Zodiak - najbardziej nieuchwytny morderca na świecie. Po 52 latach odkryto jego tożsamość

Morderstwo
Morderstwo
Źródło: ArtistGNDphotography
To jedna z najbardziej tajemniczych zagadek kryminalnych na świecie. Nigdy nie ujęto sprawcy, choć wodził policję za nos, wysyłając do prasy zaszyfrowane wiadomości. Oficjalnie mówi się o 5 ofiarach Zodiaka, ale on sam wyznał, że ma na swoim koncie ponad 30 morderstw. Właśnie pojawiły się nowe doniesienia na temat mordercy, który od lat 60. pozostawał nieuchwytny.

Zodiak - jakie popełnił zbrodnie?

Był zimny grudniowy dzień w 1968 r. To wtedy tak naprawdę się wszystko zaczęło. David i Betty, para zakochanych studentów w tajemnicy przed rodzicami wybrała się w ustronne miejsce, by mieć chwilę dla siebie. Nie zauważyli, gdy obok ich auta zatrzymał się Chevrolet Impala. Najpierw padł strzał w tylne okno auta. Morderca nie zawahał się strzelić ponownie z bliskiej odległości w głowę Davida, a także pięciokrotnie w plecy uciekającej z auta Betty. Sprawcy nie ujęto.

Sześć miesięcy później doszło do kolejnego ataku. 20-letnia Darlene i 19-letni Michael widzieli auto, które zaparkowało obok nich w ustronnym miejscu. Nikt z niego jednak nie wysiadł, a chwilę potem auto zniknęło, więc zakochani nie poczuli się zaniepokojeni. Kilka minut później auto wróciło, a jego kierowca oślepił siedzących w aucie blaskiem latarki. Nim zdążyli zareagować, padły strzały. Michael został postrzelony w twarz, pierś, kolano, jego ukochana w ramiona, a następnie w plecy. Michael jęczał z bólu, więc morderca, który odszedł na chwilę, powrócił, by dokończyć dzieła. Nie udało mu się, Michael Renault Mageau bowiem przeżył i opowiedział, co się wydarzyło. Zdradził też, jak wyglądał morderca, który okazał się mężczyzną o ciężkiej budowie, ok. 170 cm wzrostu i szerokiej twarzy. Nie pomogło to w jego odnalezieniu, choć on sam zadzwonił na policję o 4 nad ranem i przyznał się do czterech zabójstw.

Zodiak chce być schwytany?

Wydawałoby się, że 31 lipca 1969 r. nastąpi przełom w sprawie. Morderca wysyła do trzech redakcji zaszyfrowane wiadomości. Przyznaje się do 3 zabójstw i 1 postrzelenia, opisuje szczegółowo to, co zrobił i daje ultimatum. Jeśli w gazetach na pierwszych stronach nie ukażą się 3 fragmenty zaszyfrowanego tekstu, które tworzą całość, a jednocześnie zdradzają tożsamość zabójcy, będą kolejne morderstwa. Nauczyciel z okolicznej miejscowości złamał szyfr i ustalił, co chce przekazać morderca, ale w przekazie nie było jego danych, a tylko informacje, dlaczego zabija. Kilka dni później media otrzymują kolejną wiadomość, w której morderca nadaje sobie pseudonim Zodiak. Mówi się, że zdecydował się posługiwać pewnym charakterystycznym znakiem, przypominającym logo jednej z zegarmistrzowskich firm.

We wrześniu uderza ponownie. Wybiera kolejną parę zakochanych studentów Bryana i Cecilię, którzy urządzili sobie piknik nad jeziorem. Jedno z nich przeżyło i opisało, jak zachowywał się napastnik. Początkowo miał na głowie kaptur z przekreślonym znakiem wyhaftowanego okręgu. Był nerwowy i zażądał kluczyków do auta i pieniędzy. Twierdził, że uciekł z więzienia i zabił strażnika. Studenci chcieli go uspokoić, by powstrzymać rozlew krwi, ale już po chwili wiedzieli, że będzie to niemożliwe. Gdy Zodiak powiedział, że musi ich zadźgać, Bryan prosi tylko, by jego zabił pierwszego. Nie chciał patrzeć, jak morderca zabija jego ukochaną. Zabójca zgadza się, po czym zadaje 6 ciosów nożem mężczyźnie i 10 kobiecie. Cecilia zapada w śpiączkę i umiera dwa dni po ataku. Braynowi udaje się przeżyć. Zodiak ponownie dzwoni na policję, jednak gdy dojeżdżają do budki telefonicznej, skąd wykonano połączenie, nie zastają nikogo, a odcisku palca na słuchawce nie znaleziono w żadnej bazie.

