Akcje polegające na zbieraniu nakrętek cieszą się dużą popularnością. Dzięki nim ktoś mógł otrzymać niezbędną pomoc. Tymczasem tego rodzaju inicjatywy już niedługo odejdą do lamusa. Dlaczego? Co je zastąpi? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Emilia Piotrowska ze Stowarzyszenia Polski Recykling.
Dlaczego nie będziemy już zbierać nakrętek?
Zbiórki nakrętek prowadzone np. w szkołach czy urzędach przestaną funkcjonować. Pomaganie jednak nie zniknie, zmieni się jedynie jego forma. - Będzie inaczej od przyszłego roku, od lipca. Do butelek będą przytwierdzone nakrętki, [...] przytwierdzona nakrętka będzie oddawana razem z butelką do systemu kaucyjnego, który już niebawem będzie wdrożony w polskim systemie - powiedziała w Dzień Dobry TVN Emilia Piotrowska.
Jak to ma działać w praktyce? Po wrzuceniu butelki do butelkomatu otrzymamy paragon. Dzięki niemu odzyskamy kaucję za butelkę. Pieniądze będziemy mogli zatrzymać lub przekazać fundacji. - Gdy wejdzie system kaucyjny, gdzie będziemy mieli nakrętki przymocowane do butelek i operatorzy będą w porozumieniu z fundacjami działać w tym systemie, to fundacje mogą zarobić na tym systemie kilkaset procent więcej - powiedział nasz gość.
System kaucyjny. Czy ktoś na tym straci?
Emilia Piotrowska jest zdania, że na takim rozwiązaniu możemy tylko zyskać. - Zyska środowisko, zyskają fundacje. Obywatele zyskają świadomość, że faktycznie pomagają, będą czuli tę pomoc - wyjaśniła Emilia Piotrowska.
Warto dodać, że wysokość kaucji nie jest jeszcze znana. - Trwają ciągle negocjacje, rozmowy, może to być 50 groszy, może to być złotówka - powiedział nasz gość.
Czy to oznacza, że za napoje zapłacimy więcej? Co jeszcze warto wiedzieć o tym systemie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Startują zapisy na szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać?
- Pokonał piechotą 4,5 tys. km, by pomóc chorym dzieciom. "Łącznie w drodze byłem przez 220 dni"
- Fundraising – na czym polega? Jak działają organizacje pozarządowe w Polsce?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN