Newsy

Nauczyciele chcą zarabiać więcej. Prezes ZNP domaga się zmian

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
RMF FM
Większe pensje dla nauczycieli

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zwraca uwagę na wysokość zarobków polskich nauczycieli. Jak się okazuje, pensje połowy z nich są mniejsze od kwoty minimalnej. Jakie zmiany proponuje ZNP, by poprawić sytuację nauczycieli?

Niskie wynagrodzenie nauczycieli

Zgodnie z założeniami nowelizacji ustawy "Karta Nauczyciela", która została uchwalona przez Sejm w ubiegłym tygodniu, średnie wynagrodzenie polskich nauczycieli ma wzrosnąć o 4,4%. Projekt będzie teraz przedmiotem prac Senatu. Co składa się na wynagrodzenie nauczycieli? Jest ono sumą honorarium zasadniczego oraz doliczanych do niego dodatków. Średnie wynagrodzenie nauczycieli jest także bazą potrzebną do określenia w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki wysokości minimalnej kwoty wynagrodzenia zasadniczego.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Jak czytamy w RMF FM, podczas konferencji Związku Nauczycielstwa Polskiego, prezes Stanisław Broniarz przedstawił dane z najnowszego raportu OECD "Education at Glance". Wynika z nich, że nauczyciele z Polski mają większe zarobki jedynie od tych z Węgier, Grecji i Słowacji. - Wynagrodzenie polskiego nauczyciela w szczytowym punkcie kariery stanowi zaledwie 55,2 proc. średniego wynagrodzenia nauczycielskiego w krajach OECD i 54,8 proc. w krajach w UE - podkreślił.

ZNP sugeruje zmiany

Prezes ZNP tłumaczy, że potrzebna jest zmiana sposobu wynagradzania nauczycieli i podjęcie prac parlamentarnych nad projektem obywatelskim, którego pierwsze czytanie odbyło się w lutym 2022 roku. Jego głównym założeniem jest potrzeba wyrównania średniego wynagrodzenia nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce, czyli honorarium osób posiadających podobne kwalifikacje.

Obywatelski projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, który przygotował ZNP, zakłada między innymi, że wysokość średniego i zasadniczego wynagrodzenia na poszczególnych stopniach awansu ma stanowić określony procent przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w III kwartale poprzedzającego roku budżetowego.

Ponadto zasadnicze wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego ma wynosić minimum 100% przeciętnego honorarium w III kwartale roku budżetowego, a nauczyciela stażysty min. 73% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: Ableimages/Getty Images

Pozostałe wiadomości