Projektant daje ubraniom drugie życie. "Nie mam serca do tego, by moją pracę włożyć do pieca"

Czym dla gwiazd jest moda z recyklingu?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czym dla gwiazd jest moda z recyklingu?
Czym dla gwiazd jest moda z recyklingu?
Najmodniejsze stylizacje w kolorze czerwonym
Najmodniejsze stylizacje w kolorze czerwonym
The Traitors. Zdrajcy: Malwina Wędzikowska o stylizacjach w programie
The Traitors. Zdrajcy: Malwina Wędzikowska o stylizacjach w programie
Modnie i wygodnie w podróży
Modnie i wygodnie w podróży
Szybka stylizacja: strój na komunię dla mamy
Szybka stylizacja: strój na komunię dla mamy
W czasach nadmiaru i kryzysu klimatycznego ekologiczne rozwiązania to coś, o czym powinniśmy rozmawiać jeszcze częściej i coraz głośniej. Doskonale o tym wie projektant mody - Mariusz Przybylski, który stworzył niesamowitą kolekcję ubrań z recyklingu. Z twórcą oraz zaproszonymi na pokaz mody gwiazdami rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN - Karolina Kalatzi. Co warto wiedzieć o ekologicznych rozwiązaniach w modzie?

Czym jest moda z recyklingu?

Moda z recyklingu, czyli taka, która wykorzystuje posiadane już tkaniny i elementy to trend, który od lat coraz prężniej rozwija się na całym świecie. Rośnie społeczna świadomość na temat ograniczonych zasobów planety, dlatego coraz więcej projektantów wybiera proekologiczne rozwiązania. Jednym z nich jest polski kreator - Mariusz Przybylski, który stworzył unikatową, recyklingową kolekcję ubrań. Gwiazdy zapytane o to, jak istotne są dla nich świadome wybory konsumenckie, zgodnie przyznają, że "zielone" rozwiązania to coś, co staje się już nie tylko trendem a oczywistością.

Mariusz Przybylski zapytany o powody, które stały za stworzeniem ubrań, które pochodzą po części "z poprzedniego obiegu" przyznał, iż pomysł zrodził się z jego wrażliwości.

- Najczęściej takie rzeczy, które zostają, są utylizowane. Nie mam serca do tego, by pracę i moją i wszystkich moich współpracowników włożyć do pieca. To było bardzo dużym wyzwaniem, bo mierzenie się z tego typu kolekcją jest zupełnie inne niż z klasyczną. To nie jest belka tkaniny, którą rozwijamy i tniemy, jak chcemy, tylko mamy bardzo dużo starych ubrań i małych kawałków tkanin, no i z nich musi powstać spójna, mam nadzieję fajna kolekcja - tłumaczył twórca.

Co gwiazdy wiedzą o recyklingu?

Jedną z gwiazd zaproszonych na pokaz Mariusza Przybylskiego był aktor Marcin Bosak. Według artysty na szczęście świadomość ludzi na temat ekologii rośnie. On sam lubi zakupy w vintage shopach, ceni ubrania z historią i stara się dokonywać świadomych zakupów.

- Nikt się nie rodzi z taką świadomością, tylko ją nabywamy w miarę tego, jak czytamy jakieś konkretne rzeczy, spotykamy się z inspirującymi ludźmi, chodzimy na terapię, wyjeżdżamy - przyznał szczerze Marcin Bosak.

Martyna Kaczmarek z kolei unika ślepego podążania za trendami. Influencerka i aktywistka nie chce się podporządkowywać temu co modne i robi rozważne zakupy.

- Naprawdę wybieram to, co mi się podoba, to w czym się dobrze czuję. Mam też tak, że na przykład tydzień wcześniej nie wybrałabym tego, co dzisiaj bym wybrała, bo widzę, też że moje samopoczucie dyktuje te wybory - podsumowała była uczestniczka "Top Model".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Reporter: Karolina Kalatzi

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości