pomoc dzieciom

  Lavie Kwizera miał bardzo ciężkie dzieciństwo. Ze względu na chorobę poruszał się wyłącznie dzięki rękom. Polscy lekarze sprawili, że zaczął chodzić. Teraz lekarz ortopeda i prezes Fundacji Afriquia Bartłomiej Osadnik, opowiedział w Dzień Dobry TVN o postępach Laviego i swojej pomocy afrykańskim dzieciom.

  Adam Mol jest chirurgiem dziecięcym z blisko 20-letnim stażem. Pomaga maluchom z wadami wrodzonymi czy po oparzeniach.

  Po napaści Rosji na Ukrainę wiele dzieci jest przestraszonych. Maluchy i nastolatki boją się o swoją rodzinę i rówieśników. Są przerażone, że będą musiały opuścić domy, które są dla nich bezpiecznym schronieniem. Rodzice stanęli więc przed trudnym wyzwaniem: jak rozmawiać z dziećmi o ataku na niepodległy kraj? Tematem zajęli się reporterzy programu "Uwaga! TVN".

  3-letni Kubuś Pawęzka urodził się z wieloma wadami, z których jedna może spowodować jego uduszenie. Jedynym ratunkiem jest dla niego operacja kręgosłupa w USA. Teraz ludzie w całej Polsce przyłączają się do zbiórki pieniędzy, by chłopiec mógł tam pojechać już 17 sierpnia i powalczyć o życie.

  Mieszkańcy wielu państw afrykańskich borykają się z trudną sytuacją ekonomiczną i koniecznością codziennej walki o zaspokojenie podstawowych potrzeb. Bieda jest tam powszechna, z czego doskonale zdają sobie sprawę Europejczycy. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak należy się zachować, gdy są proszeni o pomoc, zwłaszcza przez dzieci. Co najlepiej zrobić?

  Malwina Bieganowska to trenerka arteterapeutyczna i wokalna, która ma jeden cel – poprzez sztukę chce pomagać dzieciom w szpitalu. W ten sposób pobudza dziecięcą kreatywność, zachęca do rozwoju wyobraźni, a także dodaje sił do dalszej walki. W jaki sposób Malwina poprawia samopoczucie pacjentów? O szczegółach swojej pracy opowiedziała w naszym programie.

  „Bajki z całego świata” to opowieści o prawdziwym, niewyidealizowanym świecie dzieci, dla których codzienność bywa niekiedy wyzwaniem. Bajki zostały zebrane z różnych, najbardziej egzotycznych zakątków świata. Jakich? Okazuje się, że w bajkach zza granicy możemy odnaleźć podobne wartości i przesłanie co w polskich bajkach. Dochód z książeczek zostanie przekazany na szczytny cel. Jaki? O projekcie w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały: Dominika Kulczyk, Prezes Kulczyk Foundation i aktorka Marta Żmuda-Trzebiatowska.

  Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pełnej determinacji Martyny Wojciechowskiej otwarto we Wrocławiu "Przylądek Nadziei" - nowoczesną klinikę onkologiczną dla dzieci, jedną z najlepszych w Europie. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska towarzyszyła podróżniczce w tym wyjątkowym dniu. Dowiedzieliśmy się, skąd u Martyny taka duża chęć pomocy. Jak duże znaczenie dla dziennikarki ma miejsce, w którym będą leczyć się dzieci? Co symbolizuje jej tatuaż? Gratulujemy Martynie, a pacjentom życzymy powrotu do zdrowia!

  "Szaleńcy Pana Boga" autorstwa ks. Kazimierza Sowy to relacja z jego misji po czterech kontynentach: Ameryce Południowej, Afryce, Azji i Oceanii. Duchowny przedstawia w niej losy księży i sióstr zakonnych, którzy wyjechali, by pomagać innym. Czy w obcym miejscu zdarzyło im się kiedyś narazić życie? W studiu Dzień Dobry TVN Kazimierz Sowa przytoczył też kilka niezwykłych historii, które przytrafiły się mu właśnie podczas misji. Z kolei „Jak robić dobrze” to opowieść o tym, jak Szymon Hołownia odkrył Afrykę, bowiem dziennikarz również od jakiegoś czasu także jeździ na misje. Efektem czego są również jego fundacje. Dlaczego Szymon pomaga dzieciom akurat w Afryce?

  W ramach wylicytowanej charytatywnej kolacji, aktorka spotkała się w restauracji z podopiecznymi Fundacji Mam Marzenie. Razem z szefem kuchni i dziećmi przygotowała ciasteczka. Czy spełnianie marzeń sprawia, że szybciej się zdrowie? Czy daje to dodatkowe siły do przezwyciężenia choroby? Czy fakt, że aktorka została mamą sprawił, że jest jescze bardziej wrażliwa na krzywdę innych dzieci? Z Małgorzatą Kożuchowską rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Urszula Chincz.

  Marta Żmuda Trzebiatowska postanowiła zostać Świętym Mikołajem! Jako ambasadorka akcji i pomaga zbierać pieniądze na dożywianie dzieci w szkołach. Dlaczego zaangażowała się w tę akcję? Kto wybiera szkoły, którym pomaga aktorka? Czy Marta Żmuda Trzebiatowska widzi siebie w roli mamy? Czy dla dziecka będzie gotowa zrezygnować z kariery?

  Nie wiadomo na co fani Shakiry czekają bardziej - na jej nową płytę czy narodziny drugiego dziecka. W tym tygodniu Shakira zaprezentowała w Barcelonie linię zabawek, które zaprojektowała dla jednej z firm. A swoje wynagrodzenie przekazała na rzecz prowadzonej fundacji. W Barcelonie, gdzie teraz mieszka Shakira wraz z życiowym partnerem Gerardem Piqué i ich synem Milanem, dziennikarka Dzień Dobry TVN Urszula Chincz spotkała się z piosenkarką.