To już pewne, rachunki poszybują w górę. Ile zapłacimy za prąd?

Jak oszczędzać prąd?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Inflacja daje się we znaki. Nieubłaganie szykują się m.in. podwyżki rachunków za prąd. Wstępne szacunki Ministerstwa Klimatu i Środowiska mówią o wzrostach cen energii elektrycznej sięgających 29 procent.

Projekt ustawy o bonie energetycznym 

We wtorek, 7 maja rząd na posiedzeniu zajmie się tematem ustawy o bonie energetyczny. Projekt został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów i rekomendowany Radzie Ministrów 29 kwietnia. Ma na celu ochronę Polaków przed gwałtownymi wzrostami cen energii. Jakich cen prądu możemy spodziewać się od lipca?

Ceny prądu 2024. Jakich podwyżej możemy się spodziewać?

Rachunki za prąd większości gospodarstw domowych w II połowie 2024 roku mają wzrosnąć o około 29 proc. Projekt zakłada bowiem wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024 r. na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz na poziomie 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów użyteczności publicznej, a także sektora MŚP.

Obecnie cena maksymalna energii dla gospodarstw domowych to 412 zł netto - bez VAT i akcyzy - za 1 MWh w przypadku odbiorców, którzy nie przekraczają wyznaczonych limitów. Po ich przekroczeniu stawka wynosi 693 zł za MWh.

Bez nowej ustawy podwyżki byłyby jeszcze wyższe i sięgnęłyby 62 proc. w przypadku energii elektrycznej.

Bon energetyczny – dla kogo?

Projekt zakłada także wprowadzenie bonu energetycznego, który w drugiej połowie 2024 roku będzie wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym. Dla jednoosobowego gospodarstwa wyniesie 300 zł, dla dwu-, trzyosobowego wyniesie 400 zł, dla cztero-, pięcioosobowego - 500 zł, a dla sześcio- i więcej osobowego - 600 zł.

Wyższa wartość bonu będzie możliwa w przypadku, gdy główne źródło ogrzewania danego gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną oraz jest wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Jakie dochody należy wykazać, by skorzystać z bonu? Czy otrzymają go wszyscy? Więcej przeczytasz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kseniya Ovchinnikova/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes