"Symbol walki o wolność". Andrzej Pągowski o kulisach powstania wyjątkowego muralu
- Autor:
- JustynaPiąsta
- Reporter:
- Katarzyna Chętnik
Na warszawskim Targówku powstał mural autorstwa Andrzeja Pągowskiego. Dzieło "Panna Wolna" to hołd znanego artysty złożony kobietom. Nawiązuje do ich siły w tych trudnych, wojennych czasach, a także jest symbolem walki o wolność.
Mural Andrzeja Pągowskiego
Przy ulicy Radzimińskiej 140 w Warszawie odsłonięto mural, który zaprojektował Andrzej Pągowski, artysta, grafik. Przedstawia głowę kobiety w niebiesko-żółtych barwach, nawiązujący do kryzysowej sytuacji w Ukrainie. Autor w Dzień Dobry TVN opowiedział o tym, co go zainspirowało do stworzenia tego dzieła.
- Ten tłum kobiet, który zobaczyłem na przejściu granicznym, zrobił na mnie takie wrażenie, że chciałem w jakiś sposób i zostawić ślad, i pomóc. Od wielu lat robię taką serię panien. Zaprojektowałem dziewczynę, na początku chciałem ją nazwać "Panna Ukraina", ale pomyślałem, że może nie. Bo tak naprawdę widząc kobiety, widząc matki z Ukrainy, które przychodziły przez przejście graniczne, pomyślałem, że to powinno być bardziej ogólne. "Panna Wolna", czyli kobieta, która w tych konfliktach męskich, tak naprawdę ponosi największą odpowiedzialność za utrzymanie rodziny i dzieci. To będzie hołd dla niej - powiedział Pągowski.
"Panna Wolna" - symboliczny mural
Andrzejowi Pągowskiemu udało się przenieść projekt na ścianę budynku na warszawskim Targówku. - Okazało się, że znalazł się pomysłodawca i wykonawca. Nagle w moim mieście, w Warszawie, w świetnym miejscu na wylotówce, mamy mural "Panna Wolna". Malowała go dziewczyna z Ukrainy. Ten motyw ukraiński przez cały ten projekt się przewinął. Chciałbym, żeby ta "Panna Wolna" była symbolem walki o wolność, myślenia o wolności, ale nie symbolem długotrwałej walki Ukrainy, bo chciałbym, żeby to jak najszybciej się zakończyło - podkreślił artysta.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor:Justyna Piąsta
Reporter: Katarzyna Chętnik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN
Podziel się
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu