Wiosną uaktywniają się różne alergie. Okazuje się, że nawet połowa polskiego społeczeństwa może cierpieć z tego powodu. Jak ustalili reporterzy programu "Polska i Świat", katar, kaszel czy duszności męczą nawet 12 mln osób.
Alergia zaczyna się wiosną
Wiosna nie jest najłatwiejszą porą roku dla alergików. - Brzozy, topole, olchy, kiedy zaczynają pylić, to zaczyna się reakcja od oczu (...) podrażnieniem, tak że muszę je mocno trzeć, żeby sobie z nim radzić - powiedziała w materiale magazynu "Polska i Świat" pani Danuta Kub, cierpiąca od 30 lat z powodu alergii. - Ciężko oddycham, to ogranicza też fizyczny wysiłek, wolniej chodzę - dodała.
Zapalenie spojówek, katar, kaszel, duszności czy astma to najczęstsze objawy alergii. Przez to, że zwiększają się temperatury, wcześniej rozpoczyna się pylenie i trwa dłużej. - Pierwsze objawy alergii są nawet w styczniu - podkreśliła prof. Ewa Czarnobilska, kierowniczka Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lekarze podkreślają, że jak najszybciej należy wykonać testy skórne, aby postawić diagnozę, wskazującą, co uczula. Wtedy będzie można wdrożyć skuteczne leczenie.
- Kiedy pacjent uczula się na pierwsze, drugie białko w danym alergenie. Jeśli nie zatrzymamy tej alergii, to rozszerza się na kolejne białka, które na przykład są białkami występującymi w różnych alergenach - zaznaczyła dr n. med. Emilia Majsiak z Zakładu Promocji Zdrowia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
W Polsce nawet połowa osób cierpi z powodu alergii
Według badań nawet połowa Polaków boryka się z alergią. - To jest najczęstsza choroba przewlekła w społeczeństwie. Część z nich to są osoby uczulone na pyłki drzew, traw, część na roztocza kurzu domowego, a później już coraz rzadziej - zarodniki grzybów pleśniowych, sierści zwierząt, alergie pokarmowe czy alergie kontaktowe - tłumaczył w rozmowie z "Polska i Świat" dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii w Wojskowym Instytucie Medycznym.
- Osoba, jeżeli jest uczulona na białko takie pierwsze, ono ma nazwę bet v1 w brzozie, to w dużym prawdopodobieństwie po spożyciu na przykład jabłka, marchwi, selera, ponieważ w tych pokarmach są białka bardzo podobne. Jeżeli układ immunologiczny uzna, że to jest to samo białko, które jest w brzozie, to ta osoba może odczuwać objawy po spożyciu tych pokarmów - dodała Majsiak.
Taka reakcja nazywa się krzyżową, wówczas diagnoza jest priorytetem. Co więcej, nie da się wykluczyć alergenów z naszego życia, ale można postarać się, aby było ich jak najmniej.
- Brzoza, jak to brzoza, zawsze w kwietniu będzie pylić. Trawy, jak to trawy, zawsze w czerwcu będzie pylenie. No ale możemy założyć okulary. Możemy po przyjściu do domu zdjąć ubranie, zmienić na czyste i umyć twarz, wszystkie części ciała, które są eksponowane na pyłek - powiedział dr Dąbrowiecki.
Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tai-Chi – kiedyś sztuka walki, dziś uzdrawiania. Jak zacząć ćwiczyć?
- Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności? "Warto od inności dojść do tego, co nas łączy"
- Chciały uzmysłowić innym, że rak to nie jest wyrok. "Przyszłam przytulić te wszystkie kobiety"
Autor: kw, Daria Pacańska
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: RealPeopleGroup/Getty Images