Toksyczna przyjaźń i zagrożenia, jakie za sobą niesie. Jak rozpoznać destrukcyjną relację?

Kobieta z troską chwytająca za ramię niezadowoloną przyjaciółkę, na której twarzy maluje się złość.
JGI/Jamie Grill
Przyjaźń to niepowtarzalna duchowa więź, która zwykle zbliża do siebie ludzi o podobnym światopoglądzie i stylu życia. Z założenia powinna łączyć osoby, które doskonale się rozumieją i mogą na sobie polegać w każdej sytuacji. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest, a z pozoru idealne porozumienie może przerodzić się w niezwykle destrukcyjną relację. Jak rozpoznać toksyczną przyjaźń i co zrobić, by nie stać się jej ofiarą?

Życie bez przyjaźni może wydawać się ubogie, a przede wszystkim trudne. Każdy z nas potrzebuje przecież wsparcia drugiej osoby, chce mieć u boku kogoś, z kim mógłby dzielić radość, a czasem także i smutek. W przyjaźni liczą się regularne spotkania przy kawie i długie rozmowy na każdy temat, jednak głównym jej filarem powinna być wzajemna akceptacja, a obok niej lojalność oraz gotowość niesienia pomocy w każdych okolicznościach. Niestety, zdarza się, że przyjaciel przyjmuje zupełnie inną postawę i zamiast wnosić w nasze życie dobrą energię, nieustannie podcina nam skrzydła. Psycholog Zuzanna Butryn, która na co dzień zajmuje się rozwiązywaniem problemów w relacjach, nie ma wątpliwości, że toksyczna przyjaźń niesie za sobą szereg negatywnych emocji, które mogą stać się przyczyną kompleksów, złego samopoczucia, a nawet skrajnego obniżenia poczucia własnej wartości. Zwraca uwagę na sygnały, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do refleksji nad więzią budowaną z drugim człowiekiem.

Jak rozpoznać toksyczną przyjaźń?

Szczera i prawdziwa relacja powinna opierać się na wzajemnym szacunku. To właśnie jego brak powinien przykuć naszą uwagę, a co za tym idzie, obudzić w nas czujność. Psycholog Zuzanna Butryn radzi, by bacznie obserwować emocje, które pojawiają się po spotkaniach z przyjacielem. Jeżeli zamiast wrażenia dobrze spędzonego czasu czujemy smutek i przygnębienie, jest to wyraźny sygnał, że przyjaźń nosi znamiona toksycznej relacji. Ekspertka zwraca również uwagę na inny, niezwykle istotny aspekt.

Toksyczni przyjaciele to bardzo często wampiry energetyczne. Pozbawiają nas energii do działania, pogarszają nasz nastrój. Po spotkaniach z nimi jesteśmy wyczerpani emocjonalnie

- mówi doświadczona psycholog.

Ilekroć spędzamy czas z takimi osobami, jesteśmy zmęczeni i potrzebujemy czasu na regenerację. Sporadyczny kontakt z wampirem energetycznym nie niesie za sobą poważnych konsekwencji, jednak budowanie z nim bliskiej relacji może okazać się źródłem bardzo poważnych problemów, przekładających się na wyraźne obniżenie nastroju, a nawet pogorszenie stanu zdrowia.

Negatywne emocje, które towarzyszą toksycznej przyjaźni

Destrukcyjna więź często wiąże się z wewnętrznym rozdarciem, strachem, a także brakiem pewności, że możemy w pełni komuś zaufać. Boimy się poważnych rozmów i zwierzeń, z góry zakładając, że bliska osoba wykorzysta przeciwko nam wszystko, co zostało jej powiedziane w tajemnicy. Psycholog Zuzanna Butryn mówi też o uczuciu zazdrości, które pojawiać się może po obu stronach, jednak zwykle polega na umniejszaniu naszych sukcesów przez przyjaciela. Bezwzględnie krytykuje on nasze decyzje, podważa wszystkie osiągnięcia i sprawia, że czujemy się bezwartościowi. W efekcie przestajemy wierzyć we własne możliwości i powoli zamykamy się w sobie. Jednocześnie odnosimy wrażenie, że jesteśmy wykorzystywani. Toksyczny przyjaciel zwykle nie ma dla nas czasu, zwłaszcza w sytuacjach, gdy zwracamy się do niego z prośbą o pomoc, za to sam chętnie korzysta z naszych rad i regularnie prosi o różnego rodzaju przysługi.

Co zrobić, gdy przyjaźń jest toksyczna?

Kiedy relacja z przyjacielem zaczyna być dla nas ciężarem, powinniśmy jak najszybciej ją zakończyć. Toksyczna przyjaźń jest zwykle bardzo korzystnym układem wyłącznie dla jednej ze stron i z całą pewnością nie warto się w niej zatracać. Inwestowanie czasu i energii w taką znajomość może nie tylko niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie, ale też stać się przyczyną licznych problemów i życiowych komplikacji. Przedkładanie czyjegoś dobra ponad własne potrzeby wydaje się szlachetne i godne podziwu, jednak możemy zapłacić za to zbyt wysoką cenę. W życiu warto otaczać się wartościowymi ludźmi, którzy zamiast wyłącznie brać i wykorzystywać dobre intencje przyjaciela, potrafią też ofiarować mu coś od siebie i w pełni go zaakceptować.

Zobacz wideo: Dlaczego kobiety tkwią w toksycznych związkach?

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Wakacyjny romans - kiedy ma szansę przerodzić się w trwały związek? "Urlop sprzyja rozhamowaniu emocjonalnemu"

Połączyła ich pasja motocyklowa. Iwona i Jacek podróżują po całym świecie. "Miłość do motocykli i mojej żony mi wychodzi"

Przyjaźń damsko-męska: czy jest możliwa i dlaczego tak?

Autor: Magdalena Brzezińska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Horoskop dzienny na środę, 17 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na środę, 17 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na środę, 17 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop dzienny na środę, 17 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop na środę, 17 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na środę, 17 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na środę. Dzisiaj możemy podjąć nowy kierunek, w którym potoczą się nasze związki

Horoskop na środę. Dzisiaj możemy podjąć nowy kierunek, w którym potoczą się nasze związki

"Milionerzy". Kto żyje w Ćottogramie? Uczestniczka wahała się do ostatniej chwili

"Milionerzy". Kto żyje w Ćottogramie? Uczestniczka wahała się do ostatniej chwili

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Podano datę pogrzebu. Uwaga na fałszywe SMS-y. Zmiany w zarządzie Fundacji TVN

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Podano datę pogrzebu. Uwaga na fałszywe SMS-y. Zmiany w zarządzie Fundacji TVN

Polak zastrzelony na oczach 12-letniego syna w Szwecji. "Ich nie można skazać"

Polak zastrzelony na oczach 12-letniego syna w Szwecji. "Ich nie można skazać"

Zmiany w zarządzie Fundacji TVN. "Z radością witam w roli nowej prezes Zuzannę Lewandowską"

Zmiany w zarządzie Fundacji TVN. "Z radością witam w roli nowej prezes Zuzannę Lewandowską"

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Podano datę i miejsce pogrzebu

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Podano datę i miejsce pogrzebu

Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności? "Przezywano mnie "kaczucha""

Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności? "Przezywano mnie "kaczucha""