trybunał konstytucyjny

  trybunał konstytucyjny

  "Zapal znicz, by uczcić jej pamięć".

  Izabella Łukomska-Pyżalska, mama szóstki dzieci, uważa, że obecnie poród w naszym kraju jest niebezpieczny. W ten sposób bizneswoman odniosła się do sprawy śmierci 30-letniej Izabeli. Kobieta była w piątym miesiącu ciąży i zmarła na sepsę w szpitalu w Pszczynie.

  "Boję się następnej ciąży" - mówią Polki. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w kraju zostało zaostrzone prawo aborcyjne, które nie dopuszcza już możliwości usunięcia płodu z nieodwracalnymi, śmiertelnymi ("letalnymi") wadami. Jak w tej trudnej sytuacji mają odnaleźć się matki, ich trudne historie i lekarze? Co z planowanymi przed wyrokiem terminacjami ciąży?

  Nie milkną echa opublikowania przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia wyroku w sprawie aborcji. W październiku sędziowie uznali, że prawo do usunięcia ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Środowa publikacja uzasadnienia spowodowała, że protestujący po raz kolejny wyszli na ulice polskich miast. Swojego oburzenia nie kryje także prowadząca Dzień Dobry TVN Dorota Wellman.

  Anna Samusionek jest jedną z gwiazd, które krytykują wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Właśnie opublikowała w mediach społecznościowych wideo, w którym relacjonowała próbę dostania się pod siedzibę TK. Widać na nim, jak młody policjant nakazuje aktorce oddalić się, bo "jej maseczka wskazuje na to, że należy do strajku kobiet".

  Uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji zostało opublikowane. 22 października 2020 r. sędziowie uznali, że prawo do usunięcia ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Publikacja uzasadnienia po blisko stu dniach od ogłoszenia decyzji TK wywołała kolejne uliczne protesty. Głos w tej sprawie zabrało także wiele gwiazd.

  Jest uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów aborcyjnych. Zostało właśnie opublikowane na stronie internetowej TK. Trzej sędziowie zgłosili zdania odrębne. Ogłoszony w październiku wyrok wywołał w całym kraju doprowadził do protestów pod hasłem Strajk Kobiet.

  Krzysztof Gonciarz umieścił na swoim kanale na Youtube cover hitu Tomasza Lipińskiego, zatytułowanego "Jeszcze będzie przepięknie". Klip do utworu powstał ze zdjęć i filmów dokumentujących Strajk Kobiet.

  Po decyzji TK w sprawie aborcji na instagramowym koncie "Cielesne" pojawiła się infografika opisująca po angielsku sytuację kobiet w Polsce. Post, który w piorunującym tempie zyskał mnóstwo polubień, udostępniła m.in. amerykańska gwiazda, Miley Cyrus. Założycielką profilu jest mieszkającą w Kanadzie Alicja Stasiuk, z którą rozmawialiśmy w naszym programie.

  Przez Polskę przetacza się fala protestów wywołanych wyrokiem TK. W tworzenie transparentów z hasłami zaczerpniętymi z literatury czy pop kultury zaangażowali się nie tylko dorośli, ale także dzieci. Co mówią one o naszym społeczeństwie? O tym opowiedział nam socjolog dr Tomasz Sobierajski oraz Matylda i Marcin Jellinek, twórcy znanego hasła "Nawet dziecko o tym wie, wkurzysz mamę, będzie źle".

  Po wyroku TK w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się dyskusja na temat sytuacji rodziców wychowujących dzieci, które urodziły się z niepełnosprawnościami. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda ich życie i z czym muszą się mierzyć. Naszymi gośćmi byli ojcowie dzieci wymagających szczególnej troski, były przedsiębiorca - Jacek Zalewski i dziennikarz - Grzegorz Markowski.

  Polska żyje protestami sprawie decyzji Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Marsze w obronie praw kobiet wspiera wiele gwiazd. Wśród nich jest Anna Lewandowska. Trenerka opublikowała w sieci relację z manifestacji, która odbyła się w Monachium.

  W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 zakazującego aborcji ze względu na przesłankę embriopatologiczną w całej Polsce trwają protesty w akcie sprzeciwu. Orzeczenie to zrywa kompromis istniejący od 1993 roku. Prezydent Andrzej Duda w piątek wydał oświadczenie, w którym odniósł się do tej sytuacji i poinformował o złożeniu do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny. Co będzie w niej zawarte?

  Przez całą Polskę przetacza się fala protestów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Podczas manifestacji w Olsztynie policja zatrzymała 14-letnią dziewczynę. Jej sprawą zajmie się sąd rodzinny. Nastolatka ma odpowiedzieć za współorganizowanie nielegalnego zgromadzenia.

  Prokurator Krajowy, Bogdan Święczkowski, przygotował wytyczne dla śledczych wobec organizatorów strajku i osób, które do nich nakłaniają oraz atakują kościoły i policjantów. Co to oznacza dla protestujących?

  Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z ustawą zasadniczą prawa do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. W proteście kobiety w całej Polsce wyszły na ulice i robią to nadal - z dnia na dzień jest ich coraz więcej. Sprzeciw wobec orzeczenia TK wyrazili też śląscy ginekolodzy, którzy żądają przywrócenia kompromisu aborcyjnego. Jednym z inicjatorów listu otwartego w tej sprawie jest dr Maciej Jędrzejko - ginekolog i położnik oraz ojciec trójki dzieci - z którym rozmawialiśmy w naszym programie.

  Kinga Duda odniosła się do wydarzeń związanych z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego i zabrała głos w sprawie aborcji. Córka prezydenta na swoim profilu na Twitterze zamieściła oświadczenie.

  W poniedziałek na skrzyżowaniu ulic Puławskiej i Goworka w Warszawie mężczyzna wjechał w protestujące kobiety. Policja zatrzymała go we wtorek, około godziny pierwszej w nocy. Tvn24.pl donosi, że domniemany sprawca jest funkcjonariuszem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

  Strajki trwają. Kobiety wyszły nie tylko na ulice polskich miast, ale także manifestowały w światowych stolicach. O sytuacji w Londynie opowiedziała nam Ania Senkara. Zaś w naszym studiu gościł Szymon Hołownia, dziennikarz i działacz polityczny, który w tym roku kandydował na urząd prezydenta RP.

  Protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego nie ustają. I nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić - szczególnie w najbliższym czasie. Na środę zaplanowany jest ogólnopolski strajk - Polki w akcie protestu nie pójdą do pracy.

  W czwartek, 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracającego upośledzenia płodu jest niezgodna z Konstytucją RP. Od tamtej pory w całej Polsce trwają protesty. Dołączają do nich także gwiazdy, w tym Julia Wróblewska, która podczas jednego z nich doznała obrażeń. Co się stało? Aktorka opowiedziała o zajściu na swoim Instagramie.

  W czwartek, 22 października Trybunał Konstytucyjny uznał, że dopuszczenie aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracającego upośledzenia płodu za niezgodne z Konstytucją RP. Co wyrok TK oznacza dla kobiet? Jakie możliwe zagrożenia medyczne niesie za sobą ta decyzja i w jakiej sytuacji stawia lekarzy? O tym rozmawialiśmy z ginekologiem, dr. n. med. Maciejem Jędrzejko.

  Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji Polki i Polacy wyszli na ulice w całym kraju, by walczyć o prawa kobiet. Kinga Rusin dołączyła do protestujących i wsparła finansowo organizacje: Strajk Kobiet, Dziewuchy Dziewuchom, Centrum Praw Kobiet i Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

  Agnieszka Chylińska odniosła się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Zapewniła, że wspiera kobiety, które przeciwko niemu protestują. Wokalistka,która rzadko opowiada o swoim życiu prywatnym, tym razem zrobiła wyjątek. W niezwykle poruszającym nagraniu ujawniła, że jej dzieci wymagają specjalnej troski.

  Małgorzata Kożuchowska zazwyczaj stroni od polityki. Jednak jak sama przyznała, obok wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji nie mogła przejść obojętnie. W mediach społecznościowych napisała, co sądzi na ten temat.

  Maja Ostaszewska jest osobą, dla której przestrzeganie praw człowieka jest niezwykle ważne. Stąd aktorka bardzo często angażuje się w akcje mające na celu ich ochronę. Niestety z powodu przebytego zakażenia koronawirusem nie mogła uczestniczyć w piątkowym proteście związanym z wyrokiem TK dotyczącym aborcji. Dorota Wellman poprosiła ją jednak o komentarz do obecnej sytuacji w naszym kraju. Jak czuje się aktorka po Covid-19?

  Małgorzata Rozenek-Majdan przyłączyła się do osób, które nie mogą pogodzić się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Opublikowała w mediach społecznościowych bardzo mocny post, w którym wyraziła swoją krytykę.

  Magda Boczarska za pośrednictwem Instagrama podzieliła się swoimi przemyśleniami oraz opublikowała intymne zdjęcie z prywatnego archiwum. Na fotografii pozuje w zaawansowanej ciąży. Aktorka zabiera głos w sprawie zakazu aborcji.

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji odbił się szerokim echem w mediach. W proteście wielu ludzi wyszło na ulice polskich miast i starło się z policjantami. Głos w sprawie rozstrzygnięcia TK zabrały także osoby ze świata kultury i show-biznesu. Wśród nich była Olga Frycz.

  Przegląd prasy zrobił dla widzów Jakub Porada. Zwrócił uwagę m.in. na spór o Trybunał Konstytucyjny i film o popularnym skoczku brytyjskim Eddie the Eagle.