Dlaczego w Polsce nie kręci się horrorów? "To paradygmat artysty, który zajmuje się ważnymi sprawami"

Dlaczego kochamy horrory?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jesienią, a zwłaszcza w Halloween szczególnie chętnie oglądamy horrory. W końcu, gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza wiele osób woli spędzać wieczory w domu i oglądać seriale lub filmy. Jakie horrory warto wybrać na wieczorny seans? Dlaczego lubimy je oglądać, choć wzbudzają w nas strach? Dlaczego w Polsce powstaje tak mało horrorów? Na te pytania odpowiedzieli nasi goście: Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i Mariusz Kuczewski, scenarzysta, reżyser. 

Dlaczego lubimy oglądać horrory?

Choć filmy grozy wzbudzają w nas strach to miłośników tego gatunku nie brakuje. Okazuje się, że odpowiedź na pytanie, dlaczego lubimy się bać oglądając horrory, jest znacznie prostsza, niż może się wydawać.

- Horror czyli z łacińskiego strach to jest jedna z tych emocji, którą próbujemy kompensować, ponieważ w życiu jest raczej nieprzyjemna, nie lubimy się bać. Ale na kanapie kiedy wiemy, że ten potwór nas nie zje, wytwarzamy w sobie jakąś energetykę. To jest potwierdzone naukowo, uczeń Freuda leczył osoby z zaburzeniami psychiatrycznymi pokazując im horrory i w tej przestrzeni to się sprawdza idealnie. Niedawno Finowie zrobili badania naukowe, podobno raz na 6 miesięcy oglądamy horrory i to jest z jakiegoś powodu bardzo nam potrzebne – powiedział Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy.

Podstawową zasadą horroru jest przestraszenie widza. Okazuje się, że w filmach grozy stosuje się dwa sposoby na wzbudzenie strachu.

- Są dwa sposoby na przestraszenie widza, pierwszy to jest zaskoczenie i wtedy się boimy. A drugim sposobem jest suspens, kiedy widzimy bohatera a zanim widzimy kogoś z nożem, albo piłą łańcuchową i my już wiemy, że bohatera może spotkać coś złego, ale bohater jeszcze nie wie. Suspens wydaje mi się szlachetniejszą formą straszenia widza, z tego względu, że wcześniej trzeba widza do bohatera przywiązać. Musimy go polubić, kibicować mu, bo gdybyśmy nie chcieli żeby przeżył to byśmy się o niego nie obawiali, byłaby nuda – powiedział Mariusz Kuczewski, scenarzysta, reżyser.

Czemu w Polsce nie kręci się dobrych horrorów?

Choć horrory mają sporą rzeszę fanów to w Polsce ten gatunek jest mało popularny. Mimo znakomitej literatury, która świetnie nadaje się do przeniesienia na ekran, polscy twórcy nie są zainteresowani tworzeniem filmów grozy.

- Ja myślę, że coś się stało po II wojnie światowej, kiedy PRL stawiał na socrealizm. Mamy świetną literaturę - "Dziady", "Ballady i romanse" to są wspaniałe horrory, które w Stanach dawno byłyby zrealizowane. Andrzej Wajda, kiedy tworzył Polską Szkołę Filmową to z romantyzmu wziął typ bohatera romantycznego. Wszystko, co nierealistyczne wyciął z tego względu, że był zafascynowany włoskim neorealizmem, który miał duży wpływ na polską szkołę filmową – wyjaśnił Mariusz Kuczewski.

Łukasz Maciejewski zwrócił uwagę, że choć polscy twórcy nie kręcili horrorów to gatunek ten lubiła Wisława Szymborska czy Leszek Kołakowski.

- U nas dawniej królował paradygmat artysty, który zajmuje się ważnymi sprawami. Wajda i wszyscy inni z tej najwyższej półki, poza Januszem Majewskim nie kręcili horrorów – powiedział krytyk filmowy.

Mimo małego zainteresowania tym gatunkiem, Łukasz Maciejewski wskazał kilka polskich horrorów, które są godne polecenia.

- Było parę świetnych filmów: "Medium", "Wilczyca" – to są dobre filmy, ale rzeczywiście można je policzyć na palcach jednej ręki – powiedział.

Przed laty na pomysł kręcenia horrorów wpadł Mariusz Kuczewski. Choć w dorobku ma dwa filmy grozy, to obecnie zajmuje się tworzeniem komedii romantycznych.

- Kiedyś sobie wymyśliłem, że będę robił horrory i na tym poległem. Byłem zafascynowany nurtem w horrorze, który nazywa się found footage, gdzie udajemy, że gdzieś w lesie znajdujemy materiały i tam nagrały się straszne rzeczy – dodał.

Jakie są ulubione horrory naszych gości? Tego dowiecie się z materiału filmowego.

Zobacz także:

Autor: Martyna Trębacz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Horoskop dzienny na niedzielę, 14 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na niedzielę, 14 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na niedzielę, 14 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop dzienny na niedzielę, 14 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop na niedzielę, 14 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na niedzielę, 14 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na niedzielę. Jeden ze znaków nie powinien dzisiaj odbierać telefonów

Horoskop na niedzielę. Jeden ze znaków nie powinien dzisiaj odbierać telefonów

Katarzyna Zielińska w żałobie. Oliwia Bieniuk skarży się na brak spokoju. Karol III chce się pogodzić z księciem Harrym

Katarzyna Zielińska w żałobie. Oliwia Bieniuk skarży się na brak spokoju. Karol III chce się pogodzić z księciem Harrym

Małgorzata Rozenek-Majdan o sposobach na reset po ciężkim dniu. "To jest game changer"

Małgorzata Rozenek-Majdan o sposobach na reset po ciężkim dniu. "To jest game changer"

Zostawiał dzieci, wychodził z autokaru i na ich oczach urywał lalce głowę. "Jak z horroru"

Zostawiał dzieci, wychodził z autokaru i na ich oczach urywał lalce głowę. "Jak z horroru"

Tej herbaty nie należy pić. GIS: "Stwarza istotne zagrożenie dla zdrowia"

Tej herbaty nie należy pić. GIS: "Stwarza istotne zagrożenie dla zdrowia"

MSZ ostrzega Polki i Polaków: "Nie można wykluczyć, że dojdzie do nagłej eskalacji działań zbrojnych"

MSZ ostrzega Polki i Polaków: "Nie można wykluczyć, że dojdzie do nagłej eskalacji działań zbrojnych"

Adam Konkol walczy z rakiem płuc. Nie może być operowany i poddać się chemioterapii

Adam Konkol walczy z rakiem płuc. Nie może być operowany i poddać się chemioterapii