Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV ruszają 1 czerwca. "Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy powinni być szczepieni"

Aktualizacja:
Autor:
Katarzyna
Oleksik
Szczepienia przeciwko HPV dla nastolatków
Szczepienia przeciwko HPV dla nastolatkówDzień Dobry TVN
wideo 2/5

1 czerwca wystartuje program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Przeznaczone są one dla młodzieży między 12. a 13. rokiem życia. Co warto o nich wiedzieć? Jakie korzyści niesie za sobą przyjęcie preparatu? W Dzień Dobry TVN tłumaczył to dr hab. n. med. Piotr Sobiczewski z Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Warszawie.

Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV. Co warto o nich wiedzieć?

Warto zaznaczyć, że wcześniej program bezpłatnych szczepień prowadziły niektóre samorządy. Dodatkowo jedną z trzech dostępnych w Polsce szczepionek można było kupić z 50 proc. refundacją.

- To, co zostało ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia, to jest program szczepień populacyjnych. [...] Istotą rzeczy jest to, że tymi szczepieniami populacyjnymi zostanie objęta grupa nastolatków i nastolatek w wieku 12-13 lat. To jest ta grupa docelowa, u której można spodziewać się najlepszych efektów, jeżeli chodzi o zapobieganie rakowi szyjki macicy - podkreślił w Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Piotr Sobiczewski, profesor Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Choroby gwiazd

Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
wideo 2/3

Rak szyjki macicy

Każdego roku na świecie mamy do czynienia z ok. 600 tysiącami nowych przypadków raka szyjki macicy. W Polsce to jest ok. 2,5 tysiąca przypadków, z czego ok. 1 600 kobiet umiera.

- Wiadomo, że wirus brodawczaka ludzkiego, zwłaszcza typ 16 i 18, są podstawowymi czynnikami powodującymi raka szyjki macicy. Dotyczy to przede wszystkim infekcji przetrwałych, bo większość infekcji wirusami brodawczaka ludzkiego są to infekcje przejściowe i one nie mają znaczenia, jeżeli chodzi o raka szyjki macicy - tłumaczył nasz gość.

Te nie najlepsze statystyki mogą zmienić szczepienia. - Największa skuteczność szczepionki jest u osób, które [...] jeszcze nie rozpoczęły współżycia. [...] Światowa Organizacja Zdrowia zaleca (szczepienia) między 9. a 14. rokiem życia, to jest oczywiście zależne od czynników kulturowych i środowiskowych w danym kraju. W Polsce ta grupa 12-13 lat wydaje mi się, że jest bardzo dobrze dobrana - stwierdził specjalista.

Jak groźny jest wirus HPV?

Szczepienia przeciwko HPV skierowane są nie tylko do dziewczynek, ale również do chłopców.

- Transmisja wirusa jest bardzo wysoka, u osób współżyjących jest na poziomie 80 proc. Prezerwatywa nie chroni całkowicie, [...] zarówno dziewczęta, jak i chłopcy powinni być szczepieni, żeby nie było transmisji wirusa i żeby nie dochodziło do zakażenia - wyjaśniał dr Piotr Sobiczewski.

Wirus brodawczaka ludzkiego może być groźny także dla mężczyzn i przyczynić się do rozwoju m.in. raka krtani.

- Korelacja pomiędzy tymi nowotworami nie jest tak wysoka, jak w raku szyjki macicy. W raku szyjki to jest ponad 90 proc., w raku krtani dużo niższa, w raku odbytu jest dość wysoka. Mężczyzn ten problem dotyczy, ale w znacznie mniejszym odsetku przypadków - mówił specjalista.

Czy warto zaszczepić się w dorosłym życiu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości