Przygotuj nagrobki na 1 listopada. Czyszczenie, ekologiczne znicze i kwiaty na cmentarz

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zadbać o grób przed dniem Wszystkich Świętych?
Jak zadbać o grób przed dniem Wszystkich Świętych?
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Akcja "Znicz". Codziennie ok 5 tys. policjantów na ulicach
Akcja "Znicz". Codziennie ok 5 tys. policjantów na ulicach
Bukiety na groby naszych bliskich
Bukiety na groby naszych bliskich
Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, dlatego to najlepszy moment, by zadbać o nagrobki. Katarzyna Jaroszyńska z Dzień Dobry TVN wybrała się na Cmentarz Wolski, gdzie spotkała się z ekspertami, którzy pokazali, jak odpowiednio wyczyścić płytę nagrobną, jak samodzielnie przygotować znicze oraz które kwiaty najlepiej sprawdzą się na cmentarzu i przetrwają trudne warunki pogodowe.

Jak i czym myć nagrobki?

Na cmentarzach najczęściej znajdziemy pomniki wykonane z piaskowca, granitu czy lastryka. Jak dbać o tego rodzaju kamienie?

- Zalecam zabezpieczyć piaskowiec, ponieważ wtedy na długie lata będzie czysty i ładny. Konserwujemy go. Z kolei granit jest w tej chwili dość pospolitym materiałem, łatwo dostępnym, dlatego dużo jest nagrobków z polerowanego granitu. Najlepiej go czyścić środkami bezkwasowymi. Może to być zwykłe mydło, ale nie można użyć środków kwasowych czy zasadowych. Można kupić specjalne środki przeznaczone do czyszczenia. Nie są tak drogie, to są koncentraty, więc butelka takiego preparatu wystarczy na długi czas - powiedział Marek Kołodziejczyk, właściciel firmy zajmującej się renowacją i konserwacją powierzchni kamiennych.

Do czyszczenia nagrobków świetnie sprawdzi się ścierka z mikrofibry.

- Ma podwójne zastosowanie. Jedna strona jest miękka do polerowania, a druga jest ostra do czyszczenia. Przyda się też pędzelek, on wszędzie wchodzi, w każdą szczelinę, dlatego polecam, żeby każdy go miał. Aplikujemy detergent, a potem zmywamy wodą, najlepiej ciepłą, dlatego przyniosłem termos. Będzie szybciej i pewniej, żeby zmyć produkt z nagrobka - podkreślił ekspert.

Środki do czyszczenia, impregnacji, pielęgnacji, a także usuwające rdzę, glony czy mech można kupić przez Internet lub w specjalistycznych sklepach.

Ekologiczne znicze domowej roboty

Z roku na rok ceny zniczy rosną. Dlatego dobrą alternatywą będzie samodzielne przygotowanie lampionu czy świecy, które postawimy na nagrobku.

- Jeżeli chcemy zrobić zupełnie od początku znicz, możemy wykorzystać opakowanie po starym zniczu. Znajdziemy je np. w zniczodzielniach. To specjalne miejsca zazwyczaj przy cmentarzach, gdzie ludzie zostawiają puste opakowania po zniczach - powiedziała Joanna Baranowska, ekoedukatorka i autorka bloga organiczni.eu. - Na początku trzeba go umyć. Do tego potrzebujemy wkład. Możemy go zrobić z wosku pszczelego, który kupimy w sklepach pszczelarskich. Wosk najlepiej rozpuścić w kąpieli wodnej albo w mikrofalówce w ciągu 3-4 minut. Wosk będzie gorący. Potrzebujemy pojemnik żaroodporny lub glinianą miseczkę. Przyklejamy na dno knot lub bawełniany sznurek, a następnie przelewamy wosk - wyjaśniła specjalistka.

Kwiaty najlepsze na cmentarz

Zgodnie ze zwyczajem na nagrobkach najbliższych często ustawiamy nie tylko znicze, ale również i kwiaty w doniczkach lub wiązanki. Marcin Marciniak, mistrz florystyki, doradził, które kwiaty będą długo i pięknie się prezentować.

- Jeśli chodzi o kwiaty żywe, to na pewno będą to róże. Przy takiej temperaturze, jaką mamy obecnie, jest to jak najbardziej dobry wybór. Goździki też są długowieczne, w dobrych warunkach potrafią stać nawet przez miesiąc. Chryzantemy też przez nawet dwa tygodnie potrafią przetrwać - powiedział florysta.

Jakich kwiatów nie należy kupować? - Nie warto wybierać kwiatów, które nie kwitną teraz, czyli nie są sezonowe, ale również takich, które są importowane. Niektóre gatunki mogą czernieć w takich warunkach atmosferycznych - wskazał ekspert.

Więcej informacji na temat kwiatów znajdziesz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości