Alaska jest eksklawą Stanów Zjednoczonych. To największy stan USA, jego powierzchnia wynosi aż 1 717854 km kw. i zajmuje 1/5 całkowitej powierzchni kraju. Jednocześnie to najmniej zaludniona część kraju, mieszka tam nieco ponad 620 tys. ludzi. Jakie są największe atrakcje Alaski?
Atrakcje Alaski
Zwiedzanie Alaski można rozpocząć od pierwszego miasta w tym regionie - Ketchikan, leżącego na wyspie Revillagigedo w Archipelagu Aleksandra. To tan pierwsi hiszpańscy, brytyjscy i rosyjscy osadnicy zbudowali charakterystyczne dla Alaski domy na wysokich palach. W Ketchikan nie brakuje ulic zrobionych z desek, przy których stoją repliki totemów. Jeśli zaś chcemy zobaczyć oryginalne totemy, powinniśmy udać się do wioski Saxman zamieszkiwanej przez Indian – rdzenną ludność Ameryki Północnej. Znajduje się tam Saxman Totem Park, w którym turyści mogą zobaczyć największą na świecie kolekcję totemów. Z Ketchikan możemy również udać się na wycieczkę kajakową, by podziwiać pobliskie fiordy w Misty Fjords National Monument.
Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy
Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy
Największym miastem na Alasce jest Anchorage. Mieszka tam prawie 280 tys. mieszkańców, czyli aż 40 proc. ludności całego stanu. Centrum miasta jest bardzo nowoczesne, znajdziemy tam biurowce, restauracje i kawiarenki. Będąc w Anchorage, warto wybrać się na spacer do punktu widokowego Point Woronzof, z którego możemy dostrzec największy szczyt Alaski i Stanów Zjednoczonych – Denali.
Alaska to też niewielkie, urokliwe rybackie miasteczka, np. Homer, określane także jako stolica halibutów. Jest położone przy skalistych wzgórzach, z których spływają lodowce. Z powodu przypływów domy budowane są tam na palach. Miasteczko potocznie określa się jako "End of the road", ponieważ leży na mierzei i nie da się nigdzie stamtąd dalej pojechać.
Parki narodowe Alaski
Miłośnicy przyrody powinni odwiedzić przynajmniej jeden z parków narodowych Alaski. W Parku Narodowym Zatoki Lodowcowej możemy podziwiać cofające się lodowce i wysokie fiordy. Jeśli będziemy mieć trochę szczęścia, zobaczymy zwierzęta Alaski – śnieżne kozły, a nawet brunatne niedźwiedzie. Z kolei w wodach Glacier Bay możemy dostrzec w naturalnym środowisku morskie stworzenia, np. wieloryby.
Kolejnym parkiem wartym odwiedzenia jest Park Narodowy Denali. Na jego terenie znajduje się Wonder Lake, czyli Jezioro Cudów, uważane za najpiękniejsze jezioro na Alasce. W parku możemy podziwiać doliny lodowcowe, lodowce, tajgi i tundry. Można też natknąć się tam na zwierzęta, np. na niedźwiedzia grizzly, karibu czy łosie. Dla turystów są organizowane zarówno piesze wycieczki, jak i wyprawy psimi zaprzęgami. Można też wybrać się na spływ kajakowy, który pozwala podziwiać piękną, surową przyrodę.
Alaska – ciekawostki
- Mimo że Alaska jest najsłabiej zaludnionym stanem USA, liczba mieszkańców od końca XIX wieku znacznie wzrosła (jeszcze w 1890 r. stan zamieszkiwało jedynie 33 tys. ludzi).
- Powierzchnia Alaski jest ok. pięć razy większa od powierzchni Polski.
- Najniższa odnotowana temperatura na Alasce wynosiła –62 st. C.
- "Jeżeli nie widzisz gór, pada. Jeżeli widzisz góry, zanosi się na deszcz" – to popularne powiedzenie wśród mieszkańców Alaski.
- Na Alasce znajduje się ok. 70 aktywnych wulkanów oraz ponad 3 mln jezior i 3 tys. rzek.
- Na Alasce położony jest najwyższy szczyt Stanów Zjednoczonych, Denali. Ma wysokość aż 6194 m n.p.m. Znajduje się on na terenie Parku Narodowego Denali.
- Pierwszy raz Denali został zdobyty w 1913 r. przez Hudsona Stucka, Harry’ego Carstensa, Waltera Harpera i Roberta Tatuma. Z kolei Marek Głogoczowski był pierwszym Polakiem, który stanął na szczycie góry w 1970 r.
- Alaska jest jednym z najbogatszych stanów USA.
- Mieszkańcy Alaski są zwolnieni z płacenia podatku dochodowego, nie muszą się również martwić VAT-em. Dodatkowo, co roku otrzymują oni od władz około tysiąca dolarów pochodzących z handlu ropą.
- Aż 25 proc. ropy wydobywanej w Stanach Zjednoczonych pochodzi z Alaski.
Temperatura na Alasce
Wielu osobom Alaska kojarzy się tylko z mroźną pogodą. W zimie temperatury mogą spaść nawet poniżej 50 st. C, jednak w lecie mogą one wynosić nawet ponad 30 st. C. Ciepły, letni okres jest tam bardzo krótki – trwa zaledwie trzy miesiące. Pozostała część roku to mroźna zima z dużą ilością śniegu i silnymi wiatrami, których prędkość może dochodzić nawet do 100 km/h. W południowej części Alaski panuje klimat chłodny, a w północnej części – klimat subpolarny.
Zobacz także:
- Pałac papieski w Awinionie – historia, zabytki, zwiedzanie
- Dlaczego warto odwiedzić Gelsenkirchen?
- Retimno – słoneczne miasto na Krecie. Co warto w nim zobaczyć?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Patrick J. Endres/Getty Images