Niebywałe odkrycie w lesie
Koniki polne są niewielkimi owadami, które potrafią skakać na odległość kilka razy większą od długości swojego ciała. Zwykle są zielone lub brązowe, jednak czasem natura zaskakuje nas swoją różnorodnością i prezentuje koniki w odcieniu różowym. Jest to rzadkie zaburzenie, znane jako erytryzm, które powoduje nadmierne wytwarzanie czerwonego pigmentu oraz na zmniejszonej produkcji ciemnych barwników w komórkach owada.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Obok niezwykłego zdjęcia opublikowanego w mediach społecznościowych, przedstawiciele Lasów Państwowych próbowali wyjaśnić to zagadkowe zjawisko.
- Jedna z teorii zakłada, że różowy odcień może być wynikiem zaburzeń w procesie syntezowania pigmentów przez pancerz. Druga natomiast, że kolor ten powoduje mutacja genetyczna zakłócająca regulację wydzielania pigmentu - napisali. - Teoria zza oceanu, amerykańskich naukowców głosi, że różowy kolor owadów wcale nie jest taki niezwykły i że nie jest to spowodowane jego genami, a bardziej atrakcyjnością dla drapieżników. Sądzą, że rzadkość zjawiska polega na tym, że stają się one oczywistym łupem dla drapieżników, i sztuka kamuflażu w efekcie zanika - dodali.
Tajemnicze owady
Różowe umaszczenie koników jest niezwykle rzadkie i ich obserwację można przyrównać do wygranej w LOTTO. Wynika to z tego, że chociaż są niezwykle urocze i przyciągają uwagę swoim wyglądem, stają się również bardziej widoczne dla drapieżników.
- Jedno jest pewne - różowe koniki polne trudno spotkać w naturze, a że skrupulatnie strzegą swojej tajemnicy i nie dają się zbadać, to pochodzenie barwy, póki co nadal pozostanie dla naukowców zagadką - podsumowali przedstawiciele Lasów Państwowych.
Nie przecierajcie ekranów...tak, ten konik polny naprawdę jest różowy.😳 Są tacy, którzy porównują szansę na zobaczenie...
Posted by Lasy Państwowe on Tuesday, July 16, 2024
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Turyści zauważyli skupiska tysięcy larw w Tatrach. Przypominają pełzającego węża
- Nie cierpią ich kleszcze, komary i muchy. Jak pozbyć się latających ogrodowych "gości"?
- Plaga owadów w Warszawie. "Pierwszy raz coś takiego widzę"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło: Facebook
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Facebook