Ile kosztują czereśnie w 2024 roku
Wraz z końcem marca rząd wycofał zerowy VAT na żywność. Od tamtej pory możemy zaobserwować stopniowy wzrost cen produktów w sklepach. Podwyżki nie ominą i targowisk, gdzie sezon na świeże owoce i warzywa dopiero się zaczyna. Na niektórych już pojawiły się uwielbiane przez wiele osób czereśnie. Na razie importowane, jednak swoją ceną mogą skutecznie odebrać apetyt. Do Polski najczęściej trafiają owoce z Hiszpanii lub Grecji, a zapłacić za nie będziemy musieli około 100 złotych za kilogram.
Dlaczego czereśnie są drogie
Nie bez znaczenia dla sezonu owocowo-warzywnego były przymrozki, których doświadczyli rolnicy i sadownicy pod koniec kwietnia. Problem dotyczy przede wszystkim właśnie tych, którzy uprawiają czereśnie. Nic więc dziwnego, że według sadowniczki Izabeli Kaczorowskiej ceny polskich owoców poszybują w górę.
- Czereśnie prawdopodobnie będą drogie. Będzie trzeba się liczyć z kwotą nawet 200 złotych za kilogram - tłumaczyła na łamach o2 prowadząca branżowy portal "Kobieta w sadzie".
Uprawa czereśni jest wymagająca i w dużej mierze zależna od kapryśnej pogody. Nawożenie, pielęgnowanie i nawadnianie nie należy do prostych zadań. Ponadto brakuje chętnych do zbierania owoców z drzew, dlatego liczba rolników zajmujących się nimi regularnie spada.
Bardzo wysokie ceny owoców są dotkliwe głównie wiosną. Gdy sezon sięgnie zenitu, między czerwcem a sierpniem, cena może spaść do 60 złotych, a nawet - do 20 złotych za kilogram.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak prawidłowo jeść czereśnie? Ekspertka pokazuje, jak robić to zgodnie z etykietą
- Sezon na czereśnie - co można z nich zrobić w kuchni?
- Ciasto czereśniowe - przepis Piotra Kucharskiego. Dzięki temu urządzeniu pieczenie jest łatwiejsze
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: o2.pl
Źródło zdjęcia głównego: Costfoto / Contributor/Getty Image