Świat

Co warto wiedzieć o Alasce? Atrakcje i ciekawostki

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk

Alaska jest eksklawą Stanów Zjednoczonych. To największy stan USA, jego powierzchnia wynosi aż 1 717854 km kw. i zajmuje 1/5 całkowitej powierzchni kraju. Jednocześnie to najmniej zaludniona część kraju, mieszka tam nieco ponad 620 tys. ludzi. Jakie są największe atrakcje Alaski?

Atrakcje Alaski

Zwiedzanie Alaski można rozpocząć od pierwszego miasta w tym regionie - Ketchikan, leżącego na wyspie Revillagigedo w Archipelagu Aleksandra. To tan pierwsi hiszpańscy, brytyjscy i rosyjscy osadnicy zbudowali charakterystyczne dla Alaski domy na wysokich palach. W Ketchikan nie brakuje ulic zrobionych z desek, przy których stoją repliki totemów. Jeśli zaś chcemy zobaczyć oryginalne totemy, powinniśmy udać się do wioski Saxman zamieszkiwanej przez Indian – rdzenną ludność Ameryki Północnej. Znajduje się tam Saxman Totem Park, w którym turyści mogą zobaczyć największą na świecie kolekcję totemów. Z Ketchikan możemy również udać się na wycieczkę kajakową, by podziwiać pobliskie fiordy w Misty Fjords National Monument.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Największym miastem na Alasce jest Anchorage. Mieszka tam prawie 280 tys. mieszkańców, czyli aż 40 proc. ludności całego stanu. Centrum miasta jest bardzo nowoczesne, znajdziemy tam biurowce, restauracje i kawiarenki. Będąc w Anchorage, warto wybrać się na spacer do punktu widokowego Point Woronzof, z którego możemy dostrzec największy szczyt Alaski i Stanów Zjednoczonych – Denali.

Alaska to też niewielkie, urokliwe rybackie miasteczka, np. Homer, określane także jako stolica halibutów. Jest położone przy skalistych wzgórzach, z których spływają lodowce. Z powodu przypływów domy budowane są tam na palach. Miasteczko potocznie określa się jako "End of the road", ponieważ leży na mierzei i nie da się nigdzie stamtąd dalej pojechać.

Parki narodowe Alaski

Miłośnicy przyrody powinni odwiedzić przynajmniej jeden z parków narodowych Alaski. W Parku Narodowym Zatoki Lodowcowej możemy podziwiać cofające się lodowce i wysokie fiordy. Jeśli będziemy mieć trochę szczęścia, zobaczymy zwierzęta Alaski – śnieżne kozły, a nawet brunatne niedźwiedzie. Z kolei w wodach Glacier Bay możemy dostrzec w naturalnym środowisku morskie stworzenia, np. wieloryby.

Kolejnym parkiem wartym odwiedzenia jest Park Narodowy Denali. Na jego terenie znajduje się Wonder Lake, czyli Jezioro Cudów, uważane za najpiękniejsze jezioro na Alasce. W parku możemy podziwiać doliny lodowcowe, lodowce, tajgi i tundry. Można też natknąć się tam na zwierzęta, np. na niedźwiedzia grizzly, karibu czy łosie. Dla turystów są organizowane zarówno piesze wycieczki, jak i wyprawy psimi zaprzęgami. Można też wybrać się na spływ kajakowy, który pozwala podziwiać piękną, surową przyrodę.

Alaska – ciekawostki

  • Mimo że Alaska jest najsłabiej zaludnionym stanem USA, liczba mieszkańców od końca XIX wieku znacznie wzrosła (jeszcze w 1890 r. stan zamieszkiwało jedynie 33 tys. ludzi).
  • Powierzchnia Alaski jest ok. pięć razy większa od powierzchni Polski.
  • Najniższa odnotowana temperatura na Alasce wynosiła –62 st. C.
  • "Jeżeli nie widzisz gór, pada. Jeżeli widzisz góry, zanosi się na deszcz" – to popularne powiedzenie wśród mieszkańców Alaski.
  • Na Alasce znajduje się ok. 70 aktywnych wulkanów oraz ponad 3 mln jezior i 3 tys. rzek.
  • Na Alasce położony jest najwyższy szczyt Stanów Zjednoczonych, Denali. Ma wysokość aż 6194 m n.p.m. Znajduje się on na terenie Parku Narodowego Denali.
  • Pierwszy raz Denali został zdobyty w 1913 r. przez Hudsona Stucka, Harry’ego Carstensa, Waltera Harpera i Roberta Tatuma. Z kolei Marek Głogoczowski był pierwszym Polakiem, który stanął na szczycie góry w 1970 r.
  • Alaska jest jednym z najbogatszych stanów USA.
  • Mieszkańcy Alaski są zwolnieni z płacenia podatku dochodowego, nie muszą się również martwić VAT-em. Dodatkowo, co roku otrzymują oni od władz około tysiąca dolarów pochodzących z handlu ropą.
  • Aż 25 proc. ropy wydobywanej w Stanach Zjednoczonych pochodzi z Alaski.

Temperatura na Alasce

Wielu osobom Alaska kojarzy się tylko z mroźną pogodą. W zimie temperatury mogą spaść nawet poniżej 50 st. C, jednak w lecie mogą one wynosić nawet ponad 30 st. C. Ciepły, letni okres jest tam bardzo krótki – trwa zaledwie trzy miesiące. Pozostała część roku to mroźna zima z dużą ilością śniegu i silnymi wiatrami, których prędkość może dochodzić nawet do 100 km/h. W południowej części Alaski panuje klimat chłodny, a w północnej części – klimat subpolarny.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Patrick J. Endres/Getty Images

Pozostałe wiadomości