Wszystkich Świętych 2022. Czy tego dnia trzeba iść na cmentarz?

Aktualizacja:
Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Kobieta.wp.pl
Cmentarz

Wszystkich Świętych to dzień, w którym skupiamy się na wspominaniu bliskich. Większości z nas kojarzy się z odwiedzaniem zmarłych na cmentarzu. Czy według kościoła katolickiego konieczne jest udanie się na groby?

Wszystkich Świętych 2022

1 listopada to bardzo ważny dzień dla kościoła katolickiego. Związany jest z zadumą i wspomnieniami o tych, których już z nami nie ma - krewnych, przyjaciołach i znanych osobowościach. We Wszystkich Świętych odwiedzamy groby, zapalając znicze będące symbolem modlitwy i pamięci.

Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
wideo 2/4

Ten dzień jest również ustawowo wolny od pracy i uczestniczą w nim nie tylko ludzie wierzący, ale i ateiści. Wiele osób zastanawia się często, czy udanie się 1 listopada na cmentarz jest obowiązkowe w świetle prawa kanonicznego. Jakie jest stanowisko kościoła?

Czy 1 listopada trzeba iść na cmentarz?

Okazuje się, że odwiedzenie zmarłych we Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny (2 listopada) nie jest konieczne. Kościół katolicki nie ma w tej kwestii ustalonych wymogów, a decyzje pozostawia wiernym do indywidualnego rozważenia. Należy pamiętać, że choć 1 listopada jest dobrą okazją do odwiedzin zmarłych, nie powinna to być jedyna wizyta w ciągu roku.

Inaczej wygląda to w przypadku mszy świętej. 1 listopada figuruje w kalendarzu liturgicznym jako święto nakazane. Oznacza to, że tego lub poprzedniego dnia należy wziąć udział w liturgii. Podsumowując, to kościół, a nie cmentarz, powinien być naszym głównym celem we Wszystkich Świętych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Kobieta.wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/LazyPanda

Pozostałe wiadomości