Podróże

Największe atrakcje dla dzieci w Gdyni

Podróże

Aktualizacja:
GettyImages-1155155507 (1).jpg

Gdynia nie wydaje się tak interesująca, jak Gdańsk. Wbrew pozorom to miasto oferuje wiele atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych turystów. Co można robić z dziećmi w Gdyni? Zwiedzanie miasta – ciekawe miejsca i atrakcje

Gdynia to miasto silnie związane z morzem, dlatego największe atrakcje to m.in. słynny okręt i akwarium. Rodzice z dziećmi odwiedzający Gdynię z pewnością nie będą się tu nudzić podczas wakacyjnego wyjazdu.

Atrakcje dla dzieci w Gdyni

Zwiedzający Gdynię powinni zacząć wycieczkę od zobaczenia ORP "Błyskawica", najsłynniejszego polskiego okrętu wojennego. Niszczyciel zasłynął z tego, że brał udział w wielu ważnych akcjach, np. w lądowaniu w Normandii. „Błyskawica” znajduje się przy Nabrzeżu Pomorskim i obecnie funkcjonuje jako oddział Muzeum Marynarki Wojennej. Zwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o polskiej marynarce dzięki stałym wystawom oraz podziwiać działo przeciwlotnicze.

Młodsi i starsi turyści mogą również zwiedzić żaglowiec Dar Pomorza, który funkcjonuje obecnie jako Oddział Centralnego Muzeum Morskiego. Żaglowiec jest zachowany w idealnym stanie, można wejść na pokład i z bliska podziwiać wszystkie elementy statku.

Inną znaną atrakcją w mieście jest lokalne Akwarium Gdyńskie, przynależące do Morskiego Instytutu Rybackiego. Dzieci lubiące podwodne stworzenia z pewnością spędzą tu niesamowity czas. Trzypiętrowy budynek ma aż 68 akwariów i jest domem dla ponad 1500 organizmów żywych, reprezentujących około 250 gatunków. Akwarium podzielono na siedem tematycznych sal. W sali dydaktycznej zwiedzający zobaczą unikalne, gigantyczne żółwie wodne i dowiedzą się więcej o życiu podwodnych stworzeń. W tzw. sali bałtyckiej dzieci i ich rodzice mogą podziwiać mapę dna Morza Bałtyckiego. Trzecia sala, "Zostera marina (trawa morska)", przedstawia faunę Zatoki Puckiej Wewnętrznej. W sali "Rafa koralowa", jak wskazuje sama jej nazwa, można podziwiać żywą, kolorową rafę koralową i stworzenia, jakie w niej mieszkają. Jednym z najbardziej atrakcyjnych pomieszczeń jest to o nazwie "Wodne zwierzęta świata", w którym z bliska można zobaczyć niesamowite podwodne stwory. W sali "Na styku lądu i wody" z kolei zwiedzający zobaczą zwierzęta, które żyją między wodą a stałym lądem. Na parterze Akwarium Gdyńskiego znajduje się ostatnia sala tematyczna, "Amazonia". Placówka regularnie organizuje zajęcia edukacyjne, takie jak warsztaty skierowane do dzieci.

Młodzi miłośnicy motoryzacji świetnie spędzą czas w Gdyńskim Muzeum Motoryzacji. Goście mogą podziwiać zabytkowe, świetnie utrzymane samochody. Większość z nich powstała jeszcze przed II wojną światową, ale znajdują się tam też auta z czasów PRL-u. Najstarszym eksponatem jest kultowy Raleigh z 1918 roku. Dodatkową atrakcję stanowi sama hala placówki, która została wystylizowana na uroczą, brukowaną ulicę z lat 20. ubiegłego wieku.

Mali odkrywcy będą również zachwyceni wizytą w Centrum Nauki Eksperyment, znajdującym się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Młodsi i starsi zwiedzający mają okazję pogłębić wiedzę o różnych zjawiskach przyrodniczych i jednocześnie świetnie się przy tym bawić. Na gości czekają tu bowiem wystawy interaktywne i ekspozycje wykorzystujące najnowsze technologie. Centrum regularnie organizuje też zajęcia i warsztaty dla dzieci, dlatego przed wizytą warto sprawdzić aktualny program na oficjalnej stronie internetowej.

Dzieci z nadmiarem energii mogą z kolei wyszaleć się w lokalnym Parku Trampolin. W nowoczesnym lokalu na gości czekają trampoliny, można również zagrać w zbijaka czy nauczyć się kilku akrobatycznych sztuczek pod okiem profesjonalnych instruktorów, którzy są stale obecni na sali. W mieście działa też park linowy Samuraj, nowoczesny i profesjonalny tor przeszkód dla odważnych. Z parku linowego mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli.

Gdyńskie atrakcje dla dzieci: punkty widokowe

Gdynię można również podziwiać z jednego z punktów widokowych. Najpopularniejszym tego typu miejscem jest z pewnością 22-metrowa wieża widokowa InfoBox, z której widać Śródmieście z Molem Południowym i Zatoką Gdańską. Na tarasie widokowym znajduje się panoramiczna fotografia miasta z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami turystycznymi. Odwiedzający mogą również skorzystać z ruchomego peryskopu. Na taras widokowy wjeżdża się panoramiczną windą lub wchodzi po schodach.

Turyści mogą też skorzystać z całorocznej kolei linowo-terenowej na Kamienną Górę. Sama budowla jest bardzo ciekawa i nawiązuje do gdyńskiego modernizmu. Podróż na szczyt trwa tylko minutę. Na górze można podziwiać piękny widok na miasto, dobrze widać też port. Przejazd kolejką jest bezpłatny. Wielu turystów obserwuje morze również z klifu w gdyńskiej dzielnicy Orłowo. Warto się tam wspiąć, aby z całą rodziną podziwiać zachód słońca.

Zobacz także:

Zobacz wideo: "Godzina dla Ziemi" poświęcona Bałtykowi. "To jest morze bardzo wrażliwe"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości