Grzegorz Piątek jest architektem, publicystą oraz pisarzem, który kilka lat temu na jakiś czas zamieszkał w Gdyni. Przeprowadzka zainspirowała go do napisania niezwykłej biografii nadmorskiego miasta, za którą otrzymał prestiżową nagrodę Paszport Polityki. Reporterka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska zaprosiła go na wycieczkę, podczas której rozmawiali o Gdyni.
Gdynia - historia miasta
Gdynia położona jest nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Gdańskim i Pojezierzu Wschodniopomorskim. Ma niemal stuletnią historię pełną paradoksów i tajemnic. Zanim otrzymała prawa miejskie w 1926 roku, była wioską rybacką, w której żyło niewiele ponad 1 000 osób.
- Był to taki dziki nadmorski krajobraz, malownicze klify, dzikie plaże. I to jest to, co tutaj przyciągało od początku XX wieku turystów - powiedział Grzegorz Piatek. Wśród nich było wielu bogatych warszawiaków, którzy chcieli odpocząć od zgiełku stolicy. - Budowali się tutaj i korzystali z tej pięknej plaży na dole. (...) Wszystko było bardzo dokładnie zaplanowane, mieli obowiązek sadzenia róż w ogrodach nawet. Miało być to takie miasto-ogród, kurort - dodał pisarz.
Impulsem do rozwoju Gdyni była rozbudowa portu, który powstał, by zapewnić Polsce m.in. dostęp do morskich szlaków.
- Byli fachowcy, którym od początku zależało na Gdyni, którzy przekonywali, że to miejsce jest najlepsze, bo tutaj się dało ten port dość łatwo zbudować - na podmokłym terenie - wyjaśnił pisarz. Jak zaznaczył, historia rozbudowy portu jest trudna: "Częściowo wychodził on w morze, ale też częściowo powstał na torfowisku. Ludzie grzęźli w tym torfie, (...) wiele koni padło. To się toczyło w bardzo ciężkich warunkach".
Dynamiczny rozwój portu spowodował napływ ludności. - W 1939 roku było ich 120 tysięcy, tak że mówimy o stukrotnym przyroście w ciągu kilkunastu lat - podkreślił Grzegorz Piątek.
Gdynia - życie mieszkańców
Osoby mieszkające w mieście nie miały zbyt wielu okazji do uczestnictwa w kulturalnych rozrywkach.
- Gdynia przede wszystkim pracowała. Tu było dość mało kultury, nie było stałego teatru, nie było muzeum. Było parę kawiarń, w których się ludzie spotykali, czasami były jakieś wystawy czy koncerty. Tuż przy porcie była też taka dzielnica uciech, do której zaglądali marynarze z różnych stron świata, gdzie były domy publiczne, restauracje, bary, bójki - mówił Grzegorz Piątek. - To był trochę Dziki Zachód, to był koniec Polski. To była taka krawędź, za którą już prawie nic nie było. Tu łatwo było się rozpłynąć w tłumie, było się anonimowym stosunkowo - dodał.
Więcej ciekawych informacji o Gdyni usłyszycie w naszym materiale.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kaszuby – zabytki, miasta, atrakcje turystyczne
- Paszporty Polityki wręczone po raz 30. "To jedna z tych nagród, której warunków nie dyktuje popularność"
- Największe atrakcje dla dzieci w Gdyni
Autor: Izabela Dorf
Reporter: Łukasz Zagórski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN