seryjny morderca

  seryjny morderca

  To jedna z najbardziej tajemniczych zagadek kryminalnych na świecie. Nigdy nie ujęto sprawcy, choć wodził policję za nos, wysyłając do prasy zaszyfrowane wiadomości. Oficjalnie mówi się o 5 ofiarach Zodiaka, ale on sam wyznał, że ma na swoim koncie ponad 30 morderstw. Właśnie pojawiły się nowe doniesienia na temat mordercy, który od lat 60. pozostawał nieuchwytny.

  W II Rzeczpospolitej seryjnych morderców działających z żądzy krwi lub zwyrodniałych ciągot było wielu. Nazywano ich "wampirami", "upiorami" czy "potworami". Z jakich powodów zabijali? Jak działała w tamtym czasie policja? O mrocznym obliczu dwudziestolecia międzywojennego opowiedział w Dzień Dobry TVN autor książki "Seryjni mordercy II RP", Kamil Janicki.

  Paweł Tuchlin (zwany Skorpionem) był najgroźniejszym seryjnym mordercą w dwudziestowiecznej Polsce. Został skazany na karę śmierci za zabójstwo 9 kobiet i usiłowanie kolejnych 11 morderstw. Pierwszego napadu dokonał w 1975 roku, a ostatniego - w 1983 roku. Dlaczego milicji tak długo zajęło złapanie Tuchlina? Co mogło doprowadzić do jego dewiacji? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza śledczego Krzysztofa Wójcika, który zainteresował się historią tego mordercy. Natomiast drugiego naszego gościa - socjologa i kryminologa Pawła Moczydłowskiego zapytaliśmy, co sprawia, że człowiek staje się seryjnym zabójcą.

  O tym, czym inspirują się seryjni mordercy i czy z kolei oni, są inspiracją dla pisarzy i reporterów, rozmawialiśmy z Pawłem Moczydłowskim, Justyną Kopińską i Katarzyną Bondą: "Trudno jest znaleźć takiego przestępcę, który będzie ciekawy". Czy w ostatnich latach mamy do czynienia ze zwiększeniem się liczby seryjnych morderców, czy jedynie z większą fascynacją mediów tym tematem?

  W środę w Dzień Dobry TVN: historia wielkiej siły ducha - dziewczyna, której zamach w Bostonie bezpowrotnie odmienił życie. Oprócz tego: ma 11 lat i systematycznie chodzi do kosmetyczki - na przykładzie córki Gwyneth Paltrow zastanowimy się, czy dzieci potrzebują takich zabiegów. A na koniec: polskie dziennikarstwo warte Pulitzera - Justyna Kopińska, nominowana do europejskiego odpowiednika tej nagrody m.in. o spotkaniu z żoną Mariusza Trynkiewicza - seryjnego mordercy z Piotrkowa. Startujemy o 8.00!

  Dwudziestodziewięcioletni Polak Dariusz K., wykorzystując brak granic w strefie Schengen, wybierał swoje ofiary w Unii Europejskiej, a następnie je mordował. Z gościem Dzień Dobry TVN kryminologiem i socjologiem dr Pawłem Moczydłowskim rozmawialiśmy o motywach działania seryjnych morderców. Wiadomo już, czym kierował się Dariusz K. wybierając swoje ofiary?

  Cathy Wilson z Anglii była żoną seryjnego mordercy. Bita i maltretowana. Nie sądziła jednak, że jej mąż masowo zabija inne kobiety. W końcu od niego odeszła. Ale o życiu z seryjnym mordercą napisała książkę. Ile ofiar ma na sumieniu Peter Tobin? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki rozmawiał z Cathy przez komunikator internetowy.