"Lex Czarnek" - na czym polega?
Ministerstwo Edukacji i Nauki pierwszą, roboczą wersję projektu zmian w prawie oświatowym opublikowało 7 lipca 2021. "Lex Czarnek", jak przyjęło się nazywać ten pomysł, to nowelizacja polskiego prawa oświatowego. Nowe zasady miały przede wszystkim wzmocnić rolę kuratorów oświaty. Po zmianach mieli móc odwołać dyrektora szkoły, zawiesić działalność szkoły prywatnej czy uniemożliwić prowadzenie zajęć dodatkowych w szkole przez zewnętrzną organizacją społeczną.
Sejmowe głosowanie odbyło się w czwartek 13 stycznia 2022 roku. Za przyjęciem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe głosowało 227 posłów, 214 było przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt poparło 219 posłów klubu PiS, czterech posłów Porozumienia, dwóch posłów Kukiz'15 i dwóch posłów niezrzeszonych (Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler). Ostatecznie projekt nie wszedł w życie i rozpoczęły się prace nad nowelizacją "lex Czarnek" 2.0.
Nauka
W tamtym czasie wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski, w rozmowie z PolskaTimes.pl wyjaśniał, że nadchodzące zmiany to "nowelizacja, która ma usprawnić nadzór pedagogiczny nad szkołami i pozwolić kuratorium na eliminację sytuacji patologicznych, niezgodne z prawem działania dyrektorów szkół". Podkreślił, że takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale jeśli już mają miejsce, wówczas kurator niewiele może.
"Lex Czarnek" 2.0
Nowa wersja projektu nowelizacji miała wprowadzić zmiany między innymi w zakresie obsady funkcji kierowniczych, edukacji domowej, godzin dostępności, a także działalności organizacji zewnętrznych w szkole.
Prezydent we czwartek (15 grudnia 2022) na konferencji prasowej poinformował, że nie podpisze nowelizacji ustawy Prawa oświatowego. Powiedział, że przyszły do niego 133 listy protestacyjne. Część z nich podpisane jest przez organizacje społeczne. Według Andrzeja Dudy ustawa nie zapewnia tego, na czym mu zależy - czyli spokoju. Jak podkreślił "Nie potrzebujemy dzisiaj w Polsce dodatkowych napięć".
- Mimo tego, że długo prowadzone były prace nad tą ustawą, niestety nie udało się osiągnąć czegoś, co ja bym nazwał społecznym kompromisem - dodał. Zaznaczył, że "nie było wysłuchania publicznego".
- Projekt nie uzyskał, jak widać, szerokiej społecznej akceptacji - powiedział. - Z każdej strony sceny politycznej podmioty znajdują w tej ustawie punkty, co do których mają bardzo poważne wątpliwości i wobec których protestują - dodał.
"Lex Czarnek" 3.0 - Minister Czarnek o kolejnym projekcie nowelizacji
Minister edukacji i nauki w piątkowym wywiadzie (16 grudnia 2022) wyraził swoje zdziwienie decyzją prezydenta. Jednocześnie zapowiedział, że powstanie kolejny projekt. Nie ma się on jednak różnić zapisami od tego, który nie uzyskał aprobaty prezydenta.
- Bardzo mnie to zaskoczyło. W zeszłym tygodniu pan prezydent zaprosił mnie na spotkanie. Rozmawialiśmy o tej ustawie. Zapewniał, że jest znakomicie przepracowana z ministrami z Kancelarii Prezydenta i dlatego nie ma z tym żadnych problemów. Nie wiem, co się stało w międzyczasie – powiedział.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- W które niedziele zrobimy zakupy w 2023 roku?
- Kalendarz ferii zimowych 2022/2023 dla wszystkich województw
- Przed uczniami przerwa świąteczna 2022. Ile dni będzie wolnych od nauki?
Autor: Diana Ryściuk/Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: x-news