Czy masz "bezdech e-mailowy"? Sprawdź, jak poprawnie oddychać i wykonaj prosty test

Czy poprawnie oddychasz? Wykonaj prosty test
Mieć nosa do oddychania
Źródło: Dzień Dobry TVN

Choć oddech jest dla nas czymś zupełnie naturalnym i wykonujemy tę czynność automatycznie, to jednak wiele osób wdycha i wydycha powietrze w niewłaściwy sposób. Może to prowadzić do wielu poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego, oddechowego czy krążeniowego. Jak zatem poprawnie oddychać pełną piersią? Zobacz materiał Dzień Dobry TVN.

Wojciech Łozowski miał problem z oddychaniem

Wokalista i aktor Wojciech "Łozo" Łozowski przez lata zmagał się z problemami związanymi z nieprawidłowym oddychaniem. Gwiazdor kilka miesięcy temu przeszedł zabieg przegrody nosa.

- U Wojtka mieliśmy problemy związane z zaburzonym oddychaniem podczas snu, ale też w ogóle przez nos jako taki. Tam były duże problemy związane z wydolnością oddechową - przyznał prof. Michał Michalik, otolaryngolog. - Każdy z nas, jeżeli ma szansę oddychania przez nos, z tej szansy skorzysta. Nos służy do oddychania. Ta funkcja to jest oddychanie, nawilżanie, ogrzewanie, oczyszczanie powietrza, przygotowanie powietrza, który oddychamy, do dolnych dróg oddechowych - dodał lekarz.

Po zabiegu Wojtek czuje się zdecydowanie lepiej. Jak podkreślił, poprawił się jego komfort życia.

- Dużo lepiej się wysypiam, mam większą wydolność na co dzień, jak generalnie po prostu lepiej się czuję. (...) Zauważyłem, że jak skupię się na tym, żeby pójść spać i zamknąć usta, pooddychać nosem, to da się. To jest zupełnie nowa atrakcja. Dla mnie jako muzyka to ma ogromne znaczenie, dlatego że przy śpiewaniu to po pierwsze słychać, jeżeli ktoś ma problemy z zatokami. To wpływa na barwę twojego głosu, na emisję, jak ten dźwięk z nas wychodzi. To dla mnie absolutnie istotna bardzo sprawa - podkreślił Łozo.

Co się dzieje, gdy oddychamy ustami, a nie nosem?

- Gdy mało oddychamy przez nos, bo on jest zblokowany, to wykorzystujemy tę drogę nieprawidłowego oddychania, tor ustny. Wtedy dochodzi do bardzo dużego wysychania gardła, tylnej ściany gardła, struktury jamy ustnej włącznie z krtanią. To powoduje nieżyty. O wiele łatwiej łapać infekcje i o wiele trudniej wychodzić z tych infekcji. Pojawiają się też bezdechy, większa skłonność do szeregu różnych problemów zdrowotnych, choroby układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, krążeniowego, większa skłonność do udarów, większa skłonność do zawałów, chorób metabolicznych - wyliczył prof. Michał Michalik. - Pamiętajmy, że każdy kto oddycha przez nos, jest bardziej dotleniony. Kto oddycha przez usta, jest mniej dotleniony - podkreślił otolaryngolog.

Test na jakość oddechu

Justyna Wojciechowska od 25 lat uczy jogi. Instruktorka pokazała w reportażu, co zrobić, by polepszyć jakość oddechu.

- Są różne techniki oddechowe, które wykonujemy w jodze, ale tak naprawdę podstawowa i najprostsza, którą wykonujemy na co dzień, jest obserwacja normalnego wdechu i wydechu, który powinien być robiony wyłącznie nosem. Należałoby zaobserwować, jak my tak naprawdę oddychamy. Włączamy stoper i liczymy przez minutę ilość oddechów. Minęła minuta, ja zrobiłam 8 oddechów, czyli mieszczę się w normie. Prawidłowy zakres to między 8 a 12 oddechów. Mniej oddechów to znaczy, że organizm jest lepiej wytrenowany. Tak jest np. u sportowców. Jeśli zrobiłabym powyżej 14 oddechów, to świadczyłoby o tym, że mój sposób oddychania jest nieprawidłowy z powodu np. tego, że oddycham ustami - powiedziała Justyna Wojciechowska.

Drugi test to sprawdzenie, jakim oddychamy torem oddechowym.

- W tym celu kładziemy jedną rękę na górnej części klatki piersiowej, drugą rękę w dolnej części, na dolnych żebrach, trochę powyżej pępka. Oddychając naturalnie, swoim naturalnym rytmem, sprawdzamy, która ręka się pierwsza poruszy i w jakim kierunku. Jeśli czujemy, że nasz oddech porusza tylko tą górną ręką, to świadczy to o tym, że oddychamy nieprawidłowo górnym torem oddechowym, nie angażując do pracy przepony. W przypadku, kiedy np. mamy nieprawidłową postawę, zajmiemy się telefonem, komputerem, siedzimy zazwyczaj z brodą wysuniętą do przodu, wysuniętymi barkami, klatka piersiowa, brzuch jest zapadnięty, to tak naprawdę nie mamy możliwości w ogóle uruchomienia przepony. Pojawiło się nawet takie pojęcie jak bezdech e-mailowy. Dostając, czytając wiadomość, zatrzymujemy oddech, często otwieramy też usta i to powoduje poważne zaburzenia w rytmie oddechu - wskazała instruktorka jogi.

Więcej informacji znajdziesz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości