27 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru, który został uchwalony w 1961 roku. Od tego czasu corocznie obchodzi go wiele instytucji na całym świecie, w tym w Polsce. Na kilka dni przed świętem, w stolicy osoby związane z kulturą namalowały napis ДЕТИ oznaczający w języku rosyjskim dzieci. Został on umieszczony przed Pałacem Kultury i Nauki pomiędzy Teatrem Dramatycznym a Studio.
Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Zbombardowany teatr w Mariupolu
Inicjatywa nawiązuje do zdarzenia, które miało miejsce w Mariupolu. 16 marca br. w tamtejszym Teatrze Dramatycznym ukrywali się cywile przed atakiem wroga. Jak przekazała telewizja CNN, przed budynkiem widniał napis ДЕТИ, który miał być informacją dla rosyjskich wojskowych. Był on widoczny dla przelatujących samolotów. Mimo to instytucja została zbombardowana. Rada miasta przekazała, że zginęło ok. 300 osób.
Nothing says more about the crass brutality of Putin's war in Ukraine than this satellite image of the bombed remains of Mariupol Drama Theatre. Shelter for victims of his war, "CHILDREN" written outside so clearly that it's visible from space, and still it was bombed. pic.twitter.com/c20fwa2guH
— Eliot Higgins (@EliotHiggins) March 19, 2022
Hołd dla Mariupola
Jak przeczytamy na tvn24.pl, organizatorzy warszawskiej akcji artystycznej wraz z Polskim Ośrodkiem Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) apelują do ośrodków, by wykonały podobny gest.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru na Placu Defilad zostało odczytane orędzie, które przygotował Dramatyczny Kolektyw w składzie: Monika Strzępka, Agata Adamiecka, Małgorzata Błasińska, Jagoda Dutkiewicz, Monika Dziekan, Dorota Kowalkowska.
Umieśćmy przed każdym teatrem w Polsce i na świecie napis ДЕТИ. Niech ten napis-okrzyk niesie się przez świat: ДЕТИ ДЕТИ ДЕТИ... Niech usłyszy go zbrodniarz i zrozumie, że uderza w nas wszystkich. Niech usłyszy go Ukraina i wie, że wszyscy jesteśmy z nią- brzmi jego fragment.
Więcej informacji na TVN Warszawa.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Wystartowała platforma, która ułatwia pomoc uchodźcom z Ukrainy. "Jej cel jest humanitarny"
- Uciekali z Ukrainy z czworaczkami. "Dziewczynki nie rozumieją, czym jest wojna"
- Koncert muzyki klasycznej na stacji metra w Charkowie. Tak wyglądał tegoroczny Kharkiv Music Fest
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: TVN Warszawa
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images