Porady

Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2022 roku? Będziemy spać dłużej czy krócej?

Porady

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Czas letni. „Świat Nauki”
Zmiana czasu

Nowy rok szkolny i zbliżająca się jesień zwiastują moment zmiany czasu na zimowy. Wiele osób wraz z pierwszymi dniami września zastanawia się, w którym miesiącu i jakiego dnia musimy przestawić zegarki. I przede wszystkim - czy będziemy spać dłużej, czy krócej?

Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2022 roku?

Zmiana czasu co roku odbywa się w ostatni weekend października. W 2022 roku będzie to dokładnie noc z 29 na 30 października. 

Szkoła

Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacjiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Przestawianie zegarków - zmiana czasu na zimowy 2022

W ostatni weekend października pośpimy godzinę dłużej. Z 29 na 30 października cofniemy wskazówki zegara z godziny 3 na 2. Oczywiście w dosłownym znaczeniu zrobi to niewiele osób, ponieważ większość elektronicznych urządzeń, która ma podłączenie do Internetu, sama zaktualizuje informacje.

Dlaczego obowiązuje zmiana czasu?

Zmiana czasu została wprowadzona, aby lepiej wykorzystywać światło dzienne do pracy. W tym celu latem standardowy czas geograficzny przesuwany jest o godzinę do przodu i w ten sposób niejako "wydłuża" się dzień. Pierwszy raz taka zmiana została wprowadzona podczas I wojny światowej w 1916 roku przez Niemców. O potrzebie wdrożenia takiego mechanizmu pisano jednak wiele lat wcześniej. Jako pierwszy opisał ją Benjamin Franklin, amerykański polityk i filozof, w 1784 roku.

Obecnie zmiana czasu obowiązuje w prawie 70 krajach na świecie. W Europie zegarków nie przestawia jedynie Islandia, Białoruś oraz Rosja. Od 2019 roku trwają prace nad wycofaniem zmiany czasu na terenie Unii Europejskiej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Czas letni. „Świat Nauki”

Źródło zdjęcia głównego: Jittima Kumruen / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości