Newsy

"Lex Czarnek". Na czym polega nowelizacja ustawy Prawo oświatowe?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Przemysław Czarnek

Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe, nazywana "Lex Czarnek" została przyjęta. W środę 9 lutego Sejm odrzucił sprzeciw Senatu. Ustawa trafi do prezydenta. Co się zmieni w polskim systemie edukacji?

"Lex Czarnek" - na czym polega?

Ministerstwo Edukacji i Nauki pierwszą, roboczą wersję projektu zmian w prawie oświatowym opublikowało 7 lipca 2021. "Lex Czarnek", jak przyjęło się nazywać ten pomysł, to nowelizacja polskiego prawa oświatowego. Nowe zasady mają przede wszystkim wzmocnić rolę kuratorów oświaty. Po zmianach będą mogli odwołać dyrektora szkoły, zawiesić działalność szkoły prywatnej czy uniemożliwić prowadzenie zajęć dodatkowych w szkole przez zewnętrzną organizacją społeczną.

Sejmowe głosowanie odbyło się w czwartek 13 stycznia. Za przyjęciem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe głosowało 227 posłów, 214 było przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt poparło 219 posłów klubu PiS, czterech posłów Porozumienia, dwóch posłów Kukiz'15 i dwóch posłów niezrzeszonych (Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler).

Projekt zawetował Senat, ale Sejm odrzucił sprzeciw w środę 9 lutego. Jeśli ustawę poprze prezydent, który ma na to 21 dni, "Lex Czarnek" wejdzie w życie.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski, w rozmowie z PolskaTimes.pl wyjaśniał, że nadchodzące zmiany to "nowelizacja, która ma usprawnić nadzór pedagogiczny nad szkołami i pozwolić kuratorium na eliminację sytuacji patologicznych, niezgodne z prawem działania dyrektorów szkół". Podkreślił, że takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale jeśli już mają miejsce, wówczas kurator niewiele może.

"Lex Czarnek" i kształcenie na odległość

Nowelizacja ustawy zawiera również przepisy dotyczące kształcenia na odległość. Obejmuje sytuacje nadzwyczajne, w których tradycyjne, stacjonarne nauczanie w placówce nie jest możliwe. Chodzi nie tylko o pandemię, ale również o wszelkie klęski żywiołowe czy nagłe problemy z budynkiem szkoły. Sprawne kształcenie na odległość ma zapobiec sytuacjom przerwania nauczania. Na naukę w trybie zdalnym trzeba będzie przejść, jeśli zajęcia będą zawieszone dłużej niż dwa dni.

"Lex Czarnek" i zajęcia dodatkowe w szkołach

Nowelizacja chce doprowadzić również do zwiększenia nadzoru kuratoriów nad zajęciami prowadzonymi w szkołach przez stowarzyszenia i inne organizacje zewnętrzne. Za powód podaje się wprowadzanie i przekazywanie dzieciom i młodzieży "nieodpowiednich treści". Dotychczas do przeprowadzenia dodatkowych zajęć w szkole wystarczała zgoda dyrektora oraz "pozytywna opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców". Teraz konieczne będzie uzyskanie zgody kuratorium oświaty. Poza tym organizacje będą musiały przedstawić szczegółowy plan zajęć, a nawet wszystkie rekwizyty.

Kolejny przepis nowelizacji dotyczy szkolenia wojskowego i tworzenia filii szkół artystycznych.

Przeciwnicy nadchodzących zmian podkreślają, że czynią one szkoły instytucjami znacznie mniej niezależnymi. Od teraz decydujące zdanie w wielu istotnych kwestiach będą mieli kuratorzy oświaty.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości