Dlaczego zbrodniarz stał się ikoną popkultury i bohaterem filmów?
To jedna z najbardziej tajemniczych zagadek kryminalnych na świecie. Nigdy nie ujęto sprawcy, choć wodził policję za nos, wysyłając do prasy zaszyfrowane wiadomości. Oficjalnie mówi się o 5 ofiarach Zodiaka, ale on sam wyznał, że ma na swoim koncie ponad 30 morderstw. Właśnie pojawiły się nowe doniesienia na temat mordercy, który od lat 60. pozostawał nieuchwytny.
Sąsiedzi mówią, że był spokojnym, miłym starszym panem. Z policyjnych kartotek wyłania się jednak obraz bezwzględnego kryminalisty, który po odsiedzeniu w więzieniu prawie 40 lat, wyszedł i prawdopodobnie ponownie zamordował człowieka. Ile ofiar ma swoim koncie 81-letni Walter R.?
W II Rzeczpospolitej seryjnych morderców działających z żądzy krwi lub zwyrodniałych ciągot było wielu. Nazywano ich "wampirami", "upiorami" czy "potworami". Z jakich powodów zabijali? Jak działała w tamtym czasie policja? O mrocznym obliczu dwudziestolecia międzywojennego opowiedział w Dzień Dobry TVN autor książki "Seryjni mordercy II RP", Kamil Janicki.
Paweł Tuchlin (zwany Skorpionem) był najgroźniejszym seryjnym mordercą w dwudziestowiecznej Polsce. Został skazany na karę śmierci za zabójstwo 9 kobiet i usiłowanie kolejnych 11 morderstw. Pierwszego napadu dokonał w 1975 roku, a ostatniego - w 1983 roku. Dlaczego milicji tak długo zajęło złapanie Tuchlina? Co mogło doprowadzić do jego dewiacji? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza śledczego Krzysztofa Wójcika, który zainteresował się historią tego mordercy. Natomiast drugiego naszego gościa - socjologa i kryminologa Pawła Moczydłowskiego zapytaliśmy, co sprawia, że człowiek staje się seryjnym zabójcą.
O tym, czym inspirują się seryjni mordercy i czy z kolei oni, są inspiracją dla pisarzy i reporterów, rozmawialiśmy z Pawłem Moczydłowskim, Justyną Kopińską i Katarzyną Bondą: "Trudno jest znaleźć takiego przestępcę, który będzie ciekawy". Czy w ostatnich latach mamy do czynienia ze zwiększeniem się liczby seryjnych morderców, czy jedynie z większą fascynacją mediów tym tematem?
W środę w Dzień Dobry TVN: historia wielkiej siły ducha - dziewczyna, której zamach w Bostonie bezpowrotnie odmienił życie. Oprócz tego: ma 11 lat i systematycznie chodzi do kosmetyczki - na przykładzie córki Gwyneth Paltrow zastanowimy się, czy dzieci potrzebują takich zabiegów. A na koniec: polskie dziennikarstwo warte Pulitzera - Justyna Kopińska, nominowana do europejskiego odpowiednika tej nagrody m.in. o spotkaniu z żoną Mariusza Trynkiewicza - seryjnego mordercy z Piotrkowa. Startujemy o 8.00!
Dwudziestodziewięcioletni Polak Dariusz K., wykorzystując brak granic w strefie Schengen, wybierał swoje ofiary w Unii Europejskiej, a następnie je mordował. Z gościem Dzień Dobry TVN kryminologiem i socjologiem dr Pawłem Moczydłowskim rozmawialiśmy o motywach działania seryjnych morderców. Wiadomo już, czym kierował się Dariusz K. wybierając swoje ofiary?
Cathy Wilson z Anglii była żoną seryjnego mordercy. Bita i maltretowana. Nie sądziła jednak, że jej mąż masowo zabija inne kobiety. W końcu od niego odeszła. Ale o życiu z seryjnym mordercą napisała książkę. Ile ofiar ma na sumieniu Peter Tobin? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki rozmawiał z Cathy przez komunikator internetowy.