Zbieranie nakrętek odejdzie do lamusa. Jak będziemy mogli pomagać? "Obywatele zyskają"

Dlaczego zbieranie nakrętek odchodzi do lamusa?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy to koniec zbierania nakrętek?
Czy to koniec zbierania nakrętek?
Kobieta potrzebuje pomocy. Na kogo może liczyć?
Kobieta potrzebuje pomocy. Na kogo może liczyć?
Dlaczego gwiazdy pomagają?
Dlaczego gwiazdy pomagają?
Jolanta Kwaśniewska: “Pomaganie to przywilej”
Jolanta Kwaśniewska: “Pomaganie to przywilej”
Porzuciły wygodne życie, by pomagać innym
Porzuciły wygodne życie, by pomagać innym
Akcje polegające na zbieraniu nakrętek cieszą się dużą popularnością. Dzięki nim ktoś mógł otrzymać niezbędną pomoc. Tymczasem tego rodzaju inicjatywy już niedługo odejdą do lamusa. Dlaczego? Co je zastąpi? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Emilia Piotrowska ze Stowarzyszenia Polski Recykling.  

Dlaczego nie będziemy już zbierać nakrętek?

Zbiórki nakrętek prowadzone np. w szkołach czy urzędach przestaną funkcjonować. Pomaganie jednak nie zniknie, zmieni się jedynie jego forma. - Będzie inaczej od przyszłego roku, od lipca. Do butelek będą przytwierdzone nakrętki, [...] przytwierdzona nakrętka będzie oddawana razem z butelką do systemu kaucyjnego, który już niebawem będzie wdrożony w polskim systemie - powiedziała w Dzień Dobry TVN Emilia Piotrowska.

Jak to ma działać w praktyce? Po wrzuceniu butelki do butelkomatu otrzymamy paragon. Dzięki niemu odzyskamy kaucję za butelkę. Pieniądze będziemy mogli zatrzymać lub przekazać fundacji. - Gdy wejdzie system kaucyjny, gdzie będziemy mieli nakrętki przymocowane do butelek i operatorzy będą w porozumieniu z fundacjami działać w tym systemie, to fundacje mogą zarobić na tym systemie kilkaset procent więcej - powiedział nasz gość.

System kaucyjny. Czy ktoś na tym straci?

Emilia Piotrowska jest zdania, że na takim rozwiązaniu możemy tylko zyskać. - Zyska środowisko, zyskają fundacje. Obywatele zyskają świadomość, że faktycznie pomagają, będą czuli tę pomoc - wyjaśniła Emilia Piotrowska.

Warto dodać, że wysokość kaucji nie jest jeszcze znana. - Trwają ciągle negocjacje, rozmowy, może to być 50 groszy, może to być złotówka - powiedział nasz gość.

Czy to oznacza, że za napoje zapłacimy więcej? Co jeszcze warto wiedzieć o tym systemie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości