Wpływ smogu na psychikę dzieci. "Może zwiększać się ryzyko ADHD"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wpływ smogu na psychikę dzieci
Wpływ smogu na psychikę dzieci
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie badają wpływ smogu na rozwój mózgu dzieci. Do jakich wniosków na razie doszli? O szczegółach projektu w Dzień Dobry TVN opowiedziała prof. Iana Markevych, ekolożka i epidemiolożka środowiskowa.

Jak smog szkodzi dzieciom?

Prof. Iana Markevych jest liderką zespołu epidemiologicznego w projekcie NeuroSmog w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

- To jeden z niewielu projektów odnoszących się do chronicznego wpływu zanieczyszczenia na rozwój osobowościowy dzieci, funkcje behawioralne i kognitywne mózgu - przyznała naukowczyni w Dzień Dobry TVN.

Jak dodała ekolożka, wiele mówi się na temat tego, że zanieczyszczenia powietrza bezpośrednio przekładają się na choroby, np. układu oddechowego. Natomiast niewiele jeszcze wiemy o ich wpływie na mózg. - Są już badania, które wykazują, że jeżeli mamy wysoki poziom zanieczyszczenia, to może zwiększać się ryzyko ADHD. Natomiast nie ma praktycznie na świecie badań, które patrzyłyby na to, jaki jest bezpośredni wpływ zanieczyszczenia na mózg - podkreśliła.

Naukowcy - w ramach projektu - przebadali 658 dzieci w wieku od 10 do 13 lat z 18 dużych i małych miejscowości południowej Polski. Teraz zebrane dane muszą przeanalizować.

- W tym momencie badamy bardzo konkretny wycinek dzieci. Nie mówimy np. o dzieciach nienarodzonych. Tylko o młodych dzieciach w określonym wieku. Dlatego przede wszystkim musimy bardzo precyzyjnie sprawdzić, czy badania są prawidłowo prowadzone, czy dane są prawdziwe. Kiedy to zrobimy, możemy wyniki takich badań już sprawdzonych, dać do różnego rodzaju publikacji naukowych. Następuje etap recenzji innych naukowców i dopiero wówczas takie badania są publikowane. Następuje przetłumaczenie i przekazanie tej wiedzy decydentom politycznym - tłumaczyła prof. Iana Markevych.

Tereny zielone a zdrowie

Nasza gościni znalazła się w prestiżowym gronie 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie. Interesuje się badaniem wpływu miejsca zamieszkania na zdrowie neurorozwojowe i alergiczne dzieci, z naciskiem na stopień zanieczyszczenia powietrza, obecność zieleni, terenów wodnych oraz zabudowań miejskich.

- Moje badania tak naprawdę mają wyniki pozytywne, czyli pokazują to, w jaki sposób lasy, parki mogą przełożyć się na ogólny stan zdrowia czy też dobrostan dzieci. Okazuje się, że osoby mieszkające w Niemczech czy Chinach w zielonych okolicach mają niższe ciśnienie krwi, rzadziej nadciśnienie itd. To dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych - przyznała epidemiolożka środowiskowa.

Jak podkreśliła, nawet niewielka ilość zanieczyszczenia powietrza wiąże się z występowaniem choroby Alzheimera. - Jest to kwestia przede wszystkim transportu publicznego i mam nadzieję, że również w Polsce może trochę mniej modne będzie jeżdżenie samochodami. Ludzie będą chcieli zazieleniać miasta, żeby łatwiej się po nich chodziło, spacerowało. By ludzie mogli pracować blisko miejsca zamieszkania. Po prostu musimy zmniejszyć zanieczyszczanie powietrza - podsumowała prof. Iana Markevych.

Posłuchaj całej rozmowy z naukowczynią w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Lek na serce wycofany. Sprawdź, czy nie masz go w apteczce

Lek na serce wycofany. Sprawdź, czy nie masz go w apteczce

Eksperyment Dzień Dobry TVN. Pijany ojciec szedł z córką w centrum miasta. Czy ktoś zareagował?

Eksperyment Dzień Dobry TVN. Pijany ojciec szedł z córką w centrum miasta. Czy ktoś zareagował?

Pijana matka szła z 6-letnią córką na dworzec. Miała 3,4 promila alkoholu w organizmie 

Pijana matka szła z 6-letnią córką na dworzec. Miała 3,4 promila alkoholu w organizmie 

Horoskop na środę, 6 marca 2024 r. Ten znak może liczyć na miłą niespodziankę

Horoskop na środę, 6 marca 2024 r. Ten znak może liczyć na miłą niespodziankę

Co spadło koło Ostródy? "Były rosyjskie napisy"

Co spadło koło Ostródy? "Były rosyjskie napisy"

Nie masz pomysłu na prezent z okazji Dnia Kobiet?

Nie masz pomysłu na prezent z okazji Dnia Kobiet?

Michał Szpak zaskoczył wszystkich. Na ściance pojawił się bez spodni

Michał Szpak zaskoczył wszystkich. Na ściance pojawił się bez spodni

Sandra Kubicka zmartwiła swoich fanów. "Nie bałaś się?"

Sandra Kubicka zmartwiła swoich fanów. "Nie bałaś się?"

Przełomowe badanie. Tani suplement może poprawiać funkcjonowanie mózgu

Przełomowe badanie. Tani suplement może poprawiać funkcjonowanie mózgu

Orły 2024. Urodziny Jana Holoubka, nieobecność Tomasza Schuchardta. Co jeszcze wydarzyło się na gali?

Orły 2024. Urodziny Jana Holoubka, nieobecność Tomasza Schuchardta. Co jeszcze wydarzyło się na gali?