Późna diagnoza raka szyjki macicy oznacza śmierć. "Często boją się, że badania wykryją chorobę"

Profilaktyka raka szyjki macicy
Źródło: Dzień Dobry TVN Online
Ewa Grabiec-Raczak o życiu po raku piersi
Ewa Grabiec-Raczak o życiu po raku piersi
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Samobadanie piersi może uratować życie
Samobadanie piersi może uratować życie
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Rak szyjki macicy diagnozowany jest w Polsce co roku u trzech tysięcy pacjentek. Niestety połowa z nich słyszy tę informację, kiedy jej stan jest już zły. Wówczas leczenie może nie przynieść żadnych rezultatów. Dlatego lekarze podkreślają, że regularne badanie jest niezwykle ważne. Ze statystyk wynika, że w Łodzi bada się co dziesiąta kobieta.

Profilaktyka raka szyjki macicy

W Polsce programem profilaktycznym raka szyjki macicy objęta jest każda kobieta w wieku od 25 do 59 lat. W jego ramach wykonywana jest cytologia.

- Wiemy, co powoduje tego raka. We wczesnym stadium to choroba wyleczalna - tłumaczy profesor Przemysław Oszukowski, ginekolog pracujący w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, do którego trafiają pacjentki z rozpoznanym nowotworem.

Niestety bardzo często pacjentki diagnozowane są już w bardzo zaawansowanym stadium. Wówczas lekarze mogą niewiele zrobić, a pacjentki w krótkim czasie umierają. Dlatego tak ważne jest regularne badanie się. Pomimo tego, że cytologia jest bezpłatna, nie potrzeba na nią skierowania i jest dostępna od ręki, niewiele pań korzysta z tej możliwości. W Łodzi cytologię w ramach tego programu wykonała zaledwie co dziesiąta kobieta. A okazuje się, że rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet.

Znikome zainteresowanie badaniami profilaktycznymi

Niestety profilaktyka raka szyjki macicy to nie jedyne badanie, które nie cieszy się popularnością. Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że na mammografię skierowaną do kobiet od 50. do 69. roku życia przychodzi zaledwie 40 proc. uprawnionych.

- Z przeprowadzanych z pacjentkami wywiadów wynika, że często boją się, że badania wykryją chorobę, z którą będą musiały się mierzyć - tłumaczy Leder. To absurdalny powód, bo późna diagnoza oznacza śmierć.

- Zaznaczam, że na darmowe badania profilaktyczne mogą być skierowane pacjentki również w innym wieku, które nie są objęte programem profilaktycznym. Lekarz może zlecić takie badanie, Fundusz nie nakłada żądnych limitów - podkreśliła Leder.

Więcej na ten temat przeczytasz w TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości