Wojna w Ukrainie sprawiła, że Polacy ruszyli na pomoc uchodźcom, którzy zdecydowali się poszukać bezpiecznego schronienia w naszym kraju. Okazuje się, że do pomagania najbardziej garnie się młode pokolenie, które zdaniem niektórych specjalistów skupione jest przede wszystkim na sobie. Skąd ta zmiana? Rozmawialiśmy o tym psycholog Pauliną Piekarczyk.
Kto pomaga uchodźcom?
Z badania przeprowadzone przez agencję badawczą IQS na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że w pomaganie innym angażują się przede wszystkim młodzi ludzie między 18. a 24. rokiem życia. Co ciekawe, przodują w tym kobiety. Najczęściej robią to poprzez zakup artykułów spożywczych, medycznych oraz higienicznych.
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Właśnie tak pomagają Mateusz i Weronika, studenci w Warszawy. Po wybuchu wojny, kiedy do Polski zaczęli napływać pierwsi uchodźcy, jeździli na Dworzec Zachodni, gdzie rozdawali jedzenie. Wspólnie ze znajomymi zorganizowali także zbiórkę odzieży. Dlaczego się zaangażowali? Zgodnie przyznają, że to, co dzieje się w Ukrainie, bardzo nimi wstrząsnęło.
- Po prostu chcieliśmy coś zrobić. To, co się tam dzieje, jest przerażające. Nawet nie potrafię sobie wyobrazić, co czują uchodźcy - mówiła Weronika.
Mateusz dodał, że rosyjska inwazja uświadomiła mu, jak w jednej chwili wszystko może się zmienić. – Ta wojna jest niby daleko, ale jednocześnie tak blisko. W pierwszych dniach bałem się, że to może przyjść i do nas - przyznał.
Dlaczego młode pokolenie zaangażowało się w pomoc Ukraińcom?
Katarzyna Oleksik, dziendobry.tvn.pl: Osoby między 18. a 24. rokiem życia przez niektórych specjalistów nazywane są pokoleniem "płatków śniegu". Za wszelką cenę chcą czuć się wyjątkowi, do tego bardzo często koncentrują się przede wszystkim na swoich potrzebach. Jednak to właśnie oni ruszyli na pomoc Ukraińcom. Dlaczego?
Paulina Piekarczyk, psycholog: Myślę, że wynika to z bardzo prostej zasady: młodzi ludzie dorastają w silnej potrzebie wolności. Wolność - postrzegana jako jedna z największych możliwości tego świata – naszym sąsiadom zostaje brutalnie odbierana. Ludzie z pokolenia "płatków śniegu", mając w sobie wielką odwagę, pomysły i poczucie wielkiego niezrozumienia tej wojny, dlatego rzucają swoje siły na wspieranie Ukraińców. To pokolenie - w uproszczeniu - chce myśleć o sobie w specjalny, wyjątkowy sposób, a niesienie pomocy uchodźcom bardzo w tym pomaga.
Co zmieniła w nich wojna w Ukrainie? Dlaczego nagle zaczęli się przejmować?
Wojna zmieniła każde pokolenie. Ludzie przypomnieli sobie, jak ważne jest życie w zgodzie. Jak istotni są bliscy i poczucie bezpieczeństwa. Wszystko to, co dla nas wciąż jest możliwe, dla wielu Ukraińców odeszło bezpowrotnie. Młodzi ludzie żyją emocjami. Wiadomości ze świata, które do nich docierają, są przepełnione cierpieniem, płaczem i życiowymi dramatami naszych sąsiadów. Pokolenie "płatków" chce myśleć o życiu dobrze, mieć miłe wspomnienia. Wojna burzy to wyobrażenie i budzi silny sprzeciw.
Jak wojna w Ukrainie zmieni młode pokolenie?
Ta zmiana będzie trwała?
Ludzie przyzwyczajają się do sytuacji, w której się znajdują. Mechanizmy obronne zaczynają słabnąć, emocje opadać i w końcu powracają do neutralnego poziomu. Już obserwujemy spadek zaangażowania w działalność pomocową. Dotyczy to też pokolenia "płatków śniegu". Wierzę jednak, że pomimo mniejszej pomocy materialnej czy rzeczowej, to dalej będziemy okazywać Ukraińcom wsparcie. Musimy pamiętać, że wielu uchodźców straciło dorobek życia, zostali rozdzieleni z bliskimi. To, czego potrzebują teraz najbardziej, to poczucia bezpieczeństwa, a to może im dać każde pokolenie.
Czy pomagając innym, też coś zyskujemy?
Tak. Wzajemna pomoc jest jednym z podstawowych mechanizmów psychologicznych. Od najmłodszych lat wychowywani jesteśmy w duchu pomocy bliźniemu. Dzielenie się np. zabawkami jest jednym z podstawowych wyzwań stawianych przed młodym człowiekiem. W dorosłym życiu dzielimy się nie tylko rzeczami, ale zdobytą wiedzą czy swoim cennym czasem. Pomagamy innym z tak zwanej "dobroci serca", czyli pod wpływem emocji, które wzbudza w nas jakaś sytuacja.
Pomoc innym warunkuje myślenie: jeśli my komuś pomożemy, to być może, gdy sami będziemy potrzebować pomocy, ktoś wyciągnie do nas pomocną dłoń. Działanie na rzecz innych powoduje również zmniejszenie odczuwania negatywnych emocji, których doświadczamy, widząc krzywdę innych. Dodatkowo człowiek lubi myśleć o sobie dobrze, a cóż lepszego możemy robić jako ludzie niż pomóc drugiemu człowiekowi w potrzebie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak świat pomaga uchodźcom z Ukrainy? "Unia Europejska wprowadziła nowe prawo"
- Rafał Sonik wraz z polskimi przedsiębiorcami wspiera Ukraińców. "Zajęliśmy się tymi, którzy nie mają zasobów"
- Które branże mogą zatrudnić uchodźców z Ukrainy? Gdzie najłatwiej znaleźć pracę?
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Vladimir Vladimirov/Getty Images