Pierwsze czereśnie są już na targowiskach. Ich cena skutecznie odbiera apetyt. "Będą drogie"

Najwyższa inflacja od 20 lat
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Słodkie, soczyste i krwistoczerwone czereśnie to ulubione owoce wielu Polaków. Ich cena każdego roku zaskakuje, a z racji inflacji może przyprawić nawet o ból głowy. Pierwsze czereśnie już pojawiły się na osiedlowych bazarkach i targowiskach. Ile kosztuje kilogram?

Ile kosztują czereśnie w 2024 roku

Wraz z końcem marca rząd wycofał zerowy VAT na żywność. Od tamtej pory możemy zaobserwować stopniowy wzrost cen produktów w sklepach. Podwyżki nie ominą i targowisk, gdzie sezon na świeże owoce i warzywa dopiero się zaczyna. Na niektórych już pojawiły się uwielbiane przez wiele osób czereśnie. Na razie importowane, jednak swoją ceną mogą skutecznie odebrać apetyt. Do Polski najczęściej trafiają owoce z Hiszpanii lub Grecji, a zapłacić za nie będziemy musieli około 100 złotych za kilogram.

Dlaczego czereśnie są drogie

Nie bez znaczenia dla sezonu owocowo-warzywnego były przymrozki, których doświadczyli rolnicy i sadownicy pod koniec kwietnia. Problem dotyczy przede wszystkim właśnie tych, którzy uprawiają czereśnie. Nic więc dziwnego, że według sadowniczki Izabeli Kaczorowskiej ceny polskich owoców poszybują w górę.

- Czereśnie prawdopodobnie będą drogie. Będzie trzeba się liczyć z kwotą nawet 200 złotych za kilogram - tłumaczyła na łamach o2 prowadząca branżowy portal "Kobieta w sadzie".

Uprawa czereśni jest wymagająca i w dużej mierze zależna od kapryśnej pogody. Nawożenie, pielęgnowanie i nawadnianie nie należy do prostych zadań. Ponadto brakuje chętnych do zbierania owoców z drzew, dlatego liczba rolników zajmujących się nimi regularnie spada. 

Bardzo wysokie ceny owoców są dotkliwe głównie wiosną. Gdy sezon sięgnie zenitu, między czerwcem a sierpniem, cena może spaść do 60 złotych, a nawet - do 20 złotych za kilogram. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: o2.pl

Źródło zdjęcia głównego: Costfoto / Contributor/Getty Image

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes