Od 10 lat samotnie przemierza Amerykę Południową. "Skradła moje serce i umysł"

10 lat na rowerze po Ameryce Południowej
Źródło: Dzień Dobry TVN
10 lat na rowerze po Ameryce Południowej
10 lat na rowerze po Ameryce Południowej
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Wojciech Ganczarek z wykształcenia jest fizykiem i matematykiem, a w praktyce autorem reportaży, książek i filmów dokumentalnych o tematyce społecznej. Od 10 lat podróżuje rowerem po Ameryce Południowej, którą pokochał całym sercem. O swojej przygodzie opowiedział w Dzień Dobry TVN.

10 lat w podróży po Ameryce Południowej

Wojciech Ganczarek swoją przygodę rozpoczął w 2013 roku, tuż po ukończeniu studiów.

- Studiowałem fizykę i matematykę w Krakowie. Nie byłem pewny, czy moje dalsze życie powinno być naukowe, czy nie. Stwierdziłem, że wybiorę się w dłuższą podróż, na rok i odpowiem sobie na jakieś pytania. Nie odpowiedziałem, ale zadałem sobie nowe i tak to się stało, że przedłużyło się do 10 lat - tłumaczył podróżnik w Dzień Dobry TVN.

Nasz rozmówca samotnie przemierza rowerem Amerykę Południową i - jak przyznał - nie doświadczył na miejscu niebezpiecznych sytuacji.

- Miasta, podkreślam, duże miasta, mają wysokie statystyki kradzieży, przemocy itd. Jeżeli jesteśmy na prowincji, a ja zazwyczaj dużo czasu spędzam na prowincji, to zupełnie inny świat. [...] Mieszkałem kilka miesięcy w Caracas w Wenezueli, czyli jednym z tych miast, które jest uważane za niebezpieczne. Osobiście nic mi się nie stało, a znam osoby, które w tamtym czasie już 10-15 razy okradziono. Inne nigdy - wyjaśnił dokumentalista.

Jak dodał, ważny jest wygląd. - Jak się ubierasz w stare ubrania, to cię nie okradną - podkreślił.

Ameryka Południowa oczami Wojciecha Ganczarka

Podróż Wojciecha Ganczarka skupia się m.in. wokół poznawania, analizowania i próby zrozumienia problemów społecznych, środowiskowych. Przekazuje to innym za pomocą artykułów, podcastów, wpisów w internecie, filmów czy książek.

- Ameryka Południowa skradła serce i umysł, bo z jednej strony czuję się dobrze wśród tych ludzi, krajobrazów, miejsc, dużo przestrzeni, natury [...], a z drugiej strony jak już tam się siedzi i jeździ rowerem, zawsze się dociera do małych miejsc, do których czasami samoloty nie dolatują, pociągi nie dojeżdżają [...] i widzimy tę rzeczywistość, problemy trochę nam nieznane, a często związane z nami. Mam na myśli, że czasem naszymi działaniami tutaj w Polsce, Europie, wywieramy presję, wpływ na to, co dzieje się po drugiej stronie oceanu. To nie jest czasami dobry wpływ - przyznaje podróżnik.

Co Wojciech Ganczarek radzi początkującym podróżnikom? Jakie prace wykonywał na miejscu? O czym jest książka "Sprzedani. Reportaże z peryferii"? Posłuchaj całej rozmowy z naszym gościem w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki