Śnieżny kryzys w Tatrach. IMGW: "Może niepokoić"

Widok na Tatry
Śnieżny kryzys w Tatrach. IMGW wskazuje konsekwencje
Źródło: Kamila Kozioł/GettyImages
Tej zimy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zanotował wyjątkowo niskie poziomy śniegu w Tatrach. Eksperci alarmują, że może to mieć tragiczne skutki zarówno dla ekosystemu, jak i turystyki. - Pokrywy śnieżnej jest ponad dwukrotnie mniej niż zwykle o tej porze roku - podkreśla Paweł Parzuchowski, kierownik stacji IMGW w Zakopanem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20250127_Gory_REP_napisy
Grzechy turystów w górach – napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Tatry. Brak śniegu zimą 2024/2025

Wysokogórska stacja IMGW na Kasprowym Wierchu odnotowała tej zimy wyjątkowo niskie poziomy śniegu: w grudniu jego warstwa wynosiła 43 cm, w styczniu 86 cm, a w lutym jedynie 73 cm. Dla porównania, średnie wartości z lat 1991-2020 dla tych miesięcy to odpowiednio 56,1 cm, 92,7 cm i 130,5 cm.

Skalę tegorocznego niedoboru śniegu dobrze ilustrują historyczne wartości z poprzednich lat - w grudniu 2017 roku pokrywa śnieżna na szczycie wynosiła 226 cm, w styczniu 2019 roku osiągnęła 235 cm, a w lutym 2020 roku aż 280 cm. Rekordowy wynik odnotowano natomiast w marcu 2009 roku, gdy śnieg sięgał tam 335 cm.

Śnieżny kryzys. Jakie ma skutki?

- Pokrywy śnieżnej w Tatrach jest ponad dwukrotnie mniej niż zwykle o tej porze roku. Stabilny, kilkumiesięczny śnieg stanowi rezerwuar wody, która stopniowo przenika do potoków i gruntów, obecnie jednak śniegu jest bardzo mało, a poziom wód w górskich potokach jest wyjątkowo niski, co może niepokoić - powiedział w rozmowie z PAP Paweł Parzuchowski, kierownik stacji IMGW w Zakopanem. Jak zaznaczył, nawet jeśli w Tatrach do maja wystąpią intensywne opady śniegu, nie poprawi to znacząco sytuacji hydrologicznej, ponieważ świeży śnieg szybko topnieje i nie zapewnia trwałego zasilania rzek.

Niedobór śniegu wpływa także na turystykę i funkcjonowanie infrastruktury narciarskiej. W tym sezonie na Kasprowym Wierchu ani razu nie zanotowano metrowej warstwy śniegu, co jest zjawiskiem bezprecedensowym. Ze względu na niewystarczającą pokrywę śnieżną wyciąg krzesełkowy w Dolinie Goryczkowej nie został uruchomiony ani razu, a trasa prowadząca do Doliny Gąsienicowej funkcjonuje tylko dzięki minimalnej ilości śniegu.

Zobacz także:

Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
podziel się:

Pozostałe wiadomości