Newsy

Sekretne życie żółwi. "Rocznie wykluwa nam się około 2 tysięcy"

Newsy

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Honorata Zapaśnik
Sekretne życie żółwi
Sekretne życie żółwiDzień Dobry TVN
wideo 2/2
Dzień Dobry TVNSekretne życie żółwi

W Poleskim Parku Narodowym znajduje się ośrodek ochrony żółwia błotnego. Zajmuje się nimi Radosław Olszewski, który opowiedział nam o tych niezwykłych zwierzętach. Zobaczcie też reportaż o trudnym życiu żółwi w Meksyku, które cierpią z powodu zjedzonego plastiku.

Żółw błotny w Polsce

W Poleskim Parku Narodowym, w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego trwa proces odmładzania populacji, czyli wypuszczania młodych osobników z lęgowisk.

- Przez 20 lat wypuściliśmy ponad 20 tysięcy sztuk takich małych żółwi. Teraz rocznie wykluwa nam się około 2 tysięcy. Tutaj do ośrodka trafia tylko malutka partia takich żółwi, około 300 - wyjaśnił Radosław Olszewski.

Żółwie karmione są larwami, a w przyszłości także ślimakami. Przebywają w podwyższonej temperaturze, a w czerwcu zostaną wypuszczone. Kiedy podrosną, mają większą szansę na przeżycie.

Meksykanie ratują żółwie

Także w Meksyku ratuje się żółwie. Na wybrzeżu pojawia się rocznie milion żółwi, które przypływają, żeby złożyć jaja. Teraz są pod ochroną, ale w latach 80. zabijano ich nawet 3 000 dziennie. Rybacy łapali je tak, jak ryby, a później jedli.

Teraz meksykańskie centrum żółwi edukuje mieszkańców, że warto zadbać o populację tych zwierząt. Jego pracownicy leczą też żółwie, które tygodniami oczyszczają się ze zjedzonego plastiku.

- Nie możemy produkować takiej ilości śmieci. W niektórych miejscach akumulują się śmieci, powstają wyspy i te zwierzęta, które znajdują się w pobliżu, m.in. żółwie, jedzą plastik - tłumaczyła Martha Harfush Melendez, biolożka.

Zobacz wideo: Sekretne życie żółwi

Meksykanie ratują żółwie morskie
Meksykanie ratują żółwie morskie
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Honorata Zapaśnik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości