Gorące tematy

Reporterka Uwagi! TVN napisała książkę o cmentarzysku w Bykowni. "Cała zbrodnia katyńska nadal pozostaje w sferze badań"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Wymordowanie przez NKWD tysięcy polskich oficerów i inteligencji to jedna z najczarniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych kart w historii II wojny światowej. Dorota Pawlak badała sprawę Bykowni, gdzie również znajdują się groby zamordowanych Polaków. Z zebranych materiałów powstała książka "Bykownia. Czwarty cmentarz katyński. Ostatni świadkowie". O pracy nad nią rozmawialiśmy z reporterką Uwagi! TVN w Dzień Dobry Wakacje.

Bykownia - cmentarz katyński

Dorota Pawlak jest reporterką Uwagi! TVN oraz pisarką. Przez dziesięć lat badała sprawę wsi Bykownia na Ukrainie. Znajduje się tam cmentarz, gdzie spoczęli zamordowani przez NKWD polscy oficerowie oraz inteligencja. Z zebranych materiałów i rozmów, które przeprowadziła z rodzinami pomordowanych, powstała niezwykła książka, pt. "Bykownia. Czwarty cmentarz katyński. Ostatni świadkowie".

- Cała zbrodnia katyńska nadal pozostaje w sferze badań. To, co udało się zrobić, to przeprowadzić w Bykowni badania archeologiczne i potwierdzić, że zamordowano tam polskich oficerów, a także ludność cywilną - mówiła w Dzień Dobry Wakacje, Dorota Pawlak.

Na książkę składają się przede wszystkim rozmowy z dziećmi pomordowanych. - Powrót do tych wspomnień był na pewno dla nich bardzo ciężki. Jestem im wdzięczna za te bardzo serdeczne spotkania i to, że mogłam spisać te historie - przyznała reporterka.

Mimo że najbardziej żywym wspomnieniem jest to, gdy ich ojcowie wyprowadzani są z domu, to pamiętają też dobre, radosne chwile i rodzinne szczęście. - Córka pułkownika Druckiego-Lubeckiego opowiedziała mi o tym, jak ojciec pierwszy raz zaprowadził ją do szkoły, że nauczył ją jazdy konnej - zauważyła.

Kogo zamordowano w Bykowni?

Identyfikacja osób, które tam spoczęły jest niezwykle trudna, ponieważ zachowało się niewiele pamiątek. - Historia tego cmentarza jest bardzo smutna. Władze NKWD i komisje sowieckie zniszczyły dokumenty dotyczące cmentarza w Bykowni i tego, kto tam spoczął. Swoje zrobili też szabrownicy, którzy ograbili groby i sprzedali to, co dało się sprzedać - mówiła reporterka.

Warto dodać, że Dorota Pawlak przygotowała także reportaż o cmentarzu w Bykowni dla Uwagi! TVN. Można go zobaczyć tutaj.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Kto umiera na COVID-19? Płeć i masa ciała jednak nie mają znaczenia

Dwuletnie dziecko utonęło w przydomowym basenie. Policja bada okoliczności zdarzenia

Żona uważa, że jej mąż jest chory. Ten nie pozwala się zbadać od 1,5 roku. "Z kijem bejsbolowym w nocy biegał po firmie"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości