Święto Zmarłych w różnych kulturach. Niektóre tradycje są zaskakujące

Wszystkich Świętych na świecie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Tradycje święta zmarłych na świecie
Tradycje święta zmarłych na świecie
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?

Czy dzień Wszystkich Świętych jest obchodzony na całym świecie? Jak wyglądają obrzędy związane z kultem zmarłych w Japonii, Indiach i Hiszpanii? Na te pytania odpowiadali goście Dzień Dobry TVN: miłośniczka Japonii Weronika Nocn, podróżnik Cezary Borowy i bloger Adrian Stojewski.

Święto Zmarłych ważne nie tylko w chrześcijaństwie

Czy na całym świecie święto to jest obchodzone 1 listopada? - Oczywiście, że nie. Data ta jest związana z kulturą katolicką. Na świecie jest parę innych religii. W Europie często jesteśmy przyzwyczajeni, że mamy chrześcijaństwo, Boga, dusze, niebo, piekło i tak jest wszędzie - mówił Cezary Borowy, podróżnik i autor książek.

Gość Dzień Dobry TVN przytoczył przykład Indii. Obchodzi się tam odpowiednik Święta Zmarłych w pierwszej połowie października. Tego dnia ludzie mają pomóc swoim zmarłym przejść przez niebo. - W hinduizmie niebo jest miejscem przejściowym, w którym znajdujemy się krótko albo długo tylko po to, żeby przejść do kolejnego ciała - dodał.

Radość na ulicach w Japonii

Inaczej obchodzenie tego święta wygląda w Japonii. Wypada w połowie sierpnia i jest o wiele bardziej radosną celebracją. - Wtedy przodkowie przychodzą do nas do domów. Kierujemy ich ogniskami, które zapalamy albo przed domem albo - jak to ma miejsce w Kyoto - są to gigantyczne ogniska na zboczach gór. Wysyłamy też lampiony w niebo, puszczamy je z nurtem rzeki do oceanu. Przebieramy się w tradycyjne stroje, tańczymy - opowiadała Weronika Nocny, podróżniczka i miłośniczka Japonii.

Fiesty w Hiszpanii

Także w Hiszpanii celebracja Święta Zmarłych jest dużo bardziej radosna niż w Polsce. Zwyczaje zależą od regionu. W Kadyksie, jednym z najstarszych miast w Europie, organizuje się wielkie parady. Wszyscy ludzie się przebierają bez względu na wiek. Organizowane są zabawne teatrzyki i konkursy. Z kolei w Katalonii jada się na ulicach pieczone kasztany. - Na przykład w Galicji mamy wpływy celtyckie. Tam mamy święto Samain, podczas którego przygotowuje się dynie. To są dynie, w których mamy świeczki, one się palą. Miało to na celu wystraszenie złych duchów - mówił w naszym programie Adrian Stojewski, bloger, kucharz i miłośnik Hiszpanii.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości