W Pracowni Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wykluły się żółwie błotne. Mamę maluchów jakiś czas temu uratowali poznańscy strażnicy ekopatrolu. O sytuacji w Dzień Dobry TVN opowiedział dziennikarz TVN24, Łukasz Jedliński.
W poznańskim zoo wykluły się żółwie błotne
W ubiegłym roku mieszkańcy domu na Świerczewie odkryli w swoim domu żółwia błotnego. Na miejscu pojawił się ekopatrol, a zwierzę trafiło pod opiekę dra inż. Mateusza Rawskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Gdyby samicy nie odnaleziono w porę i nie otoczono opieką - najprawdopodobniej nie przeżyłaby zimy. Na szczęście nie tylko udało się ją uratować, ale w grudniu zniosła jaja, z których po ponad 60-cio dniowej inkubacji wykluły się żółwie. To nietypowe, bo w naturze żółwie błotne wykluwają się późnym latem lub opuszczają gniazda dopiero wiosną w następnym roku po złożeniu jaj.
Co jeszcze musisz wiedzieć o poranku?
Łukasz Jedliński w Dzień Dobry TVN wspomniał o awarii prezydenckiego samolotu. Mimo że usterka była niewielka, konieczne było wykorzystanie innego samolotu Boeing 737, który zgodnie z instrukcją HEAD poleciał do USA jako opcja zapasowa. - Właśnie tym samolotem będzie wracał prezydent wraz z delegacją, z dziennikarzami - poinformował Napieraj.
Kolejnym zdarzeniem, o którym warto wiedzieć była sytuacja z Wągrowca. 32-latek dostał ataku epilepsji pod budynkiem tamtejszej Komendy Powiatowej Policji. Gdy mężczyzna upadł na jezdnię, pierwszy przejeżdżający kierowca zatrzymał się i poprosił o pomoc funkcjonariuszy. Wszystko nagrała kamera monitoringu.
Tematem, który wzbudza w sieci niemałe emocje to ten dotyczący Parlamentu Europejskiego, który przegłosował AI Act, czyli unijny akt o sztucznej inteligencji. Giganci internetowi mocno lobbowali, żeby regulacja ta była dla nich mniej restrykcyjna. Częściowo tę walkę wygrali. Ale dzięki rozporządzeniu obywatele państw członkowskich UE uzyskają m.in. prawo skargi na źle działający lub dyskryminujący ich konkretny mechanizm AI.
Nie milkną też echa ustawy dotyczącej pigułki "dzień po". - Ustawy, która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady, nie podpiszę - oznajmił prezydent Andrzej Duda. - Europejska Agencja Leków podjęła decyzję wiele lat temu, że ta tabletka może być dostępna bez recepty w Europie. Rozumiem, że prezydent przypisuje sobie większe kompetencje niż eksperci - skomentował wypowiedź głowy państwa były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zdrowe stopy na wiosnę i nie tylko. Podolog o codziennej pielęgnacji
- Polak przygotowuje się do lotu w kosmos. Jak wygląda jego trening?
- Ostrzeżenie przed bonami lekowymi. Komunikat NFZ
Autor: Katarzyna Lackowska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News