Niepełnosprawność - jak rozmawiać o niej z dzieckiem?
W rozmowie na temat niepełnosprawności łatwo jest popełnić błąd, aby ich uniknąć, warto sięgnąć po książkę "Kiedy Karol poznał Emmę". - To świetnie, że taka książka pojawiła się na takim rynku wydawniczym dla dzieci, bo pokazywanie różnorodności jest bardzo ważne już od dziecka - powiedziała w Dzień Dobry TVN Małgorzata Szarlik-Woźniak, pedagożka specjalna, muzykoterapeutka.
Marta Całkowska, mama 13-letniego Julka z zespołem Downa i 15-letniego Krzysztofa wyznała, że dzieci na widok jej dziecka mówiły, że wygląda dziwnie. - Jak Julek był mały, to często słyszeliśmy, że ma skośne oczy, dzieci zwracały na to uwagę, że dziwnie się zachowuje. Miałam taką sytuację, jak Julek miał 7 lat, Krzysiek 9 lat. Byliśmy na treningu piłki nożnej, siedzieliśmy, obserwowaliśmy. Pojawił się 6-letni chłopiec, zwrócił uwagę, że Julek miał te skośne oczy. Tak szarpał mamę: "mamo, mamo, on ma skośne oczy". Ta mama coraz bardziej czerwona, nie umiała zareagować. Ja w tym momencie zareagowałam, [...], nachyliłam się, szepczę do niego: "bo ten chłopiec ma takie charakterystyczne oczy, bo on ma zespół Downa" - powiedziała i dodała, że chłopiec zdołał powiedzieć tylko "aha". Była w tym wielka ulga, że ktoś zaspokoił jego ciekawość.
Jak rozmawiać z osobami z niepełnosprawnością?
Zdarza się, że osoby z niepełnosprawnością mają w sobie gotowość do rozmowy, ale nie jest to reguła. - Dotykamy dwóch zupełnie różnych rzeczy, tzn. niepełnosprawności ruchowej, ograniczeń ruchowych i niepełnosprawności intelektualnej. To są w mojej ocenie trochę dwa światy. Dzieciaki z ograniczeniami ruchowymi mają szereg atrybutów: wózek, krzesełko, one są w jakiś sposób wyjątkowe. One naprawdę w grupie rówieśniczej funkcjonują normalnie. Warto od inności dojść do tego, co nas łączy - powiedziała Małgorzata Szarlik - Woźniak.
Z jakimi reakcjami spotykają się rodzice dzieci z niepełnosprawnością? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zdrowotne mity, w które wciąż wierzy wielu Polaków. Lekarz zdradził, jak jest naprawdę
- Czy styl życia wpływa na nasze DNA? Badacze rozwiewają wątpliwości
- RKO u dzieci i niemowląt – czynności ratujące życie
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News