Styl życia

Kobiety w kryzysie bezdomności przeszły spektakularną metamorfozę. Wyglądają przepięknie

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Kobiecość też bywa bezdomna

Makijaż, nowa fryzura, ubrania i wyjątkowa sesja zdjęciowa. Taką niespodziankę przygotowały dla potrzebujących pań fundacje, które na co dzień wspierają osoby w kryzysie bezdomności. Akcja "Kobiecość też bywa bezdomna" to nie tylko metamorfozy. Inicjatywa ma także na celu podkreślenie problemów, z jakimi zmagają się kobiety pozbawione dachu nad głową oraz te żyjące na skraju ubóstwa.

Kampania "Kobiecość też bywa bezdomna"

W kryzysie bezdomności oraz w skrajnym ubóstwie żyje coraz więcej kobiet. Fundacje "Daj Herbatę" oraz "Serce Miasta" kolejny raz zwróciły uwagę na potrzeby tych pań i zadbały o to, by pouczyły się wyjątkowo i pięknie. 8 marca 2022 roku, w Dzień Kobiet odbył się finał akcji "Kobiecość też bywa bezdomna". Uczestniczki w tym szczególnym dniu miały możliwość dokonania zmian w swoim wizerunku. Mogły skorzystać z usług makijażystki, fryzjerki, podologa i manicurzystki. Na koniec odbyła się także upamiętniająca sesja. Oprócz ładnych zdjęć i metamorfozy, uczestniczki otrzymały jednak coś więcej - poczucie, że są ważne i widoczne.

- Kampania "Kobiecość też bywa bezdomna" została stworzona w zeszłym roku. Akcja ta to przede wszystkim moment, w którym panie w kryzysie bezdomności oraz panie, które doświadczają ubóstwa, mają szansę poczuć się kobietami – powiedziała Katarzyna Nicewicz z Fundacji "Daj Herbatę".

Jak pomóc uchodźcom?

"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcom
"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcomDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wydarzenie to miało jeszcze jeden ważny cel. Fundacje pragną zwrócić uwagę na problemy, z jakimi zmagają się bezdomne kobiety, oraz panie, które żyją na skraju ubóstwa.

- Kobiety w kryzysie bezdomności mierzą się z mężczyznami, z ich siłą. Dochodzi bardzo często np. do przemocy seksualnej, kobiety nie mają przywilejów, korzystają z łaźni koedukacyjnych – dodała Katarzyna Nicewicz.

Życie kobiet będących na skraju ubóstwa

W Polsce wielu emerytów nie jest w stanie zapewnić sobie niezbędnych do przeżycia produktów. Pieniądze, które otrzymują co miesiąc, starczają zaledwie na opłacenie rachunków i skromne posiłki. W takiej sytuacji jest m.in. pani Magda.

- Pracowałam całe życie bardzo uczciwie i emeryturę mam taką, że jak przyjdzie i zrobię opłaty, to mi zostaje tyle, że nie wiem, co mam z tymi pieniędzmi zrobić. Zrobię dwa razy zakupy i nie mam nic, a mam na wychowaniu owczarka niemieckiego. Ja mogę trochę nie dojeść, ale jak mi takie zwierzę patrzy w oczy, to ja nie mogę jeść, a jemu nie dać – powiedziała.

Jak przyznała, na co dzień stara się podchodzić do życia z dystansem, gdyż nic więcej jej nie pozostało. Przez trzy lata zmagała się z depresją, z której nawet leki nie były w stanie jej wyciągnąć. Pewnego dnia obudziła się i uznała, że czas odwrócić się od ściany, pod którą stała i iść w przeciwną stronę. - Ocknęłam się, zaczęłam szukać wyjścia. W centrum Warszawy przy Dworcu Centralnym oraz przy Pałacu Kultury dużo się dzieje, ale trzeba wychodzić - stwierdziła.

Wolontariusze fundacji "Daj Herbatę" w każdy poniedziałek o 20:00 rozdają na parkingu przy Dworcu Centralnym w Warszawie zupę, ubrania i inne potrzebne rzeczy. Podobną pomoc oferuje także Fundacja "Serce Miasta".

- Jestem wdzięczna, że takie akcje są – przyznała pani Magda i zdradziła, że cieszy się także z metamorfozy, jaka ją czekała w Dniu Kobiet, gdyż od długiego czasu odmawiała sobie wizyty u fryzjera. Dzięki akcji ponownie będzie mogła poczuć się wyjątkowo i kobieco. A czym jest dla niej kobiecość? - Mówi się, że kobiety są słabsze, nieprawda. Kobiecość to jest siła, mądrość i piękno - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Daj Herbatę

Pozostałe wiadomości