Jak budować relacje międzyludzkie?

Jak budować relacje międzyludzkie
Jak budować relacje międzyludzkie
Źródło: Flashpop/Getty Images
Człowiek jest istotą społeczną i w sposób naturalny zawiera rozmaite stosunki międzyludzkie. Jakie są ich rodzaje i kiedy będą one naprawdę pozytywne?

Wszyscy nieustannie tworzymy relacje lub rozwijamy te, które już nawiązaliśmy. Relacje mogą być zarówno powierzchowne, chwilowe, jak i głębokie, długotrwałe. Niektóre kontakty są typowo instrumentalne, służą realizacji naszych potrzeb lub celów. Inne to tzw. stosunki autoteliczne, które nie są ukierunkowane na korzyści i są celem samym w sobie – to na ich jakości zależy na najbardziej.

Co to są relacje międzyludzkie?

Relacje międzyludzkie z definicji to inaczej związki między ludźmi, które koncentrują się na wzajemnych stosunkach i których źródłem jest komunikacja. To sposób, w jaki wyrażamy swoje postawy i uczucia oraz porozumiewamy się z innymi osobami. Dotyczy to zarówno bliższych relacji ( np. rodzinnych, partnerskich, przyjacielskich), ale także tych nieco dalszych: znajomości czy relacji zawodowych.

Przykładów takich stosunków międzyludzkich jest niezliczona liczba: relacje w rodzinie, relacje przyjacielskie, relacje sąsiedzkie, relacje w pracy czy w szkole.

Jakie powinny być relacje międzyludzkie i jak je nawiązywać?

Przede wszystkim powinniśmy się skupić na najważniejszych dla nas więziach, czyli tych dotyczących naszej rodziny, dzieci, partnerów, przyjaciół, najbliższych dla nas osób. Nie warto zatracać się w pracy, zaniedbując tych, na których nam zależy – to właśnie relacje z nimi wzmacniają nas, dają nam energię, motywują do życia. Jak zadbać o te więzi? Dając uwagę i zrozumienie. Nie tylko raz na jakiś czas, ale codziennie, znajdując chwilę tylko dla nich. Nie ma lepszego, a jednocześnie prostszego sposobu, by poprawić relacje międzyludzkie z bliskimi.

To przyjaciele i bliscy pomagają nam podejmować decyzje, inspirują, wspierają, słuchają. Pamiętajmy także o tym, że każdy osoba, z którą się stykamy w życiu, wnosi jakąś wartość: doświadczenie, przemyślenia, poglądy, własną historię. Czasem tę wartość dostrzeżemy dopiero jakimś czasie, czasem od razu – na pewno jednak warto potraktować każde spotkanie jak lekcję.

Jak poprawić relacje międzyludzkie?

Budowanie relacji międzyludzkich to proces, który wymaga od nas przede wszystkim umiejętności komunikacji. Aby stworzyć prawdziwą relację, trzeba nie tylko mówić, ale także słuchać. Komunikacja musi być obustronna. To ważne, by stwarzać atmosferę zrozumienia i empatii, dawać ludziom poczucie, że są dla nas ważni, z uwagę ich wysłuchać.

Relacje z innymi rzadko pozostają neutralne – zwykle nadajemy im pewien kontekst. Są więc pozytywne relacje międzyludzkie i takie, które moglibyśmy nazwać negatywnymi. Niezwykle istotne dla tworzenia pozytywnych więzi międzyludzkich jest nasze postrzeganie świata i podejście do innych osób. To nastawienie kreuje nasze zachowanie i reakcje wobec tego, czego doświadczamy.

Jeśli nasze nastawienie jest negatywne, w drugim człowieku będziemy doszukiwać się wad, złych intencji, patrzeć krytycznie na jego zachowania czy podchodzić do niego nieufnie. Jeśli będziemy życzliwie nastawieni, zawsze znajdziemy coś wartościowego czy ważnego; coś co możemy polubić lub docenić. Dając pozytywne emocje, empatię i zrozumienie, otrzymamy dokładnie to samo.

Wpływ internetu na relacje międzyludzkie

Wirtualna komunikacja to chleb powszedni współczesnego człowieka. Jak to wpływa na relacje międzyludzkie? Taki typ komunikacji otwiera niesamowicie wiele możliwości – możemy się porozumieć z każdym, z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Wystarczy komputer lub odpowiednia aplikacja na smartfonie. Przy pomocy rozmaitych mediów społecznościowych dzielimy się z innymi detalami ze swojego życia, nieustannie powiększamy wirtualne grono znajomych. To wszystko zabiera nam często tyle czasu, że coraz częściej brakuje go nam dla bliskich w realnym życiu...

Zdrową sytuacją jest, kiedy media społecznościowe stanowią tylko uzupełnienie naszych zachowań i relacji międzyludzkich. Nie zastępują ich i nie pochłaniają nas bez reszty. Każdy człowiek potrzebuje bowiem normalnego kontaktu z drugim człowiekiem – takiego osobistego, kiedy nie dzieli nas ekran komputera lub telefonu.

Relacje międzyludzkie w pracy

Niezwykle ważną kwestią są też relacje międzyludzkie w zakładzie pracy. Spędzamy w niej sporą część życia, a atmosfera, jaka w niej panuje, ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, ale również na wydajność, motywację do pracy czy satysfakcję z życia zawodowego.

Badania naukowe potwierdzają, że pozytywne, przyjacielskie relacje w pracy wzmacniają zaangażowanie i zadowolenie. Mając taką wiedzę, wiele firm stawia na integrację wewnętrzną, organizując wspólne wyjazdy czy imprezy firmowe.

Warto wspomnieć jednak o tym, że przyjaźń w pracy może mieć także pewne... skutki uboczne. Kiedy w grę wchodzi podwyżka lub awans dla jednej osoby, może to rodzić konflikt między przyjaciółmi. Czasem takie sytuacje wywołują wzajemną niechęć czy nieufność. Zdarza się także, że zacierają się granice między przyjaźnią a obowiązkami w pracy – jest to kłopotliwe, kiedy różnimy się stanowiskami i zachwiana zostaje hierarchia służbowa. Należy więc zadbać o pewną równowagę i umieć oddzielić relację prywatną od relacji zawodowej. Jeśli potrafimy to zrobić, pozytywne relacje w miejscu pracy będą ogromną wartością.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Męskie przyjaźnie w Hollywood

Źródło: x-news
podziel się:

Pozostałe wiadomości