kryminał

  kryminał

  To jedna z najbardziej tajemniczych zagadek kryminalnych na świecie. Nigdy nie ujęto sprawcy, choć wodził policję za nos, wysyłając do prasy zaszyfrowane wiadomości. Oficjalnie mówi się o 5 ofiarach Zodiaka, ale on sam wyznał, że ma na swoim koncie ponad 30 morderstw. Właśnie pojawiły się nowe doniesienia na temat mordercy, który od lat 60. pozostawał nieuchwytny.

  Manipulacja, socjotechnika, wykorzystywanie danych - z tym coraz częściej mamy do czynienia w Internecie. Zdarza się, że sami na to pozwalamy, bezrefleksyjnie udostępniając dane na swój temat w mediach społecznościowych. Czym to może grozić? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w sieci? O tym w ramach cyklu "Książka na dzień dobry" opowiada Magdalena Witkiewicz, autorka thrillera pt. "Wizjer".

  Katarzyna Bonda jest jedną z najpopularniejszych autorek kryminałów w Polsce. Jej powieści sprzedały się w naszym kraju nakładzie przekraczającym 2,5 mln egzemplarzy, a są wydawane aż w 15 państwach. Na podstawie książki jej autorstwa powstał serial "Żywioły Saszy". Teraz pisarka stworzyła następną historię, o której opowiadała w Dzień Dobry TVN.

  Katarzyna Puzyńska kiedyś wykładała psychologię, dziś jest jedną z najpoczytniejszych autorek kryminałów w Polsce. Prawa do tłumaczenia jej książek sprzedano już w 25 krajach. Zasłynęła sagą o policjantach, której akcja rozgrywa się w Brodnicy i fikcyjnym Lipowie, mającym swój odpowiednik w prowadzimy Pokrzydowie. Skąd autorka czerpie inspiracje i gdzie odnalazła swój azyl?

  Marek Krajewski jest autorem popularnych powieści kryminalnych, a właśnie dziś ma miejsce premiera kolejnej. "Moloch" to 19 książka w jego dorobku, a 11 z serii o Eberhardzie Mocku. Za jej sprawą czytelnik po raz kolejny przeniesie się do przedwojennego Wrocławia. Jaką zagadkę tym razem będzie rozwiązywał bohater retrokryminałów? O tym Marek Krajewski mówił w naszym programie.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Bondę, królową polskiego kryminału. Katarzyna przyznała, że całe swoje prywatne życie podporządkowała pisaniu książek, a w fabułę zawsze wchodzi głęboko. Czy zżywa się z bohaterami swoich książek? Jak odreagowuje?

  A. J. Finn to specjalista od kryminałów i thrillerów. Jego książka zatytułowana "Kobieta w oknie" uchodzi za fenomen sprzedażowy na rynku wydawniczym. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, dlaczego pisze pod pseudonim, ile ma wspólnego z postacią swojego bestsellera, jak przyjął wiadomość, że Hollywood zamierza nakręcić na podstawie jego książki film i czy będzie miał wpływ na scenariusz.

  Kiedy w życiu prywatnym Magda Kuydowicz przeżywała trudne chwile, postanowiła zrobić sobie przyjemność i zapisała się na kurs kryminału. Warsztatu uczyła ją sama Katarzyna Bonda. Książkę "Stało się" pisała trzy lata. Co lub kto zainspirowało Magdę do napisania tej książki? O tym, jak przetrwać w życiu trudne momenty, w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Magdą Kuydowicz i psycholog Magdaleną Chorzewską.

  Agatha Christie to niekwestionowana królowa kryminału. Na całym świecie kupiono ponad 2 miliardy jej książek. Dziedzictwem pisarki opiekuje się jej prawnuk - James Prichard. Spotkała się z nim reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Jaka prywatnie była Agatha Christie? Czy lubiła ryzyko? Jakie doświadczenia były punktem zwrotnym w jej życiu? Co się z nią działo, kiedy w 1926 roku zniknęła na 11 dni? W swoich książkach sporo pisała o truciznach. Czy miała swoją ulubioną? Czy James odziedziczył po prababce talent do pisania?

