Co to jest tabletka "dzień po"?
Tabletka "dzień po" należy do tzw. antykoncepcji awaryjnej, czyli takiej, którą powinno się stosować jedynie w szczególnych sytuacjach, np. gdy inna forma antykoncepcji zastosowana podczas seksu zawiodła lub nie było jej wcale. Zawarte w niej substancje wpływają na błonę śluzową macicy i uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Szacuje się, że ich skuteczność waha się od 97-99 proc.
Trzeba podkreślić, że tabletka "dzień po" nie może być stosowana jako regularna forma antykoncepcji. Środek ten zawiera bardzo wysokie stężenie hormonów. Jeśli jest stosowany nieprawidłowo może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych i cyklu miesiączkowego. - Bezpośrednio po przyjęciu antykoncepcji awaryjnej mogą również pojawić się objawy, takie jak nudności czy złe samopoczucie – powiedziała w rozmowie z tvn24.pl dr Grzegorz Mrugacz, ginekolog.
Specjalista dodał, że tego skutki uboczne zdarzają się rzadko. I choć piguła jest bezpieczna, to w przypadku osób, które zmagają się z chorobą zatorowo-zakrzepową, żylakami czy chorobą wątroby, jej przyjęcie może być niebezpieczne.
Jak przyjmować tabletkę "dzień po"?
Tabletkę "dzień po" w zależności od jej rodzaju powinno się przyjąć w ciągu 72 lub maksymalnie 120 godzin od stosunku. Trzeba mieć świadomość, że o skuteczności preparatu w dużej mierze decyduje to, czy zarodek zdążył się zagnieździć w macicy czy nie.
Jeśli już się zagnieździł, to tabletka nie działa jak środek poronny i nie prowadzi do przerwania ciąży. Dr Mrugacz dodaje, że konieczne są dodatkowe badania na temat możliwego negatywnego wpływu na matkę i zarodek. - Przyjęcie dużych dawek hormonów teoretycznie może prowadzić do odległych skutków ubocznych. W przypadku wczesnego etapu ciąży, kilka dni od jej zawiązania, te powikłania nie powinny jednak wystąpić - wyjaśnił.
Tabletki poronne - co trzeba o nich wiedzieć?
Tabletki poronne nie są formą antykoncepcji, a aborcją farmakologiczną. Ich zażycie przerywa dalszy rozwój powstałej już ciąży. Dr n. med. Mrugacz w rozmowie z tvn24.pl tłumaczył, że w zależności od ich rodzaju, zwiększają one częstotliwość skurczów macicy lub blokują wytwarzanie progesteronu, czyli hormonu niezbędnego do utrzymania i rozwoju ciąży. Skuteczność tabletek poronnych sięga 97-99 proc. - Zgodnie z ugruntowanymi w literaturze naukowej poglądami, ich przyjęcie powinno nastąpić natychmiast po rozpoznaniu ciąży. Podejmowanie aborcji farmakologicznej po 9. tygodniu trwania ciąży nie jest rekomendowane ze względu na znacznie obniżoną skuteczność tych środków i większą częstość krwawień macicznych - tłumaczy.
Wzięcie tabletki poronnej może wywołać szereg skutków obocznych np. nieregularne miesiączki, dolegliwości bólowe, zmęczenie, złe samopoczucie, niewielki wzrost temperatury, wymioty.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Farmaceuci chcą wprowadzić specjalną usługę. Jaką?
- Zmęczenie, senność, wypadanie włosów - to mogą być zaburzenia hormonalne. Jak skutecznie je leczyć?
- Czy istnieje idealny kształt i rozmiar penisa? Naukowcy nie mają wątpliwości
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PhotoAltoFrederic Cirou/Getty Images