W październiku zabójca zmienia trochę plan działania. Zabija taksówkarza i zabiera sobie fragment jego poplamionej koszuli jako trofeum. Przez pomyłkę dyspozytora na policji, nie udało się pojmać zabójcy. Policjanci dostali informację, że mężczyzna miał ciemny kolor skóry, więc nie zatrzymali idącego ulicą i pasującego do wcześniejszego opisu Zodiaka.

Taksówkarz był ostatnią znaną ofiarą Zodiaka

Zodiak wysyłał później do prasy ostrzeżenia, że zaatakuje autobus szkolny z dziećmi, a także list, w którym przyznał się do dokonania 7 zbrodni. Załączył także kryptogram, którego nikt nie mógł rozgryźć przez 51 lat. W 2020 r. międzynarodowa grupa osób ogłosiła rozwiązanie zagadki i przekazała swoje spostrzeżenia do FBI, wydano jednak oświadczenie, że nie pomogło to w ustaleniu tożsamości mordercy. Zodiak napisał: "Mam nadzieję, że dobrze się bawicie, usiłując mnie złapać. To nie ja wystąpiłem w programie telewizyjnym, w którym mowa jest o mnie. Nie boję się komory gazowej, bo tym prędzej wyśle mnie do raju, bo mam wystarczająco dużo niewolników, by dla mnie pracowali. Podczas gdy wszyscy inni niczego nie zyskują, gdy dotrą do raju, więc boją się śmierci. Ja się nie boję, bo wiem, że moje nowe życie jest życiem, które będzie łatwe w raju śmierci”.

W grudniu 1969 r. Zodiak wysyła ostatni list, w którym przyznaje, że zabił 9 osób i martwi się, że nie będzie potrafił powstrzymać się przed kolejnymi mordami.

Kim jest morderca o pseudonimie Zodiak?

Nie da się ukryć, że na informację, kim był morderca, czekały tysiące osób na całym świecie, którym historia Zodiaka od wielu lat nie dawała spokoju. Nad sprawą dzielnie pracowała grupa badaczy z całego świata, policjantów, agentów służb specjalnych i prokuratorów, którzy właśnie poinformowali, że ustalili tożsamość najbardziej nieuchwytnego sprawcy w historii.

Według nich jest nim Gary Francis Poste, malarz pokojowy i emerytowany pracownik amerykańskich sił powietrznych. Niestety mężczyzna zmarł w 2018 r. w wieku 80 lat. Dwa lata wcześniej został zatrzymany, gdy pobił swoją żonę. Badania zdjęć, cech szczególnych mężczyzny według śledczych wyraźnie wskazują, że to ten mężczyzna popełniał zbrodnie w latach 60. i 70. XX w. Dodatkowymi materiałami obciążającymi Gary’ego ma być blizna na czole, taka sama, jaką widziały jego niedoszłe ofiary, a także dokumenty i materiały dowodowe znalezione w ciemni.

Badacze przypisali na podstawie zebranych dowodów Zodiakowi także zabójstwo Cheri Jo Bates w Californii w 1966 r.

Historia Zodiaka inspiracją dla pisarzy i reżyserów

W 2007 r. na bazie informacji o legendarnym mordercy zebranych przez Roberta Graysmitha, dziennikarza, który uczestniczył w śledztwie, powstał film "Zodiak". Reżyser David Fincher i scenarzysta James Vanderbilt 18 miesięcy spędzili nad dokumentami zebranymi w toku śledztwa, by na ich podstawie stworzyć obraz najbardziej tajemniczego seryjnego mordercy. W rolach głównych wystąpił: Robert Downey Jr, Jake Gyllenhaal i Mark Rufallo. Film będzie można oglądać już od piątku na Player.pl.

W Polsce do zbrodni Zodiaka nawiązał w swojej książce "Ekstremista" Remigiusz Mróz. Wykorzystał motyw szyfru, którym posługiwał się właśnie legendarny Zodiak, który nigdy nie został ujęty przez policję. Dziennikarka w książce Mroza, odnajduje informację, że szyfr został złamany przez grupę badaczy (faktycznie miało to miejsce w 2020 r.) i to pozwala jej ściągnąć odpowiedni program komputerowy, który pomaga także jej rozwikłać zagadkę zaginionych osób.

Zobacz także:

Obejrzyj video:

Ruszyły szczepienia przeciwko grypie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło zdjęcia głównego: ArtistGNDphotography

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nietypowy prezent urodzinowy dla Doroty Wellman

Nietypowy prezent urodzinowy dla Doroty Wellman

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Julia Wieniawa i Marcin Prokop debiutują w roli jurorów

Julia Wieniawa i Marcin Prokop debiutują w roli jurorów

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
Materiał promocyjny

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w  HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas