się przenieść projekt na ścianę budynku na warszawskim Targówku. - Okazało się, że znalazł się pomysłodawca i wykonawca. Nagle w moim mieście, w Warszawie, w świetnym miejscu na wylotówce, mamy mural "Panna Wolna". Malowała go dziewczyna z Ukrainy. Ten motyw ukraiński przez cały ten projekt się przewinął. Chciałbym, żeby ta "Panna Wolna" była symbolem walki o wolność, myślenia o wolności, ale nie symbolem długotrwałej walki Ukrainy, bo chciałbym, żeby to jak najszybciej się zakończyło - podkreślił artysta.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Katarzyna Chętnik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości