Cmentarze znów zamknięte na Wszystkich Świętych? Minister zdrowia mówi o maseczkach

Czy cmentarze znów zostaną zamknięte?
Zamknięty cmentarz
Źródło: lusia599 / Getty Images
Resort zdrowia nie wyklucza zamknięcia cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych. Przewidywany scenariusz zakłada, że nekropolie będą dostępne hybrydowo. Co to oznacza w praktyce? Czy trzeba będzie nosić maseczki?

Czy cmentarze zostaną zamknięte 1 listopada?

Gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19 wymusza na rządzących kolejne decyzje dotyczące przywracania obostrzeń. W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych, resort bierze pod uwagę różne scenariusze - w tym również ubiegłoroczny, zakładający, że cmentarze zostaną zamknięte.

Na antenie radiowej Jedynki minister zdrowia Waldemar Kraska wyjaśniał kilka dni temu, że decyzje będą podejmowane na bieżąco, a ich treść będzie uzależniona od przyrostu zakażeń.

- Decyzji całościowych, obejmujących cały kraj nie będziemy podejmować, będziemy starali się reagować punktowo, jeżeli będzie zła sytuacja w danym powiecie, te restrykcje będziemy wprowadzać – uspokajał wiceszef resortu zdrowia. – Ale poczekajmy jeszcze chwilę, zobaczymy, jak sytuacja będzie się rozwijała - dodał Waldemar Kraska.

Wszystkich Świętych 2021. Cmentarze otwarte hybrydowo

Resort zdrowia nie wyklucza, że część cmentarzy zostanie zamknięta. Zgodnie z panującą retoryką, takie rozwiązanie zostało nazwane formą hybrydową, co w praktyce oznacza, że nekropolie w powiatach najbardziej dotkniętych koronawirusem będą zamknięte. Na ostateczne zarządzenia wpływ będzie miało kilka czynników.

-  Decyzje o zamknięciu cmentarzy 1 listopada będą podejmowane na podstawie kilku kryteriów - wyjaśnił Kraska. - Nie tylko liczby nowych zakażeń, ale też liczby osób hospitalizowanych w powiecie, województwie czy liczby osób zaszczepionych.

Jak podkreślił, obecnie chorują głównie osoby niezaszczepione, które stanowią 98% przypadków nowych zakażeń koronawirusem.

Obowiązek noszenia maseczek na cmentarzach?

Minister zdrowia Adam Niedzielski apeluje o noszenie maseczek na cmentarzach. Nie zostaną wprawdzie wprowadzone regulacje, które nakładałyby taki obowiązek, jednak szef resortu odwołuje się do odpowiedzialności. Przed zakażeniem mamy dwa realne zabezpieczenia. Pierwszym jest szczepienie, a drugim noszenie maseczki, zwłaszcza w miejscach, w których ciężko o dystans społeczny. 

Apeluję do wszystkich, szczególnie w kontekście zbliżających się świąt, aby oprócz tego faktu zaszczepienia, jeszcze stosować maseczki również na cmentarzach. Tu nie będzie żadnej ostrej regulacji, tylko to jest odwołanie się do odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale za swoich bliskich, za swoje otoczenie. W tradycji polskiej jest to, że tłumnie odwiedzamy cmentarze, ta liczba ludzi, którzy pojawiają się w tych miejscach pamięci jest bardzo duża, pojawia się tłok, trudno o zachowanie dystansu, więc myślę, że każda odpowiedzialna osoba podejmie decyzję, która z mojego punktu widzenia jest oczywista
- mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zobacz wideo: Dlaczego czasami warto płakać?

Dlaczego czasami warto popłakać
Dlaczego czasami warto płakać? Co nam daje płacz?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Autor: Adam Barabasz

Źródło: PAP, Program 1 Polskiego Radia

Źródło zdjęcia głównego: lusia599 / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości