Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę po południu uzasadnienie wyroku z 22 października 2020 roku w sprawie przepisów aborcyjnych. W piątek, 22 stycznia Trybunał Konstytucyjny poinformował, że zdania odrębne do uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów aborcyjnych zgłosili trzej sędziowie.
Uzasadnienie orzeczenia TK ze zdaniami odrębnymi zamieszczono w środę na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego.
- Prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym; samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma charakter eugeniczny - wynika z uzasadnienia.
Zdania odrębne do orzeczenia złożyli sędziowie: Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres. Zdania odrębne do uzasadnienia wyroku TK złożyło trzech sędziów: Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński i Jarosław Wyrembak.
Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji
22 października ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską orzekł, że przepis tak zwanej ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku (określanej jako kompromis aborcyjny) zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z ustawą zasadniczą.
Orzeczenie TK wywołało falę protestów w całym kraju.
Uzasadnienie wyroku Trybunału zostało opublikowane 27 stycznia 2021 r.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji
Treść wyroku została ogłoszona 22 października - do daty publikacji jego uzasadnienia minęło więc dokładnie 97 dni. Sędziowie TK orzekli w październiku, że aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z konstytucją (wyrok zapadł w pełnym składzie, zdania odrębne zgłosili dwaj sędziowie). Zdania odrębne do uzasadnienia zgłosili trzej sędziowie.
Strajk Kobiet
Ogłoszony w październiku wyrok wywołał protesty w całej Polsce, które toczą się do dziś. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego formalnie nie wszedł w życie, bo rząd nie opublikował go w Dzienniku Ustaw, mimo że zgodnie z konstytucją powinno się to stać najpóźniej 2 listopada (zgodnie z art. 190 konstytucji, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego "podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony, a orzeczenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego"). Decyzję o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych w Dzienniku Ustaw wydaje premier.
Zwłokę w publikacji wyroku rząd na początku grudnia tłumaczył, że "orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia".
Centrum Informacyjne Rządu wskazywało też, że "publikacja wyroku wraz z uzasadnieniem pozwoli na minimalizację wątpliwości obywateli dotyczących motywów oraz skutków prawnych orzeczenia, co jest szczególnie istotne w tak ważnej społecznie sprawie, w czasach stanu epidemii" - wskazano w stanowisku RM, o którym poinformowało w komunikacie CIR.
"Zgotujemy wam piekło. Nie podarujemy tego". Strajk Kobiet po opublikowaniu uzasadnienia wyroku TK ws. aborcji. Zobacz wideo:
Zobacz też:
Dodatkowy urlop na czas epidemii. Komu przysługują wolne dni?
Ma 111 lat i zaszczepił się przeciw COVID-19. To najstarszy mężczyzna w Polsce
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: TVN24, gazeta.pl