  Tym razem to nie jest kryminał. Jak mówi sam autor, jego nowa powieść to zupełnie nowy gatunek literacki: "jest tajemnica, jest zagadka, jest Polska w tle i jest czarny humor". O swojej najnowszej książce p.t. "Jak zawsze" opowiedział nam Zygmunt Miłoszewski.

  Pierwszą kryminalną opowieść stworzyła gdy miała ... 4 lata. Dziś jest "królową kryminału", a w księgarniach pojawiła się właśnie jej kolejna książka pt. "Czarownica". Naszym gościem była szwedzka pisarka - Camilla Läckberg. Ile czasu przygotowuje się do pisania powieści, zanim zasiądzie do komputera? Jak rodzi się pomysł na historię, jak wygląda jej codzienna praca i jak układają się jej relacje z sąsiadami w rodzinnej Fjällbace, w której rozgrywa się akcja jej powieści?

  Co robiła ekipa serialu Na Wspólnej w ostatni weekend? W ramach festiwalu 48 Hour Film Project kręciła kryminał. Kto w nim zagrał? Kto był reżyserem? I kto na kogo krzyczał?

  Charlotte Link jest jedną z najpopularniejszych autorek kryminałów. Jak powstają jej książki? Zaczyna od wymyślania zbrodni czy postaci? Czemu fabułę swoich kryminałów przenosi z Niemiec do Wielkiej Brytanii albo Francji? Co fascynuje ją w tym gatunku? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała także o swojej pasji, która nie jest związana z książkami...

  Joseph Knox jest odpowiedzialny za zakup kryminałów do największej sieci księgarń w Wielkiej Brytanii. Właśnie wydał swoją pierwszą książkę - Syreny. O swojej pracy i książce powiedział dziennikarce Dzień Dobry TVN Annie Senkarze. Jak na przełomie lat zmieniał się gust czytelników kryminałów? W jakich okolicznościach powstała jego książka? Jaki jest jej główny bohater?

  Przed chwilą na ekrany kin wszedł "Amok" z Mateuszem Kościukiewiczem w roli głównej, a aktor już szykuje się do kolejnej premiery. Jakie to uczucie grać psychopatę? Jakie cechy Krystiana Bali przeniósł na ekran? Jak przygotowywał się do roli i czy po zakończeniu zdjęć trudno było mu z niej wyjść? W Dzień Dobry TVN Mateusz Kościukiewicz opowiedział o pracy na planie filmu "Amok".

  W serialu Belle Epoque Olaf Lubaszenko gra komisarza Ferdynanda Jelinka. O postaci, w którą się wcielił i pracy na planie serialu kryminalnego mówił w Dzień Dobry TVN.

  W Belle Epoque Anna Próchniak gra kobietę-naukowca Weronikę Skarżyńską. O pracy na planie serialu i granej przez siebie postaci aktorka powiedziała dziennikarce Dzień Dobry TVN Kindze Burzyńskiej. Jak Anna przygotowywała się do roli?

  Włodzimierz Sokołowski był oficerem wywiadu PRL i RP. Działał przez 26 lat pod przybraną tożsamością. Po zakończeniu służby - już jako Vincent V. Severski - zaczął pisać książki. Jest jednym z najbardziej poczytnych autorów kryminałów. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o pracę w wywiadzie. Czy kiedy patrzy na świat, to myśli, że kierują nim spiski? Czy według niego rosyjski wywiad mógł mieć wpływ na to co działo się podczas kampanii prezydenckiej w USA? Który wywiad w jego ocenie jest najlepszy na świecie? Czy obcy wywiad próbował go zwerbować? Rodzina wiedziała, czym się zajmował?

  Eduardo Mendoza to jeden z najpopularniejszych hiszpańskich pisarzy. Największą sławę przyniosła mu seria dowcipnych kryminałów poświęconych przygodom damskiego fryzjera. W Krakowie spotkała się z nim dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz. Spytała pisarza, jak to jest mieć bibliotekę swojego imienia, co najdziwniejszego usłyszał od fanów, jak radzi sobie z nałogiem palenia i nad czym obecnie pracuje.