W środę, 24 stycznia przypada 35. rocznica stracenia seryjnego mordercy Teda Bundy'ego. Dlaczego oprawca stał się ikoną popkultury i bohaterem filmów? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Agnieszka Wajszczyk, autorka podcastu "Zbrodnie prowincjonalne".
Ted Bundy - fenomenem popkultury
Ted Bundy był jednym z najkrwawszych seryjnych morderców w historii USA.
- Żeby rozmawiać o jego popularności, trzeba sobie uświadomić, w którym momencie on działał, czyli to były Stany Zjednoczone, lata 70., kiedy Amerykanie trochę zwariowali na punkcie seryjnych morderców. Kiedy FBI zaczęło prowadzić badania nad tym zjawiskiem i pojęcie "seryjny morderca" weszło do świadomości ludzi, nagle pojawił się Ted Bundy, który nie był jakimś włochatym dzikusem patrzącym spode łba, tylko przystojnym mężczyzną uśmiechającym się do kamery - mówiła Agnieszka Wajszczyk w Dzień Dobry TVN.
Jak dodała, on nie zachowywał się jak skazaniec, a jak gwiazdor filmowy. - Miał piękny hollywoodzki uśmiech i nagle wszyscy zobaczyli, że seryjny morderca to jest człowiek taki sam jak każdy inny i to był chyba taki wielki szok. Dlatego że on nie wydawał się seryjnym mordercą, nie wydawał się kimś złym. On budził sympatię. Miał fanki. Na jego proces przychodziły kobiety, które potencjalnie mogłyby być jego ofiarami, a były nim zafascynowane. Opowiadały, że jest bardzo przystojny i bardzo im się podoba. To chyba sprawiło, że ten jego fenomen do dziś przetrwał - przyznała autorka podcastu "Zbrodnie prowincjonalne".
Ted Bundy - życiorys
Ted Bundy urodził się 24 listopada 1946 w Burlington.
- Jego dzieciństwo było skomplikowane i też trochę w tym upatruje się, że w nim się rozwinęła właśnie taka osobowość. Jego matka była bardzo młoda, kiedy go urodziła, a ojciec - nieznany. Ted Bundy urodził się w domu samotnej matki, a potem został adoptowany przez swoich dziadków. Mówiono mu i ludziom naokoło, że jego matka jest de facto jego siostrą. Później wyprowadził się z matką w inne miejsce, żeby uniknąć skandalu - opowiadała nasza gościni.
Ted Bundy przez lata zamordował dziesiątki kobiet (dokładna liczba nie jest znana). - Według ekspertów, którzy badali jego przypadek, zabijał dla poczucia kontroli i to było coś, co go nakręcało. Był takim psychopatą, który nie odczuwał takich emocji, jakie my odczuwamy. Właściwie czuł coś tylko w momencie, kiedy robił najgorsze rzeczy, jakie można sobie wyobrazić - zaznaczyła Agnieszka Wajszczyk.
Seryjny morderca został skazany na śmierć i stracony na krześle elektrycznym.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zodiak - najbardziej nieuchwytny morderca na świecie. Po 52 latach odkryto jego tożsamość
- Ja cię kocham, a ty siedzisz w więzieniu. Co kobiety widzą w kryminalistach?
- Brutalne przestępstwa przedwojennej Polski. "Skala była absolutnie niespotykana"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN